Slovenski davkoplačevalci, ki so morali s stotinami milijonov evrov reševati banko NKBM, niso pokrili zgolj lukenj zaradi slabih posojil, ampak so posredno poravnali tudi 130-milijonski račun za propadle projekte njenih lizinških družb KBM Leasing in Gorica Leasing.

Toliko sredstev je morala mariborska banka pod vodstvom Aleša Hauca vložiti vanje, da ju bo lahko zdaj brez dodatnih problemov zaprla. Samo družbo KBM Leasing, eno najstarejših lizinških hiš v državi, je dokapitalizirala s 56 milijoni evrov. Že konec leta 2013 pa ji je priskrbela 25 milijonov evrov svežega kapitala. Dodatnih 47 milijonov evrov je NKBM pred dnevi vložila v izpostavo na Primorskem. O razsežnosti izgub lizinške dejavnosti v skupini NKBM priča podatek, da sta imela KBM Leasing in Gorica Leasing skupaj na vrhuncu leta 2008 za le 173 milijonov evrov odprtih poslov oziroma terjatev do strank.

V obdobju, ko so se odobravali velikopotezni, danes pa nasedli nepremičninski projekti, je KBM Leasing vodil Boris Cekov, Gorico Leasing pa Marko Černe. Cekov se je moral z direktorskega položaja posloviti v začetku leta 2011, ko je izbruhnila afera Moravske Toplice in z njo povezano domnevno izplačevanje provizij bančnikom. Černe se je medtem kljub visokim oslabitvam naložb v letih 2012 in 2013 obdržal na položaju vse do konca lanskega julija.

KBM Leasing in Gorico Leasing, ki sta glede na obseg sklenjenih poslov obvladovala vsak po okoli dva odstotka trga, so tako kot nekatere druge lizinške družbe pokopali nepremičninski posli. Na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), znano tudi pod imenom slaba banka, so po naših informacijah prenesli za več kot sto milijonov evrov slabih posojil za nedokončane naložbe. Večinoma gre za terjatve do propadlih družb. Posojila so resda zavarovana z zemljišči in objekti, a je njihova današnja vrednost senca tiste izpred krize. Tako naj bi DUTB zanje plačala vsega 20 odstotkov nominalnega zneska odobrenih posojil.

KBM Leasing v izgube pahnili posli z lokalnimi gradbinci...

O poslih lizinških družb, ki so NKBM prisilili v obsežno finančno injekcijo in njuno likvidacijo, je v javnosti bore malo znanega. Po podatkih, ki smo jih pridobili v uredništvu Dnevnika, pa je vsaj za neslavni konec KBM Leasinga krivo financiranje lokalnih gradbincev MTB, Gradis Celje, CPM in Konstruktor VGR. Tem je lizinška hiša pod vodstvom Cekova zagotovila več kot 30 milijonov evrov sredstev, rezultat tega pa so večmilijonske prijave terjatev v njihove stečajne mase. Samo v stečaju Gradisa Celje, katerega nekdanje vodilne z Lidijo Žagar na čelu je doletela vrsta ovadb, je KBM Leasing prijavil za visokih devet milijonov evrov terjatev. Tudi iz ocene vrednosti nepozidanih stavbnih zemljišč, praznih poslovnih stavb in nedokončanih stanovanjskih objektov gre sklepati, da si bodo z njihovo prodajo povrnili največ nekaj deset odstotkov posojil.

Pretekli posli Cekova v KBM Leasingu se že razčiščujejo tudi na sodišču. Projekt gradnje apartmajskega naselja v Moravskih Toplicah, v katerega je vložil na milijone evrov, namreč ni bil nikoli udejanjen. Investitor BK Studio je z dolgovi šel v stečaj, njegov direktor Borut Prelog pa je za Dnevnik razkril visoka preplačila za zemljišča in provizije, ki naj bi jih moral prek posrednikov izročiti bančnikom. Zdaj KBM Leasing toži nekdanjega direktorja in zahteva vračilo preplačanih sredstev. Dosti bolj je odmevala vloga KBM Leasinga v zgodbi o spremembah lastništva celjskega hotela Štorman. Tamkajšnji gostinec Zvone Štorman ga je izgubil januarja lani v vprašljivih okoliščinah, v katerih ni manjkalo sumov vpletenosti vrhov domače politike. Hotel je prevzel nepremičninski mogotec Aleksander Jančar.

... Gorico Leasing pa financiranje Mipa in družine Volk

Če je za izgube KBM Leasinga krivo financiranje gradbincev, so Gorici Leasingu največjo izgubo prizadejali posli z družino Volk in Mesno industrijo Primorske (Mip). Po dostopnih podatkih so jim posojali na milijone evrov. Da bi si Gorica Leasing povrnila vsaj del sredstev, poskuša zaseči stanovanjske nepremičnine v lasti nekdanjih vodilnih v Mipu Marka Volka in Martina Kovača ter Ande Volk Kovač, hčere nekdanjega prvega moža novogoriške družbe Vojteha Volka. Toda ti so nanje vpisovali visoke zemljiške dolgove, tako da so v lizinški hiši že začeli postopke njihovega izpodbijanja. V stečaju Mipa je Gorica Leasing, ki je imela v letu 2008 bilančno vsoto v višini okoli 94 milijonov evrov, že pred časom prijavila za 2,6 milijona evrov terjatev.

Luknje v njene bilance so navrtali tudi projekti gradnje stanovanjskega naselja Livada Izola, doma upokojencev v Brdih, Vila Smoletova v središču Ljubljane, po naših informacijah pa so financirali tudi naložbe vrste manj znanih podjetij. Več kot štiri milijone evrov so posodili podjetju Driada in drugim v lasti Boruta Gerdena iz Grosupljega, vendar so vsa že pred časom končala v stečaju.