»Med vsemi možnimi kaznimi je ta najbolj zlobna,« je tvitnil Aleksej Navalni, potem ko ga je moskovsko sodišče skupaj z bratom spoznalo za krivega poneverbe 30 milijonov rubljev in mu prisodilo pogojno kazen, brata pa poslalo v zapor. Tožilstvo je zanj sicer zahtevalo deset let zapora, za brata Olega osem let, sodišče pa je obema prisodilo le po tri leta in pol, dejansko pa so v zapor odpeljali samo brata. Aleksej je zato ob odhodu s sodišča obtožil oblasti, da preganjajo in mučijo sorodnike svojih političnih nasprotnikov, ter dodal, da je treba tak režim uničiti.

Včerajšnja sodba je le ena v vrsti kazenskih postopkov, ki so jih ruski preiskovalni organi sprožili proti Navalnemu, med drugim je bil lani obsojen na petletno zaporno kazen zaradi obsodbe v zvezi z dvomljivo dokazovano krajo 16 milijonov rubljev v poslu z neko lesnopredelovalno firmo, a je v zaporu prebil en sam dan. Zaradi teh obtožb so mu sprva onemogočali kandidiranje na moskovskih županskih volitvah, ko pa je po odločitvi sodišča dobil zeleno luč, ga je podprlo 27 odstotkov volilcev, s čemer je postal še večji trn v kremeljski peti. Njegovi privrženci so absolutno prepričani, da je 38-letni ostri nasprotnik predsednika Vladimirja Putina politični zapornik. Pravnik in politični aktivist ter borec proti razvejani ruski korupciji je sprva kot bloger stopil v ospredje opozicijskega dogajanja v Rusiji leta 2009, ob Putinovi vrnitvi v Kremelj pred dvema letoma pa se je postavil na čelo uličnih demonstracij in večkrat pristal v priporu.

Tudi po včerajšnji sodbi je Navalni pozval privržence, naj se zgrnejo na moskovske ulice. Nekaj se jih je zbralo že pred sodiščem, več tisoč pa se jih je prek facebooka že odzvalo na poziv, da se v večernih urah zberejo na moskovskem trgu Manežnaja, kamor se je napotil tudi Navalni, čeprav so pred tem napovedovali, da bo moral ostati v hišnem priporu, v katerem je pristal februarja letos zaradi kršenja prepovedi potovanj. Ruski mediji, ki so pod državnim nadzorom, so včeraj skoraj v celoti ignorirali sodbo, ki jo je sodnica Jelena Korobčenko prebrala v pičlih 15 minutah. Je pa zato završalo na spletnih družabnih omrežjih, kamor so se zlile jeza nad obsodbo in obtožbe na račun režima, da je Olega Navalnega vzel za talca. Tuji poročevalci, ki so do zadnjega kotička napolnili namenoma izbrano malo sodno dvorano na moskovskem sodišču, pa ugotavljajo, da so oblasti s pogojno obsodbo Alekseja skušale preprečiti, da bi postal še bolj oprijemljiv simbol upora proti Putinu, saj so na drugi strani številni Rusi prepričani, da obtožbe o denarnih poneverbah – tokrat v poslih s francosko kozmetično firmo Yves Rocher v višini dobrega pol milijona dolarjev – niso povsem iz trte zvite. Simptomatično pa je tudi, da je sodišče izrek obsodbe prestavilo na dan tik pred novim letom. Sprva je bilo predvideno, da bo to storilo po ruskih novoletnih praznikih, ki se končajo 15. januarja, a očitno je nekdo ocenil, da bo med Rusi med prazniki manj volje za širše proteste proti oblasti in predvsem Putinu.