Medtem ko Igor Bavčar po pravnomočni obsodbi v zadevi Istrabenz nestrpno čaka na višje sodišče, ali mu bo zaradi domnevnih zdravstvenih težav odložilo prestajanje zaporne kazni, je država začela zaseg njegovega premoženja.

Tako so na državnem pravobranilstvu pristojnim sodiščem posredovali zahtevo za prepis lastništva Bavčarjevih nepremičnin na Republiko Slovenijo. Njihova tarča je več zemljiških parcel v neposredni bližini Bavčarjeve rezidence v Starem trgu pri Ložu. Po dostopnih podatkih gre za nekaj tisoč kvadratnih metrov gozdov, njiv in pašnikov, vrednih okoli 43.000 evrov.

S tem bodo poplačali delček dolgov nekdanjega prvega moža in nesojenega lastnika Istrabenza. Bavčar mora namreč med drugim poravnati več kot 21 milijonov evrov nezakonito pridobljene premoženjske koristi, ki jo je ustvaril pri veriženju delnic Istrabenza iz leta 2007. Zaradi tega je bil tudi obsojen na sedem let zapora. Neuradno naj bi mu odvzeli tudi že okoli 43.700 evrov gotovine, ki so mu jo zasegli v hišnih preiskavah leta 2009. Tega včeraj pri njegovem odvetniku Marku Bošnjaku ni bilo mogoče preveriti.

Da bodo Bavčarjeve nepremičnine na Notranjskem pristale v državnih rokah, so zaslužni na Finančni upravi RS (Furs), kjer so jih že konec marca 2010 zamrznili. Nanje so vpisali prepoved odtujitve in obremenitve. To so naredili nekaj mesecev po tistem, ko je tožilstvo vložilo kazensko ovadbo proti Bavčarju in pomagačem zaradi suma pranja denarja, zlorabe položaja ali pravic in ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Po neuradnih informacijah naj bi Bavčarju davčni inšpektorji zaradi visokih davčnih obveznosti zasegli tudi 2,4-milijonski depozit pri NLB.

Kljub vsemu jim je ušla ključna in tudi največ vredna Bavčarjeva nepremičnina, objekt v gozdovih nad Cerknico. Velika brunarica, zgrajena v letu 2001, se ponaša s tremi nadstropji in 388 kvadratnimi metri neto tlorisne površine, v njej pa ima Bavčar še danes prijavljen svoj stalni naslov. Kot smo razkrili v Dnevniku, jo je Bavčar še pravočasno prepisal na sorodnika Evgenija Komljanca. Ta je na posestvu najprej vknjižil 360.000 evrov visoko hipoteko, nekaj dni zatem pa se je vpisal še kot njegov lastnik. Zahtevo za preknjižbo lastništva brunarice je vložil zadnji dan marca 2010, manj kot teden dni po tistem, ko so na ljubljanskem davčnem uradu izdali začasno odredbo in Bavčarju omejili razpolaganje s premoženjem. Toda Bavčar in Komljanec sta bila prehitra, saj danes na nepremičnini ni več plombe.

Tožilstvo naj bi hotelo Bavčarju odvzeti tudi njegov lastniški delež v Maksimi Holdingu. Prek njega je Bavčar na vrhuncu borzne evforije snoval menedžerski prevzem Istrabenza. Njihovo prizadevanje je končalo okrožno sodišče v Ljubljani, ki je Maksimo Holding v začetku tega meseca na zahtevo Banke Celje poslalo v stečaj. V stečajni masi za banke in druge upnike ni ostalo kaj veliko premoženja. Milijoni evrov na računih so namreč v zadnjih letih skopneli zaradi plačil članom uprave in nadzornega sveta ter stroškov različnih svetovalcev in odvetnikov.