Poldrugi kilometer od znamenite sydneyjske opere, na živahnem trgovinskem in finančnem območju mesta, se je včeraj zjutraj okoli desete ure začela prava drama. V kavarni v ulici, kjer domujejo vlada Novega Južnega Walesa, različne velike korporacije in tudi avstralska centralna banka, je tedaj še neznani napadalec zajel več talcev. Policijske enote, ki so prihitele na kraj dogodka in blokirale precejšen del Sydneyja, dolgo niso vedele, s kom imajo opraviti in kakšni so motivi ugrabiteljev, saj sprva niso vedele niti tega, koliko je napadalcev.

Po begu prvih petih talcev je bilo policiji očitno že znano, da je ugrabitelj le eden, mediji, ki so ves dan spremljali dogajanje, pa so se še vedno lovili okoli njihovega števila, predvsem pa ugibali, kakšne zahteve postavljajo. Po več urah natezanja, ko so svet obkrožile tudi nejasne slike ugrabitelja, je postajalo jasno, da ne gre za široko zastavljeno teroristično akcijo niti za enega osamljenih terorističnih volkov, kakršne je že septembra letos novačila Islamska država v svojem pozivu k džihadu v zahodnih državah, ampak očitno za nevarnega sociopata, čigar nadaljnja dejanja so ostajala zelo vprašljiva. Njegovi zahtevi, da mu dostavijo črno zastavo Islamske države in omogočijo pogovor z avstralskim premierjem Tonyjem Abbottom, nista bili uradno potrjeni, mediji pa so dobivali precej zmedene informacije od samih talcev, ki jim je ugrabitelj dovolil uporabo mobilnih telefonov.

V akcijo po dobrih 16 urah drame

Avstralski specialci so se za akcijo odločili okoli druge ure zjutraj po lokalnem času. S svetlobnimi in zvočnimi granatami so vdrli v kavarno, podrobnosti akcije pa so sinoči ostale neznane. Avstralski mediji so poročali o treh mrtvih in več ranjenih, ugibali pa so o smrti ugrabitelja, ki jo je pozneje vendarle potrdila tudi policija.

Policija je tik pred vdorom specialcev objavila ime ugrabitelja. Izkazalo se je, da gre za begunca iz Irana Mana Harona Monisa, ki je v Avstraliji leta 1996 dobil politični azil, pozneje pa večkrat prišel v navzkrižje z zakonom. Zdaj je bil na prostosti po plačilu varščine, obdolžen spolnih napadov in umora svoje žene, pred dvema letoma pa so ga že obsodili zaradi pošiljanja grozilnih pisem družinam šestih avstralskih vojakov, ubitih v Afganistanu.

Omenjeno je bilo povod, da avstralske oblasti incidenta, ki je odmeval po vsem svetu, niso nemudoma povezale z resno grožnjo morebitnih džihadistov na svojem ozemlju. Avstralija je kot tesna zaveznica ZDA v akcijah proti Islamski državi v Iraku in Siriji že nekaj mesecev posebno pozorna na teroristične grožnje. Septembra so objavili, da jim je uspelo pravočasno preprečiti akcijo naključnih obglavljanj, kmalu zatem pa je protiteroristična policija v Melbournu ustrelila nekega najstnika, ker je dva njena pripadnika napadel z nožem. Včerajšnji incident v Lindtovi kavarni je bil sprva videti kot akcija tako imenovanega osamljenega volka, prežetega z islamsko teroristično ideologijo. Nekateri talci, ki so bili prisiljeni z dvignjenimi rokami stati pri oknih, so imeli v rokah črne plakate z napisom v arabščini »Ni boga razen Alaha in Mohamed je njegov prerok«, kasneje pa se je izkazalo, da 50-letni begunec iz Irana nima nobene zveze z islamskimi skrajneži na Bližnjem vzhodu ali tistimi redkimi, ki jim med polmilijonsko praviloma zelo umirjeno islamsko skupnostjo v Avstraliji trenutno gledajo pod prste avstralski varnostni organi. Muslimanski voditelji v državi so se tudi nemudoma oglasili, pozvali k miru in soglasno obsodili »nezaslišano kriminalno dejanje«.

Na koncu oboroženi spopad

V Sydneyju je bila tako včeraj najobsežnejša varnostna operacija po letu 1978, ko ga je vznemirila eksplozija pred hotelom Hilton. Bomba je bila namreč nameščena v zabojniku za smeti v času, ko je tam potekalo srečanje regionalnih voditeljev držav Commonwealtha, in usodna za dva komunalna delavca, medtem ko drugih žrtev ni bilo. Tokrat je bilo sprva videti, da bo sydneyjska policija, ki je izpraznila in zavarovala široko okolico kavarne v sicer živahni ulici, namenjeni pešcem v mestnem središču, skušala s potrpežljivimi pogajanji rešiti nevaren položaj. Že po okoli pol ure je dvema zaposlenima in trem gostom uspelo pobegniti ugrabitelju, tako da so policisti dobili določene informacije, pozneje pa so ga tudi identificirali in njegove identitete niti niso skrivali pred mediji. Kaj je bil povod za nenaden napad sredi noči, policija včeraj še ni pojasnila, menda pa naj bi ugrabitelj začel ubijati talce. Tik pred posredovanjem je namreč iz kavarne zbežalo še pet talcev, ali je bil kateri od ubitih in ranjenih talcev žrtev tako imenovanega prijateljskega ognja, pa še ni jasno.

Sydneyjska televizija, ki domuje nasproti kavarne in je vse dogajanje spremljala v živo, je zabeležila, da je prišlo ob napadu z zvočnimi in svetlobnimi granatami, ki naj bi v takšnih akcijah ohromile ugrabitelje, do streljanja z avtomatskim orožjem. V medlih prejšnjih posnetkih ugrabitelja pa ni bilo videti, s kakšnim orožjem je razpolagal. Sam naj bi trdil, da je v lokalu podstavil tudi eksplozivna sredstva.