Reševanje štirinajstletne somalijske deklice, ki je na begu pred vojno sredi Afrike ostala sama, se bo danes v parlamentu nadaljevalo. Poslanci se odločajo o tem, kdaj vložiti predlog spremembe zakona o tujcih, ki bi deklici lahko pomagala pri združitvi s sestro, ki živi v Mariboru. O primeru namreč odloča ustavno sodišče in volja poslancev, da se takšni izredni primeri razrešijo v prid beguncem, bi lahko ustavnim sodnikom »pomagala« pri odločanju. Poleg tega bi lahko sestri po spremembi zakona poskusili vložiti ponovno prošnjo za združitev.

Poslanci iščejo enotnost

Predlog zakona, ki bi dovoljeval tudi združitev med sorojenci – in ne le med starši in otroki, kot velja doslej – so pripravili v poslanski skupini Zavezništva Alenke Bratušek. V minulih dveh dneh so predlog v podpis ponudili vsem poslanskim skupinam. »S predlogom zakona smo nagovorili vse poslanske skupine in prav v nobeni našega predloga doslej niso zavrnili,« je povedal podpisnik predloga, poslanec ZaAB Peter Vilfan, ki je s predlogom seznanjal kolege iz drugih skupin. »To je zelo spodbudno,« pravi Vilfan. »Štiri skupine smo že pristopile k skupnemu predlogu, v treh pa še poteka razprava. Upamo, da bo ta proces kmalu zaključen in da bo državni zbor v tem primeru pokazal visoko enotnost.«

Podpis je iz poslanske skupine Socialnih demokratov prispeval njen vodja Matjaž Han, iz poslanske skupine DeSUS pa bo predlog danes podpisala Jana Jenko. Predlog podpirajo tudi v Združeni levici. »Absurdno je, da slovenska zakonodaja ne omogoča združitve družine po liniji bratov in sester, temveč samo med starši in otroki,« pravi vodja Združene levice Luka Mesec. »Podpis pod spremembo zakona bomo prispevali takoj in upamo, da se bo sprejeta že na januarski seji državnega zbora.« V SDS in SMC bodo o predlogu razpravljali naslednji teden, po naših informacijah pa so oboji za zdaj naklonjeni iskanju rešitve. O primeru je na enem od koalicijskih sestankov spregovoril tudi premer Miro Cerar. V NSi pravijo, da se zavzemajo za »sistemsko rešitev takšnih primerov« in da bodo predlog proučili.

Varuhinja opozarja, da se mudi

Če želijo ujeti januarsko sejo, bi morali poslanci predlog vložiti čim prej, saj se je načelni rok za vlaganje predlogov za to sejo že iztekel. Po drugi strani pa dosedanji podpisniki tehtajo, ali ne bi bilo morda bolje počakati, da bi se združile vse poslanske skupine. Potem bi imel predlog več možnosti za uspeh, pa četudi šele na februarski seji. Ker je deklica, ki je trenutno v Etiopiji, pri tujih ljudeh, v nevarnosti, da bi jo ugrabili, trpinčili ali drugače zlorabljali, se z reševanjem problema mudi. Ustavno sodišče je na predlog varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer primer že uvrstilo med absolutno prednostne. Primerov s takšno oznako je sicer po naših informacijah na ustavnem sodišču okrog tristo, res pa je, da tudi te sodniki ločujejo na bolj ali manj prednostne.

Pri varuhinji enako kot poslanci rešitev vidijo v dopolnitvi zakona o tujcih. »Potem bi pristojni organ (ministrstvo za notranje zadeve, op. p.) za družinskega člana begunca izjemoma lahko štel tudi drugega sorodnika tujca, kadar bi posebne okoliščine govorile v prid združitvi družine v Sloveniji,« so sporočili.