Sklic nujne seje OZP na temo priznanja neodvisnosti in suverenosti palestinske države je sklicala Združena levica, Horvat pa je danes v DZ povabil oba veleposlanika ter tudi vse člane odbora in zainteresirane predstavnike poslanskih skupin. Kot je povedal Horvat, je bila udeležba na pogovorih, ki sicer niso bili odprti za splošno javnost, zelo dobra.

S palestinskim veleposlanikom Salahom Abdelom Šafijem so se v prostorih DZ sestali dopoldne, malo kasneje pa so se z izraelskim veleposlanikom Šmuelom Mejromom pogovarjali preko telekonference, saj se trenutno mudi v Jeruzalemu. Za to povabilo se je Horvat odločil, "da bi lahko OZP o tej vsebini čim bolj kompetentno razpravljal".

Kot je pojasnil, je bil pogovor s palestinskim veleposlanikom, ki Slovenijo diplomatsko pokriva z Dunaja, zelo poglobljen. "Veleposlanik je odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev ter komentiral različne poglede posameznih poslanskih skupin," je razpravo opisal Horvat.

Horvat ne upa napovedati, kaj bo prinesla petkova seja

Podobno je pogovor potekal tudi z izraelskim veleposlanikom. "Z obeh strani smo dobili pogled na bližnjevzhodni mirovni proces, ki do današnjega dne ni dal pričakovanih rezultatov," je še povedal Horvat, ki zaradi "interne narave" pogovorov več vsebine ni mogel izdati.

"Poslanci smo zdaj gotovo obogateni z informacijami, na podlagi katerih se bomo lahko bolj kompetentno odločali glede reševanja tega predolgo trajajočega problema," je povedal Horvat.

Kaj naj bi sicer prinesla petkova razprava na seji OZP, si Horvat ne upa napovedovati. Kot je dejal, bo zanimivo slišati tudi stališče vlade, vsekakor pa bo moral na koncu dati na glasovanje predlagani sklep, da državni zbor prizna Palestino kot samostojno in suvereno državo, če morda vmes ne bo prišlo do odločitve, da se odločanje preloži na kasnejši čas.

V NSi sicer dokončno oblikovanega stališča do tega "izjemno zapletenega vprašanja" še nimajo; o tem bo odločal izvršilni odbor stranke, a ne pred petkom, je dejal Horvat. "Je pa odprtje razprave o tej problematiki korak v pravo smer. Zdaj tudi ni več vprašanje, ali priznati ali ne priznati, ampak kako in kdaj," je povedal.

Poslanci SDS protestno zapustili pogovore

Po njegovem mnenju bi morala sicer Slovenija upoštevati tudi stališče EU. "Pričakujemo, da pride čim prej do obiska visoke zunanjepolitične predstavnice EU Federice Mogherini in njene udeležbe na seji OZP, kar je nenazadnje obljubila v Rimu na interparlamentarni konferenci o skupni zunanji in varnostni politiki EU." Do tega bi po pričakovanjih Horvata lahko prišlo v začetku prihodnjega leta.

Predsednik OZP je izrazil še željo, da bi o tem vprašanju v DZ odločali s konsenzom, podobno kot pri drugih tako pomembnih zunanjepolitičnih vprašanjih. "Ne moremo imeti koalicijske ali opozicijske zunanje politike. Moramo imeti zunanjo politiko Republike Slovenije," je dejal.

Pred današnjimi pogovori poslancev z veleposlanikoma Izraela in Palestine je sicer prišlo tudi do zapleta, saj so poslanci največje opozicijske stranke SDS te še pred začetkom protestno zapustili. Za to so se odločili, ker se pogovorov ni mogel udeležiti tudi njihov predsednik Janez Janša, saj ni dobil dovolilnice za izhod iz zapora na Dobu, čeprav je član OZP.

Horvat je v zvezi s tem izrazil obžalovanje, da vsem članom OZP "ni bilo omogočeno, da prisostvujejo na teh pogovorih", več pa ni hotel komentirati.