V Veliki Britaniji so cene zavojčka cigaret tako visoke, da kadilcem, ki nenadno ostanejo brez lastne zaloge, ne pade več na pamet, da bi prosjačili za cigareto, temveč jo od dobrotnikov odkupijo za deset ali dvajset penijev. V Sloveniji se ta kultura še ni razvila, saj stanejo cigarete približno tretjino toliko kot na Otoku, vendar večno ne bo tako. Cigarete so se od leta 2008 do danes podražile za približno 50 odstotkov. Cena zavojčka priljubljenih cigaret marlboro in west se je v tem obdobju dvignila z 2,5 na 3,9 evra oziroma z 2,2 na 3,45 evra. Nove dražitve pa bi lahko prinesel že začetek novega leta, ko namerava vlada znova zvišati trošarine, ki vedno bolj bremenijo ceno cigaret.

Trošarina na zavojček cigaret marlboro bi lahko z novim letom splezala skoraj na 2,3 evra, kar predstavlja več kot 58 odstotkov drobnoprodajne cene, medtem ko bodo zavojček cigaret west trošarine bremenile že skoraj 62-odstotno. Če k temu prištejemo še davek na dodano vrednost (DDV), bo kupec zavojčka cigaret državi plačal približno 80-odstotni delež drobnoprodajne cene.

Trošarine spreminjajo navade kadilcev

Cigarete so za državo precej dober posel, saj predstavljajo skoraj tretjino vseh pobranih trošarin, ki naj bi letos presegle 1,5 milijarde evrov. Sodeč po rebalansu proračuna bo vlada letos pobrala približno 450 milijonov evrov trošarin od tobačnih izdelkov, kar je dobrih 20 milijonov evrov več kot lani in dobrih 100 milijonov evrov več kot leta 2008. V prvih desetih mesecih letos je bilo pobranih 352 milijonov evrov trošarin na tobak, pri čemer predstavljajo trošarine na cigarete okoli 98 odstotkov tega zneska, preostali tobačni izdelki pa pičla dva odstotka.

Kljub temu se zdi, da že vsaj dve leti prihaja do premikov v miselnosti kadilcev in drugih porabnikov tobačnih izdelkov. Prvič, vse več ljudi opušča kajenje ali se spoznava z elektronskimi cigaretami. V prvih devetih mesecih je bilo v Sloveniji po ocenah ministrstva za finance prodanih približno 3,12 milijarde cigaret, kar je sedem odstotkov manj kot v enakem lanskem obdobju. In drugič, že kratek sprehod po gostinskih lokalih odkrije, da se mnogi kadilci odločajo za precej cenejšo razvado – tobak za kajenje. Dvajset gramov tobaka stane približno toliko kot en zavojček cigaret, vendar si je mogoče iz njega narediti vsaj 36 cigaret.

Podobne trende zaznavajo tudi v Tobačni Ljubljana, kjer imajo v prodajnem programu med drugim cigarete west, boss, davidoff, filter 57 in tudi tobak za kajenje drum. »Leta 2013 je bil količinski padec prodaje cigaret 12-odstoten, v prvih desetih mesecih letos pa je na letni ravni petodstoten,« so dejali in nekoliko presenetili z oceno, da se rast prodaje rezanega tobaka, ki je eksplodirala leta 2012 in na začetku leta 2013, upočasnjuje, saj je država lani dvignila trošarine na rezani tobak za kajenje.

Podatki finančne uprave (Furs) kažejo drugo zgodbo, v kateri igrajo glavno vlogo prav tako trošarine, vendar na cigarete. »Poraba drobno rezanega tobaka za kajenje se povečuje, še posebno ob povečanju trošarine na cigarete, ko se na trg sprosti večja količina drobno rezanega tobaka,« so dejali. V začetku letošnjega leta je bilo tako neposredno po zvišanju trošarin na cigarete prodanih več kot 85.000 kilogramov tobaka za kajenje, kar je vsaj petkrat več kot v enakem lanskem obdobju in odločno več kot pred nekaj leti, ko je mesečna prodaja znašala le nekaj tisoč kilogramov. Podobna zgodba se je ponovila tudi maja letos, ko je po zadnjem zvišanju trošarin na cigarete zrasla prodaja drobno rezanega tobaka na približno 75.000 kilogramov.

Visoke cene spodbujajo črni trg

Rastoče cene cigaret ne »prevzgajajo« le domačih kadilcev, temveč tudi tuje, predvsem iz Avstrije in Italije, ki so nekoč na veliko prihajali na naše mejne prehode kupovat cigarete. V Italiji je namreč zavojček cigaret marlboro dražji več kot 40 odstotkov, v Avstriji pa približno tretjino. V Kompasu MTS žalostni ocenjujejo, da je vlogo Slovenije z vstopom v EU prevzela Hrvaška, ki ima daleč najnižje trošarine v regiji. Na Hrvaškem so cene cigaret za 10 do 15 odstotkov nižje kot pri nas. Še cenejše so v Srbiji ter Bosni in Hercegovini, kjer stane zavojček manj kot dva evra.

Velika razlika v ceni kar vabi k tihotapstvu. V družbi KPMG so za leto 2013 ocenili, da predstavlja črni trg cigaret v Sloveniji slabo desetino porabe, od tega naj bi bilo 7,1 odstotka ponarejenih in pretihotapljenih cigaret, 2,6 odstotka pa tujih cigaret, ki jih potniki iz drugih držav članic EU in tretjih držav v dovoljenih količinah vnesejo v Slovenijo. Nekateri jih porabijo, drugi pa prodajo na črnem trgu. V omenjeni raziskavi je bila preučena večina cigaret legalnih blagovnih znamk, vendar pa na Fursu opozarjajo, da se hitro povečuje odstotek tako imenovanih cigaret cheap whites, kot so na primer jin ling, napoli, karelia, yessmoke in podobne. Gre za blagovne znamke, ki nimajo dovoljenja za prodajo na evropskem trgu, čeprav so lahko zakonito izdelane v EU. Običajno jih izdelajo v vzhodnoevropskih državah, kot so Belorusija, Ukrajina in tudi Rusija, nato pa jih po cestah in železnicah pretihotapijo v EU.