Nekoč sila ugledno italijansko nogometno prvenstvo se že nekaj led spopada s hudo krizo. Na to opozarjajo številne nogometne legende, z Johanom Cruyffom in Carlom Ancelottijem na čelu. »Serie A mora postati bolj atraktivna. Dandanes lahko na televiziji gledaš katerokoli prvenstvo,« je v pogovoru za italijanski športni časnik Gazzeto dello Sport opozoril nekdanji nogometaš Ajaxa in Barcelone Cruyff.

Pri tem mu pritrjuje tudi trener madridskega Reala Carlo Ancelotti, ki je leta 2007 Milanu zagotovil sedmi naslov v ligi prvakov. Italijanski strateg je vse bolj zaskrbljen nad nekonkurenčnostjo najboljših italijanskih klubov, ki ne uspejo držati stika s klubi iz Španije, Nemčije in Anglije. »Ko je Italija začela prevladovati v Evropi, so druge države, kot je Nemčija, začele razmišljati, kako jo dohiteti. Angleži so se tega lotili z modernizacijo stadionov, medtem ko je Italija v tem segmentu začela zaostajati.« je v intervjuju za francosko nogometno revijo So Foot komentiral Ancelotti.

Uspeh že četrtfinale lige prvakov

Kot ugotavljajo na spletnem novičarskem portalu The Local, so se še leta 2003 kar trije italijanski klubi – Juventus, Milan in Inter – kvalificirali v polfinale lige prvakov, Milan pa je nato v finalu slavil, potem ko je bil po streljanju enajstmetrovk boljši od Juventusa. Danes so na Apeninskem polotoku priča zrcalni sliki, saj za uspeh štejejo že uvrstitev enega izmed njihovih klubov v četrtfinale tekmovanja, čigar nagrade so ključne, če želi smetana italijanskega nogometa v svoje vrste zvabiti najboljše igralce.

Zadnji uspeh v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju so Italijani zabeležili pred štirimi leti, ko se je zmage s trenerjem Josejem Mourinhem na čelu veselil Inter, črno-modri pa so isto sezono slavili tudi v prvenstvu in italijanskem pokalu. Vse odtlej je v četrtfinalu lige prvakov zaigral zgolj torinski Juventus, in sicer v predpretekli sezoni, ko ga je izločil bodoči prvak Bayern München.

»Čutimo posledice recesije«

Še bistveno slabše kaže Juventusovima največjima tekmecema Interju in Milanu. Inter je brez lige prvakov že drugo leto zapored, medtem ko je Milan po katastrofalni lanski sezoni brez nastopov v Evropi ostal letos. Rdeče-črni so danes zgolj bleda senca kluba, ki je nekoč v svoje vrste privabljal tako ugledna nogometna imena, kot so Jean-Pierre Papin, Ruud Gullit, Andrij Ševčenko in Zlatan Ibrahimović.

»V Milanu je ta čas veliko razočaranih nogometnih navijačev, a časi so se spremenili. Čutimo posledice recesije. Priložnosti za investicije so upadle, vse manj ljudi obiskuje stadione,« priznava župan Milana Giuliano Pisapia. A če slednji zgolj toži nad težavami, nekdanji trener Juventusa in sedanji italijanski selektor Antonio Conte vztrajno išče rešitve, kako italijanski nogomet popeljati iz krize. »Ozreti se moramo izven naših meja, v Španijo, Anglijo in Nemčijo ter ugotoviti, kaj se lahko od njih naučimo,« meni 45-letnik.

Obisk stadiona enak obisku zapora?

Padec kvalitete in pomanjkanje zvenečih nogometnih imen pa je s seboj prinesel tudi slabšo obiskanost tekem. Možnost ogleda srečanj tujih lig prek satelitske televizije, pametnih telefonov in tabličnih računalnikov za relativno nizek znesek je za navijače dandanes bolj mamljiv kot obisk stadiona. »Ljubiteljem nogometa se danes veliko bolj splača sedeti doma in na televiziji spremljati posnetke, komentarje in statistiko,« pravi predsednik mednarodnega podjetja za športni marketing Infornt, Marco Bogarelli.

Če ob tem upoštevamo še občasne izpad navijaškega nasilja in zastarelo športno infrastrukturo, postane jasno, da obisk »il stadia« danes ni več tako privlačen kot nekoč. »Obisk stadiona bi moral biti prijetno doživetje. Ljudje bi ga morali obiskovati z družinami. Danes je obisk stadiona tako, kot da bi obiskali zapor,« je prepričan predsednik nogometnega kluba Palermo Maurizio Zamparini.

Na pravi poti zgolj Juventus?

Da je privabljanje navijačev na tekme izjemnega pomena za vsak klub, meni tudi Ancelotti. »Zame so stadioni in vodenje le-teh ključ vsega. Televizijske pravice so pomembne, a ne odločujoče. Poglejte Anglijo, tam so stadioni venomer polni.«

Da se bo v prihodnosti obrnilo na bolje, verjame le redko kdo. Pri tem ni izjema niti Cruyff, ki trdi, da je krizo sposoben prebroditi le Juventus, ki je osvojil zadnje tri naslove serie A. »Njihova filozofija je drugačna in kar je najpomembneje, zgradili so si svoj stadion, s katerim lahko upravljajo po lastnih željah. Ostali klubi enostavno nimajo denarja. Vse manj vlagajo v podmladek in vse redkeje kupujejo zveneča nogometna imena.«