»Write a House« je neprofiten projekt, v sklopu katerega kupijo hišo, ki jo je zaplenila banka, jo prenovijo, nato pa jo podarijo literarnim upom, ki se med drugim ukvarjajo z leposlovjem, poezijo, dramatiko ali pa celo novinarstvom. Idejni vodji projekta sta Toby Barlow, pisatelj in kreativni direktor oglaševalske agencije, in Sarah Cox, pisateljica in novinarka, ki sta idejo razvijala od leta 2012. Upata, da bodo po eni strani soseske Detroita izboljšali tako, da bodo napolnili do sedaj prazne hiše, kakor tudi tako, da bodo izboljšali dojemanje mesta samega.

»Tukaj je veliko več prostora za pisanje, saj ni toliko novinarjev na enem kupu kot na primer v New Yorku,« je prepričana Coxova. Zaradi pomanjkanja zgodb v Detroitu pa se je razvil tudi izjemno negativen stereotip o življenju v tem mestu. Med prvimi, ki se bo preselila v brezplačno hišo, je Casey Rocheteau, ki se strinja s tem, da je Detroit postal metafora za upad ameriškega gospodarstva, kar je po njenem nepravično. »Tukaj je toliko zgodb, ki čakajo, da jih nekdo pove – skozi članek ali pesem ali zgodbo,« zatrjuje Coxova.

Mlada novinarka mora ob vselitvi poravnati le zavarovanje in davke, se vključiti v lokalna literarna društva in se zavezati, da bo tam živela vsaj dve leti. 29-letnico je skupina sodnikov med številnimi prijavljenimi izbrala zaradi poezije, ki se osredotoča na rasizem. Mladenka je navdušena, a še vedno ne more verjeti, da ne sanja. »Sprva sem bila malce skeptična, saj se je zdelo preveč nerealno, da bi mi nekdo podaril hišo,« je Rocheteaujeva povedala za CNN. »A mi je hiša izjemno všeč in komaj čakam, da se preselim,« dodaja.

Hišo so sicer letos kupili le za tisoč dolarjev, nato pa jo prenovili s pomočjo lokalnih gradbenih podjetij in donacij, zbranih prek množicanja. Pozitivni odzivi na začetne uspehe privabljajo še več sponzorjev, s katerimi bodo uspeli nabaviti več hiš. »Radi bi kupili tri na leto,« napoveduje Coxova. Upa le, da bo projekt za sponzorje ostal zanimiv tudi po začetnem navdušenju.