Tako vladna stran sindikalni pravkar predstavlja v sredo sprejeta pogajalska izhodišča, a sindikati že vnaprej sporočajo, da na takšne ukrepe ne bodo pristali v nobenem primeru. Konkretnejših dogovorov danes ni pričakovati, sicer se pa pogajanj med drugim udeležuje tudi finančni minister Dušan Mramor.

Triodstotno znižanje mase plač

Kot je pred začetkom prvega kroga pogajanj novinarjem pojasnil minister in glavni vladni pogajalec Koprivnikar, vladna izhodišča govorijo o triodstotnem znižanju mase plač. »Kako ga bomo dosegli in s kakšnimi ukrepi, ali z zmanjševanjem dodatnih stroškov, morda celo odpuščanjem, morda premestitvami, to je vse stvar pogajanj, zato ta trenutek ne morem govoriti o številkah,« je dodal.

Iz sindikalnih vrst je bilo medtem slišati, da »smo očitno v vojnem stanju«. Koprivnikar je danes izpostavil, da se s takšnimi navedbami strinja zgolj toliko, da so napovedali vojno gospodarski in javnofinančni nestabilnosti. »V tej vojni smo skupaj vsi na isti strani,« je pristavil.

»Popuščanja tu ne more biti,« pa je ob prihodu poudaril predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin. Kot je dodal, se pri plačah odpovedujejo že od leta 2008, rezultatov pa ni. »Država je v vse večji krizi, denar odteka, vemo, kaj se je dogajalo z bankami, s Tešem,« je nanizal.

Javnega sektorja se ne more uniformno obravnavati

Pri tem je opozoril, da se javnega sektorja ne more uniformno obravnavati. Zdravnikov je v Sloveniji ta hip glede na povprečje v EU premalo in ne morejo na »ta način deliti usode s tistimi, ki jih je morda preveč, ali pa delajo premalo ali preslabo«, je dejal Kuštrin.

Ob tem tudi policisti in vojaki ocenjujejo, da so trenutno predlagani varčevalni ukrepi vlade udar za zlasti uniformirane poklice. »V Slovenski vojski nimamo več kaj dati, plače so že tako majhne napram ostalemu javnemu sektorju. Sporočilo vladni ekipi bo, da smo javni uslužbenci dovolj prispevali k stabilizaciji javnih financ,« je pred pogajanji dejal sekretar Sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah.

»Vsak govori samo o tistem ukrepu, ki se njega najbolj tiče, in ne vidi ostalih ukrepov, ki se tičejo drugih ali vseh,« pa je povedal Koprivnikar in poudaril, da ukrepi ne ciljajo na nobeno posamezno poklicno skupino.

Za dogovor čas do konca leta

Vladna stran si sicer zlasti želi, da bi v plačnih pogajanjih prišli do ukrepov, ki bodo lahko bolj nagrajevali boljše delavce. Po mnenju Koprivnikarja se za zdaj še vedno vrtimo v krogu splošnih dodatkov in uravnilovke, ko bodo pa v pogajanjih prišli do ukrepov fleksibilnega nagrajevanja, pa bo postal bistveno bolj optimističen. Ti ukrepi namreč »dejansko vodijo v razvoj in boljšo kakovost javnega sektorja«, je dodal.

Pogajalci imajo časa za dogovor do konca leta. Po besedah Koprivnikarja je dogovor nujen, saj ne morejo bežati od danih finančnih zavez.

Trenuten vladni predlog sicer vključuje podaljšanje zdaj veljavnih ukrepov in nekatere dodatne, predvsem znižanje različnih dodatkov. Poleg tega predvideva dodatno zmanjševanje števila javnih uslužbencev na letni ravni (trenutno je v veljavi en odstotek), a konkreten odstotek pri tem ukrepu ni naveden.

Ob varčevanju pri plačah za policijo in vojsko predvidena še dodatna znižanja

Pri policistih naj bi ob splošnih ukrepih še dodatno prihranili 8,3 milijona evrov s končanjem projekta "akcija varovanja in premoženja ljudi", spremembo statusa zaposlenih v policiji ter znižanjem stopnje varovanja policije ali spremembo financiranja varovanja.

Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič pravi, da ne vedo, kaj pravzaprav vlada namerava in kakšne spremembe predvideva, saj jih z njimi še ni seznanila. Domneva, da bi se lahko spremembe nanašale na varovanje državnega zbora, vlade in podobno.

S predvidenimi vladnimi varčevalnimi ukrepi bodo prihodnje leto očitno precej na udaru tudi gasilci. Predsednik sindikata poklicnih gasilcev Aleksander Ogrizek opozarja, da je varčevanje na njihovih plečih žalostno in grozno. Popustili ne bodo, znižanje plač, med dodatki pa predvsem tistega za delo v nedeljo ter ob praznikih, ne pride v poštev, dodaja.

»Zmanjkuje nam motivacije«

"Lasje mi gredo pokonci, ko slišim te ukrepe. Vlade ob nedeljah ne delajo. Gasilci, policija, vojska in tako dalje pa delamo. Tukaj zagotovo ne bomo našli nekega kompromisa," je odločen Ogrizek.

Na nogah so tudi vojaki. Sekretar Sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah poudarja, da v Slovenski vojski več nimajo kaj dati. "Treba bo pogledati kakšne druge predalčke in od tam potegniti to, kar primanjkuje," ugotavlja.

Poleg predvidenih vladnih ukrepov, ki bi veljali za ves javni sektor, pa vlada želi tri milijone evrov prihraniti še z racionalizacijo pri materialni oskrbi vojske. "Zmanjkuje nam motivacije. Tudi vojaki smo zaposleni v javnem sektorju in tudi vojaki imamo svoje družine. Če je ne moreš preživljati na način, da hodiš v službo, potem ne vem, kakšen signal je potreben ostalim ljudem," še meni Lah.