Eden največjih domačih proizvajalcev montažnih hiš Lumar Inženiring, ki letno ustvarja deset milijonov evrov prihodkov, je po manj kot treh letih spet v rokah družine Lukić.

Lastniška ločitev od družbe Green Building Group, ki v Avstriji združuje več družb iz iste stroke, je uradno težka dobrih pet milijonov evrov. Hilda Lukić je morala namreč za stoodstotni delež v mariborskem podjetju po naših informacijah plačati 1,8 milijona evrov, odpovedala pa se je tudi zadnjemu 3,5-milijonskemu obroku kupnine, ki bi jo morala dobiti po prodajni pogodbi iz januarja 2012.

Kljub vsemu je tedaj, kot smo razkrili v Dnevniku, takoj na račun dobila več kot sedem milijonov evrov denarnih sredstev. Obenem sta se Hilda in Marko Lukić po strateški priključitvi Lumarja k avstrijski skupini obdržala na vodstvenih položajih, poleg odprtja novih trgov v Nemčiji, Avstriji in Švici pa sta si zagotovila lastniški delež v novonastali skupini. Čeprav je na prvi pogled videti, da bo družina Lukić za uspešno podjetje plačala vsega 25 odstotkov tistega, kar je leta 2012 dobila zanj, je ozadje transakcije precej drugačno. Dokumenti, ki smo jih pridobili v uredništvu, razkrivajo, da so Avstrijci z dividendami pokrili velik del kupnine, Lumar pa jim je tudi posojal sredstva.

Nedolgo po prevzemu je namreč Green Building Group iz Lumarja prejel 2,1 milijona evrov, aprila letos pa si je kot lastnik izplačal dodatnih 2,8 milijona evrov dividend. Pri tem naj ne bi prišlo do denarnega toka, temveč naj bi dividende kar pobotal s svojimi dolgovi do Lumarja. Enako se bo zgodilo prihodnje leto, ko bi mu moral Lumar nakazati do 700.000 evrov letošnjega dobička. Tudi tega bodo pobotali, saj je Lumar po naših informacijah sredi leta z avstrijskim holdingom sklenil več kreditnih pogodb. V prodajo Lumarja družini Lukić so vključeni tudi zahtevki, ki jih ima ta do nekdanjih sestrskih podjetij v Avstriji in Nemčiji.

Zakaj je naenkrat prišlo do pretrganja vezi med Lumarjem in Green Building Group, bo predvidoma znano v prihodnjem tednu, ko bodo imeli v Lumarju tiskovno konferenco. Ena od mogočih razlag pa bi lahko bile finančne težave avstrijskega holdinga. Nekaj mesecev po prevzemu Lumarja je namreč eno od njegovih podjetij končalo v insolvenčnih postopkih. Gre za HAG Fertighaus s sedežem blizu Dunaja. Ob tem, da si je pričel iz Lumarja izposojati obsežna sredstva, je Green Building Group zmanjkalo tudi denarja, s katerim bi poravnal ostanek kupnine za Lumar.

Da gre za dokončno lastniško in poslovno ločitev obeh podjetij, dokazuje več podatkov. Tako Marko Lukić ni več član uprave avstrijskega holdinga, Alan Greenshields pa nič več direktor Lumarja. Kot smo izvedeli, so se vpleteni dogovorili, da bodo prenehali z uporabo patentov druge strani, Lukićeva pa sta z vnovičnim nakupom dobila tudi nekakšno konkurenčno klavzulo. Green Building Group v naslednjih dveh letih v Sloveniji ne bo smel kupovati podjetij, ki se ukvarjajo z izdelavo montažnih hiš, drugače bi moral plačati kar dva milijona evrov težko kazen.