– »Ti, a ona te je tožila? Moja soseda.«

– »A je res tvoja soseda? Potem bi se midva lahko kako 'zdilala'. Ko prideš ven...«

Tudi tako bi utegnil potekati pogovor med katero izmed tožilkinih »žrtev« in Zajcem, sicer znanim storilcem nasilniških kaznivih dejanj in serije požigov, ki je spet v priporu na Povšetovi. Utemeljeno je osumljen, da je ravno on v ponedeljek, 15. septembra, pozno zvečer pred tožilkino hišo sprožil bombo. Osumljenec je dejanje že priznal, »policisti pa so ga ovadili zaradi kaznivih dejanj poskusa uboja, povzročitve splošne nevarnosti ter nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivom«, so v ponedeljek sporočili na Generalni policijski upravi.

Sami stari znanci

Po eksploziji na dvorišču hiše upokojene tožilke Jožice Boljte Brus je, kajpada, sum najprej padel na nekdanje obtožence iz številnih odmevnih procesov, v katerih je sodelovala. Marsikdo se je upravičeno spomnil, da je bila, recimo, tudi na prizorišču umora zloglasnega Miša Vujičića leta 2003 v Ljubljani. Takratnega šefa črnogorskega podzemlja v Sloveniji so ustrelili v igralnici hotela Lev. Plačana morilca so sicer identificirali, naročnika pa nikoli.

Vedno najtežji »kalibri«

O tem je znana tožilka za Nedeljski dnevnik pripovedovala:

»Zelo smo se trudili, policija je naredila ogromno. Plačana storilca so identificirali tudi zaradi posnetka videokamer ob vhodu v hotel Lev, kjer je bil Vujičić ustreljen. Poleg tega je bila narejena analiza izpisov dohodnih in odhodnih klicev pokojnikovega mobitela. Bili smo zelo blizu naročniku, vendar ne dovolj, da bi zahtevali preiskavo. Upam, da tožilstvo te zadeve ne bo pozabilo in da jo bo dodelilo določenemu tožilcu, ki bo delal naprej. Upam tudi, da bodo prišli do naročnika.«

Sami najtežji »kalibri«, bi rekli, a se danes malokdo spomni »fužinske naveze« Hajro Beganović - Arsim Seferaj. Slednji je davnega leta 1994 nastopil kot priča, ko so njegovemu rojaku, Albancu Hamdiji Mullaliji, državljanu ZRJ, sodili zaradi poskusa umora Črnogorca Hafiza P. iz Ljubljane, proti kateremu je 22. avgusta 1994 izstrelil nekaj nabojev na Beblerjevem trgu v Ljubljani, in zaradi ogrožanja varnosti z nožem v lokalu Sova na Zaloški cesti.

Junija 1998 so policisti neko noč okoli 20. ure v zasebni hiši v Bevkah pri Vrhniki prijeli Seferajevega pajdaša, 25-letnega Hajra Beganovića, ki ga sumijo, da je 29. marca tistega leta v A baru na Zaloški cesti v Ljubljani v družbi s Seferajem s strelom iz pištole hudo ranil v glavo 42-letnega Ljubljančana Faika Nezovića.

Kaže, da se je Hajro, za katerim je okrožno sodišče v Ljubljani razpisalo tiralico, v tej hiši skrival že dlje časa. Omenjenega večera so ga policisti in kriminalisti presenetili v samih spodnjicah. Skušal jim je pobegniti, splezal je celo na streho, vendar je kmalu ugotovil, da je beg nemogoč.

Delo še ni končano

Marjan Fank, direktor kriminalistične policije, je na ponedeljkovi tiskovni konferenci dejal, da se, ker ne morejo izključiti možnosti, da je bilo dejanje povezano s preteklim delom oškodovanke, v tem delu kriminalistična preiskava še nadaljuje.

Kot je še dodal, preverjajo okoliščine, o katerih se je v svoji izjavi izrekel osumljeni, ki je dejanje priznal, preverjajo torej tudi to, ali mu je bilo dejanje naročeno.

Tudi sama Boljte-Brusova dvomi, da je storilec, ki so ga prijeli policisti, pravi, oziroma meni, da je prijeti osumljenec zgolj upošteval navodila.

Varovanj pa je tožilka vajena – v najslabšem pomenu besede. V času, ko se je na sodišču zagovarjal razvpiti tihotapec ljudi Josip Lončarič, v letih 2001 in 2002, so tožilko Boljte-Brusovo zaradi groženj policisti že varovali. Varovanje je bilo odrejeno za pol leta, Boljte-Brusova pa je takrat povedala, da si človek za nekaj časa oddahne, potem pa varovanje postane veliko breme.

V času varovanja namreč izredno trpi zasebno življenje. Ko gre človek v trgovino, so s teboj, ko greš na obisk, so s teboj. Po njenih besedah je zelo omejila obiske, saj ni hotela, da bi imeli prijatelji kakšne sitnosti. »Kdor misli, da je krasno, da imaš osebnega voznika, se moti,« je pojasnila.

Tožilci se ne bodo uklonili

Društvo državnih tožilcev Slovenije je ostro obsodilo napad na upokojeno državno tožilko Jožico Boljte Brus, ki ji je neznanec pred domačo hišo odvrgel eksplozivno telo. Kot ugotavljajo v društvu, so tožilci in tudi sodniki pogosto tarče napadov v zvezi s svojo službo. A želijo javnosti zagotoviti, da se tožilci grožnjam ne bodo uklonili.

»Zavedamo se, da naš poklic zahteva ne le nenehno izjemno pripravljenost, skoncentriranost, strokovnost in študij, temveč tudi pogum in izpostavljenost, pri čemer kot tožilci nasprotujemo vsem oblikam nasilja, še posebej pa tistim, ki želijo zaustaviti ali upočasniti naše delo ali nanj neposredno vplivati,« so v društvu tožilcev navedli v sporočili za javnost. Več kot dovolj za napoved o tem, kakšno sojenje čaka osumljenca – morda tudi pajdaše.