Bolj kot se bliža nova sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju, bolj se zaostrujejo razmere znotraj trofejne slovenske športne panoge. Kot je mogoče slutiti iz izjav predsednika zbora in odbora za alpsko smučanje pri Smučarski zvezi Slovenije Dušana Goriška, se vladajoča alpska koalicija vse bolj zaveda resnosti položaja, saj bo imela na voljo približno 300.000 evrov manj sredstev, kot so načrtovali.

»Na smučarski zvezi nas prepričujejo, da je njihov poslovni del storil vse, da bi nadomestil izpad sredstev, ki so nastali zaradi umika nekaterih sponzorjev, a je bil pri tem neuspešen,« nam je včeraj uvodoma dejal Dušan Gorišek ter nadaljeval: »Smučarska zveza nam je dala jasen signal, da se alpski del ne sme ukvarjati s pridobivanjem financ. Sedaj, ko zveza ne more zagotoviti manjkajočega denarja, nam dopušča možnost, da si sami najdemo sredstva. Zastavlja pa se vprašanje, ali bi se dejansko našel sponzor, ali bi šel njegov denar na alpski račun, ali bi bil namenjen kakšnemu okostnjaku, ki bi padel iz omare.«

»Smučarska zveza od nas zahteva, da pripravimo rebalans ter s tem odstopimo od začrtanega programa. Da naredimo rez v program dela. V tistem trenutku, ko bomo to storili, bo to pomenilo, da v slovenskem alpskem smučanju ne bomo delali več tako, kot je treba. Položaj je zelo resen. Bržčas bo treba zmanjšati ekipe ter delati le s tistimi alpskimi smučarji, ki imajo največ možnosti za dober rezultat. Vse skupaj bi lahko imenovali gašenje požara ali gasilska vaja,« je predstavil svoj pogled udeleženec svetovnega prvenstva leta 1974 v St. Moritzu. »Kako bi bilo treba zmanjšati stroške? Rez bi bil potreben na vseh ravneh. Če smo denimo sedaj za 20 smučarjev potrebovali šest kombijev, bomo morali imeti za deset smučarjev na voljo tri. Kako pa bomo prekinili delo s trenerji, ki imajo veljavne pogodbe s smučarsko zvezo, je drugo vprašanje. Takšna dejanja bodo sprožila plaz.«

Jabolko je bolj kislo, kot si je predstavljal

Dušan Gorišek se je znašel v težkem položaju, saj se bo v naslednjih dneh kakšen trener, ki mu je izkazal zaupanje, znašel brez službe. »Položaj, v katerem smo se znašli, je zelo resen. Pod vprašajem je eksistenca ljudi, ki so bili pripravljeni delati v dobro slovenskega smučanja. Ti trenerji bodo težko dobili nove službe in bodo bržčas ostali brezposelni. Če bi bil v njihovi koži, se ne bi počutil dobro. Kot bi se počutil slabo v koži tekmovalcev, ki so za nas v prvem planu. Vsi ti o nas ne bodo imeli dobrega mnenja,« odgovarja Gorišek. »Če je trenutni alpski odbor izgubil zaupanje tekmovalcev, osebno nočem biti cokla alpskega smučanja. Če bi odstop alpskega odbora pomenil, da bo naša športna panoga prejela manjkajoča sredstva za delovanje, potem sem pripravljen odstopiti.«

Ob koncu pogovora se je Gorišek dotaknil še nekaterih očitkov, ki mu jih je v preteklih dneh namenila alpska smučarska opozicija. Pravi, da se alpski odbor ne glede na marsikateri očitek ves čas prizadeva, da bi izpeljal program ter alpsko smučanje popeljal na prava pota. »Niti na en sprejet sklep alpskega odbora nisem prejel nobene reakcije. Ob tem, da je predstavnik SK Branik član alpskega odbora in je bržčas vsak dan na vezi s predsednikom Boštjanom Tancerjem,« odgovarja Gorišek. Ob koncu je na vprašanje, ali je jabolko, v katerega je ugriznil ob prihodu na novo amatersko delovno mesto, kislo, Radovljičan odgovoril: »Moje jabolko je nedvomno bolj kislo, kot sem si mislil. Toda na smučarski zvezi nisem edini, ki sem občutil drugačen okus sadeža. Prepričan sem, da je tudi jabolko predsednika Enza Smrekarja precej bolj kislo, saj mu iz omar pada več okostnjakov, kot je pričakoval. Sam se bom v dobro alpskega smučanja trudil še naprej.«

O Tini Maze (še) ni govora

»Tako vodja zbora in odbora za alpsko smučanje Dušan Gorišek kot direktor Smučarske zveze Slovenije Jurij Žurej sta dala v zadnjih dneh s svojimi izjavami v javnosti vedeti, da se bo treba zadev lotiti drugače, kot smo načrtovali. Predlog je v grobih obrisih pripravljen in je ta trenutek zelo občutljiva tema. Napeti moramo vse moči, da bo program enotno podprt. Če se bomo delili na pozicijo in opozicijo, ga ne bo mogoče realizirati,« opozarja vodja panoge za alpsko smučanje Vlado Makuc ter dodaja: »Treba bo zelo jasno definirati, kaj pomeni varčevanje. Kakšno škodo lahko prinese za naslednje sezone? Treba bo preučiti, kakšne so klavzule v pogodbah trenerjev s smučarsko zvezo. Gre za velike posege, ki govorijo o tem, v kako resnem položaju smo se znašli.«

O tem, ali se bo alpski odbor v rebalansu dotaknil tudi Tine Maze, ki je z naslova Smučarske zveze Slovenije prejela doslej najvišji znesek za program, (še) ni govora. Glavni akterji tako na smučarski zvezi kot v panogi za alpsko smučanje se zavedajo, da je najmanj, kar ta trenutek potrebujejo, povzdignjen glas Andree Massija, ki se sliši v deveto vas.