Nekateri so ostali brez pokojnine

Predstavniki Zpiza so namreč na nedavni novinarski konferenci naznanili, da bi 658 upokojencev moralo biti vključenih v obvezno pokojninsko zavarovanje, ker so bili upokojeni, hkrati pa so opravljali samostojno dejavnost. Petnajstim odstotkom od omenjenih 658 je zato Zpiz izdal odločbo o vključitvi v pokojninsko zavarovanje, kar pomeni, da so ostali brez pokojnine, za nazaj pa bodo morali tudi vračati del pokojnine.

Pri 21 odstotkih Zpiz še ni sprejel odločitve, 64 odstotkov pa jih je izpolnjevalo pogoje po prejšnji pokojninski zakonodaji in prehodno obdobje še ni poteklo, tako da jim izplačevanja pokojnin niso prekinili.

Jasno bi jih morali opozoriti

Tonin ocenjuje, da bi morala država oz. Zpiz tiste, ki so ob upokojitvi želeli še dodatno nekaj zaslužiti, jasno opozoriti, da bodo izgubili pokojnino, v kolikor bodo opravljali samostojno dejavnost. Ker tega nista storila, "je to njihova napaka, zato naj Zpiz napako zdaj razreši sam", je dejal. Nepravično se mu zdi terjati upokojence za denar za nekaj let nazaj zaradi napake Zpiza.

Toninu se tudi sicer zdi "trapasto", da se nekomu, ki želi dodatno delati in dodatno prispevati v pokojninski sistem, to onemogoči. "To je res neumen sistem, posebej če vemo, da imamo težave z vzdržnostjo pokojninske blagajne," pravi.

NSi ne bo zahtevala ustavne presoje zakona

Kljub temu NSi ob morebitni pomoči drugih poslanskih skupin ne bo zahtevala ustavne presoje zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. "Četudi ustavno sodišče sporni del zakona razveljavi, bo v DZ še vedno treba sprejeti potrebne popravke," pravi Tonin. Zato je po njegovem mnenju bolje, da se dogovorijo in sprejmejo potrebne popravke zakona.

Tonin odgovoril še na nekaj vprašanj o drugih temah

Glede informacije, da naj bi večina v DZ v kratkem izglasovala, da predsedniku SDS Janezu Janši preneha poslanski mandat, je Tonin dejal, da v NSi delijo mnenje z zakonodajno-pravno službo DZ, ki je opozorila, da bi bil lahko odvzem mandata Janši zakonsko sporen. Dodal je, da v strokovno skupino, ki naj bi podala pravno oceno o Janševem mandatu, v NSi niso predlagali nikogar.

Na vprašanje, ali bodo v stranki prispevali podpise za izredno sejo DZ o postopku predlaganja slovenskih kandidatov za evropskega komisarja, ki jo želi SDS, je Tonin pojasnil, da bodo svoje podpise prispevali, vendar šele potem, ko bodo s SDS rešili manjši spor, ki ga imajo glede sedežnega reda v DZ.

Pripravljeni so prispevati tudi podpise za izredno sejo o privatizaciji, ki si jo želi ZL, vendar le, če bo umaknjen tretji od predlaganih sklepov, to je, da se privatizacija ustavi.

Na novinarski konferenci je Tonin komentiral tudi padec Slovenije na lestvici globalne konkurenčnosti za osem mest. Prosti pad, ki smo mu priča, je po njegovem mnenju posledica dejstva, da se ne lotimo potrebnih reform. Vodja poslanske skupine NSi je toliko bolj pesimističen, ker tudi koalicijska pogodba, ne prinaša potrebnih reform. "Koalicijski partnerji govorijo o novih delovnih mestih in novi rasti, pogojev za to pa enostavno ne ustvarjajo. Tudi v koalicijskem sporazumu sam enostavno ne vidim temeljnih pogojev za preobrat," je še dejal.