Z Makalonco, ki je kot del Plečnikove dediščine razglašena za kulturni spomenik državnega pomena, je imela Mestna občina Ljubljana v preteklosti nemalo težav. Po deložaciji zakonskega para, ki je lokal vodil skoraj 30 let, bi lahko dobro zaslužili s ponujeno najemnino, ki je bila precej višja od izhodiščne, a je nato dogovor padel v vodo. Najemnino so nato še znižali, zanimanje je zraslo in po skoraj dveh letih je Makalonca leta 2009 znova zaživela, vendar tudi tokrat niso imeli sreče. Maja letos se je sicer podjetju Vip grupa, ki ga je zastopal plesalec Andrej Škufca, po petih letih iztekla najemna pogodba, vendar kot pojasnjujejo na občinskem oddelku za ravnanje z nepremičninami, že pred tem ni redno plačevalo svojih obveznosti in je celo pristalo v stečaju.

Traja že vse poletje

Zato so na občini sredi junija začeli zbirati ponudbe za najem tega lokala na Hribarjevem nabrežju in zanimanje je pokazalo pet kandidatov, vendar so bile od oddanih ponudb le tri popolne. Dve podjetji sta ponudili od 450 do 1700 evrov več od 2500 evrov, kolikor so izhodiščno mesečno najemnino določili na občini (kar je 1040 evrov več kot pred petimi leti), vendar so se odločili lokal prepustiti podjetju K&F, ki je ponudilo 2600 evrov. Poleg višine ponujene najemnine so se namreč odločili dati veliko težo tudi načrtovanemu programu. »Komisijo je prepričala celovita ponudba. Ponudnik je v svoji predstavitvi poudaril, da želi ob Ljubljanici ustvariti most med generacijami in se osredotočiti na medgeneracijsko srečevanje meščanov in obiskovalcev Ljubljane,« na občini pojasnjujejo odločitev za podjetje, ki sta ga 12. junija letos ustanovila Tea Bole Gaber in Uroš Keršič, barman, ki ima vodstvene izkušnje tudi iz bara Liquid na Petkovškovem nabrežju.

Pogodba še ni podpisana

Da bo tokrat Makalonca zablestela v polnem sijaju, je prezgodaj napovedovati, saj pogodba med občino in novim najemnikom še ni podpisana. Spomnimo, mariborsko podjetje Madison propaganda si je leta 2008 po več mesecih premislilo, ko se je začelo zapletati pri urejanju dokumentacije, kar je povzročilo, da je Makalonca samevala še skoraj eno leto. Doslej novi najemnik niti ne bi mogel začeti uporabljati prostorov, saj so potekala vzdrževalna dela, pojasnjujejo na občinskem oddelku za ravnanje z nepremičninami in pričakujejo, da bodo ključe predali še ta mesec. Po primopredaji bo imel najemnik na voljo tri mesece, da z lastnimi sredstvi opremi prostor in pridobi vsa potrebna dovoljenja, med drugim za rabo zunanjega dela levo in desno od lokala, saj kot dodajajo na občini, je ta v lasti države.

Najemnik bo moral, kot običajno, podati tudi pisno soglasje, da se odreka morebitnemu zahtevku za povrnitev vloženih sredstev, da se občina izogne slabim izkušnjam iz preteklosti, sploh iz primera Makalonca. Še vedno traja pravdni postopek, v katerem nekdanja najemnica Ljuba Babič Košir, ki so jo leta 2007 deložirali iz lokala, toži občino za povračilo okoli pol milijona evrov. Razplet pričakujejo v približno dveh letih, so pojasnili v občinski službi za pravne zadeve, medtem ko se je tožba zakoncev Košir, v kateri sta zahtevala ugotovitev obstoja stavbne pravice, že končala z zavrnitvijo obeh zahtevkov. Pravnomočno je končana tudi tožba, ki jo je občina vložila proti Koširjevima zaradi plačila uporabnine. Sodišče je odločilo, da morata prejšnja najemnika občini plačati glavnico 62.807,58 evra z zamudnimi obrestmi.

Prodati nočejo

Zakaj se po vseh teh slabih izkušnjah na občini vseeno ne odločijo za prodaja prostora? Gre seveda za pomembno lokacijo v starem mestnem jedru in prepričani so, da lahko z izborom najemnika vsaj posredno prispevajo k raznolikosti in primernosti ponudbe. »Tako pa poskrbimo tudi za ohranjanje arhitekturne dediščine in živo, privlačno vsebino za meščane in obiskovalce mesta,« dodajajo.