Bežal s policije

Podrobnosti iz obtožbe torej tožilka Marija Marinka Jeraj še ni imela priložnosti predstaviti, dejstvo pa je, da je 12. maja okoli poldneva zaradi vbodnih ran v domači hiši v Preddvoru umrla 36-letna Mirjana Fortun. S štiri leta starejšim soprogom naj bi se najprej sprla, potem pa se je prepir razvil v nasilje in Fortunova je mrtva obležala v zgornjem nadstropju hiše v naselju Francarija. O tem, kaj se je zgodilo, je Fortun policijo obvestil sam. Reševalci so sicer takoj prihiteli na kraj tragedije, a materi štirih otrok, dva sta bila še iz prejšnje zveze, ni bilo več pomoči. Fortuna so odpeljali v pridržanje, a je že nekaj ur pozneje poskušal zbežati s kranjske policijske postaje. Neuradno naj bi to storil zato, ker mu niso dovolili telefonirati, on pa si je to očitno zelo želel. Ko so ga nato (dobro vklenjenega) odpeljali na zaslišanje k preiskovalni sodnici, je ta odredila pripor ravno zaradi begosumnosti. Tudi včeraj so ga pazniki iz ljubljanskega pripora pripeljali na sodišče z lisicami na nogah in rokah.

Včerajšnji predobravnavni narok je bil namenjen temu, da Fortuna vprašajo, ali priznava krivdo ali ne. A se je še pred začetkom oglasila njegova zagovornica Godnjov-Špikova, češ da je dobila vabilo za narok šele v ponedeljek in da je stranko komajda v sredo uspela obiskati v priporu. Ker se je odločil, da krivde ne prizna, bi morala zagovornica že takoj predstaviti vse dokazne predloge, navesti dokaze, ki bi jih morda želela izločiti, in podobno. Kot je dejala, je bilo časa za to premalo, sicer pa da ji po sprejemu vabila pripada osemdnevni rok za pripravo obrambe. Sodnica Ravnikova nad njenimi navedbami ni bila nič kaj navdušena. Dejala je, da je sodišče vabilo poslalo že 13. avgusta, o pošiljki je bila odvetnica obveščena naslednji dan. Godnjov-Špikova je odgovorila, da je bila takrat odsotna, a ji je sodnica navrgla, da ni bila dovolj skrbna, saj sodnega spisa ni preverjala, čeprav gre za priporno, torej nujno zadevo. A se je nato v odvetničin bran postavil še obtoženi, češ da naj sodnica razume, saj ima vsak pravico do dopusta. Ravnikova, ki ga je opozorila, da se trudi v njegovo korist, je nato narok preložila na nedoločen čas.

Pravi, da se napada ne spominja

Kot nam je uspelo izvedeti, naj bi se Fortun napada na ženo ne spominjal. Glede na ugotovitve psihiatričnega izvedenca je tožilstvo v obtožbi zapisalo, da je bil v času kaznivega dejanja bistveno zmanjšano prišteven. Ker je izvedenec v strokovnem mnenju omenjal tako imenovano zoženje zavesti in da obtoženi ni zaznaval okolice, je obramba v ugovoru zoper obtožbo predlagala, naj se primer vrne nazaj v preiskavo in nato razčisti, ali še nikdar kaznovani Fortun, ki po navedbah prič menda nikoli ni bil nasilen, vendarle ni bil neprišteven. A ji sodišče ni ugodilo in očitno bodo to razčiščevali na glavni obravnavi.

A po tragičnem dogodku je bilo vendarle slišati tudi, da nesoglasij in prepirov pri Fortunovih ni manjkalo. Leta 2009 je morala tudi posredovati policija, vendar je bil takrat glavni akter obtoženčev oče Ivan Fortun. Z nožem je napadel svojega drugega sina, tedaj 38-letnega Roberta, s katerim sta se sprla. Zabodel ga je v prsni koš, a rane niso bile zelo hude in Robert je preživel. Napadalca so zaradi poskusa uboja obsodili na dve leti in tri mesece zapora. Dobil je milo kazen, saj so upoštevali številne okoliščine in tudi iz izpovedi izvedenca je bilo jasno, da potrebuje pomoč. Odredili so mu tudi obvezno psihiatrično zdravljenje, Robertu pa prepovedali približevanje.