»Jasno je, da bo v dogledni prihodnosti Ukrajina, na nesrečo, stalno vojaško ogrožena. Zato se moramo naučiti ne le živeti s tem, ampak biti vselej pripravljeni braniti neodvisnost svoje države.« Temu nagovoru vojaške parade ob 23. obletnici neodvisne Ukrajine je njen predsednik Petro Porošenko včeraj v Kijevu dodal obljubo, da bodo za posodobitev vojske do leta 2017 namenjene tri milijarde dolarjev.

Prikaz vojaške moči na ulicah glavnega mesta, medtem ko ukrajinska vojska s težavo prevzema nadzor nad separatističnim vzhodom države, je bil povod za Porošenkovo napoved zgodovinske vojne za polno neodvisnost od sosednje Rusije. Vojaki, nekateri neposredno s fronte, so skupaj z oklepnimi vozili in raketnimi sistemi sestavili kuliso globokih čustev, patriotizma in svečanosti, med katero je dal predsednik jasno vedeti, da je država žrtev zunanje, to je moskovske agresije.

Spopadi na ukrajinskem vzhodu so se medtem nadaljevali, tarča topniškega obstreljevanja pa je bilo po poročanju tujih agencij tudi središče Donecka, kjer je upor proruskih separatistov še najbolj žilav. Granate so padale tudi v bližino tamkajšnje bolnišnice, zaradi česar so uporniki Kijev obtožili, da namerno izbira civilne tarče. Sicer pa so ti v mestu pripravili lastno proslavo državnega praznika neodvisnosti in na osrednjem trgu razstavili vojaška vozila ukrajinske vojske, uničena med dosedanjimi spopadi, ter tja pripeljali več zajetih ukrajinskih vojakov.

Gabriel: Rešitev je federalizacija

V Kijevu se je v soboto mudila kanclerka Angela Merkel, ki je pozvala k obojestranski prekinitvi ognja na vzhodu države, hkrati pa potrdila, da je ozemeljska celovitost Ukrajine glavni cilj nemške zunanje politike. Napovedala je finančno pomoč ukrajinskemu energetskemu in vodnemu sektorju ter ljudem, ki so zaradi spopadov zapustili domove. Porošenku, ki se v torek odpravlja v Minsk na pogovore z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, pa je za popotnico dejala, da Berlin ne izključuje novih sankcij proti Kremlju, če ta ne bo nehal podpirati proruskih separatistov. Nemški gospodarski minister in kanclerkin namestnik Sigmar Gabriel se je medtem izrekel za federalno ureditev Ukrajine. Za časnik Die Welt je dejal, da je ozemeljsko celovitost te države mogoče ohraniti le, če se območjem z rusko večino nekaj ponudi. Dodal je še, da je cilj nemških prizadevanj na vsak način preprečiti neposredno konfrontacijo med Ukrajino in Rusijo, predvsem pa kako po koncu spopadov izpeljati spravni proces na ukrajinskem vzhodu. S tega območja se je po nepreverjenih podatkih v Rusijo zateklo že okoli pol milijona beguncev, mnogi preostali prebivalci pa so ujeti sredi spopadov in brez najnujnejših življenjskih potrebščin, vključno z vodo. To naj bi bilo tudi povod za to, da je Putin minuli petek presekal natezanja okoli humanitarnega konvoja, ki je ves teden čakal na prehod meje. Brez zahtevanega dogovora in ob ostrih kritikah ZDA in EU so tovornjaki prestopili mejo, odložili tovor in se v soboto vrnili v Rusijo.