BND naj bi glede na informacije Spiegla posnela najmanj en telefonski pogovor Kerryja v letu 2013 in enega Clintonove, ko je leta 2012 klicala nekdanjega generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana. BND naj bi te pogovore sicer ujel po naključju "v okviru druge operacije" in ni namenoma vohunil za temi diplomati, še poroča Spiegel.

Že v petek so Süddeutsche Zeitung ter javni televiziji NDR in WDR poročali, da je BND prisluškoval Clintonovi in da je to informacijo Washingtonu posredoval uslužbenec BND, ki je bil očitno dvojni agent in je delal tudi za ameriško obveščevalno agencijo Cia. Nemčija ga je prijela julija, nato pa sredi prisluškovalne afere izgnala tudi vodjo oddelka Cie v Nemčiji.

Odnosi napeti že od Snowdenovega razkritja

Odnosi med ZDA in Nemčijo so vse bolj napeti zaradi prisluškovalnih dejavnosti ameriške agencije NSA, ki jih je razkril Edward Snowden. Med drugim je prišlo na dan tudi, da so Američani prisluškovali celo telefonu nemške kanclerke Angele Merkel.

Zdaj pa omenjeni dokument razkriva, da so prisluškovali tudi Nemci. Glede tega naj bi Kerry poklical tudi nemškega kolega Franka-Walterja Steinmeierja, še navajajo poročila omenjenih nemških medijev. Nemška stran sicer zatrjuje, da ni šlo za sistematične dejavnosti, kakršno je bilo vohunjenje NSA.

Vendar kot dodaja Spiegel, je bilo vohunjenje za dejavnostmi Turčije očitno načrtno in ga je leta 2009 naročila vlada v Berlinu. Tovrsten nadzor bi se lahko še nadaljeval, dodaja Spiegel.