Erjavec se današnjih pogovorov ni udeležil, pač pa je nanje poslal pogajalsko ekipo na čelu s podpredsednikom stranke Sašo Ivanom Geržino. Ta je bil po koncu pogajanj zadovoljen. »Mislim, da smo obdelali vse glavne točke, da smo v interesu stabilne vlade našli skupne rešitve,« je povedal.

»Erjavec bo, če bo njegova stranka vstopila v koalicijo, imel na voljo, da sprejme kakšno drugo zelo pomembno funkcijo, takšno, za kakršno je kompetenten. Mesto predsednika DZ je zdaj zasedeno,« je Cerar poudaril pred današnjimi pogajanji, za katere upa, da jih bodo dobro opravili.

Židan: Ne socialna, ampak bogataška kapica

Židana veseli, da je pomemben del pripomb SD k osnutku koalicijskega sporazuma za SMC sprejemljiv, čeprav je treba po Židanovih besedah še marsikaj dogovoriti, zlasti na operativni ravni.

Pripomb SD je bilo veliko, Židan pa ugotavlja, da je končno prišlo do širšega razumevanja glede socialne kapice. Po njegovih besedah to ni socialna, pač pa bogataška kapica, ki ji v SD nasprotujejo. Povedal je, da v tem primeru govorijo o socialnih prispevkih.

Obenem pa je Židan izpostavil dohodninsko obremenitev. O vprašanju, kako razbremeniti srednji razred, ki je v Sloveniji najbolj obremenjen, so se namreč v SD pripravljeni pogovarjati. A je o tem najlažje govoriti, ko je prisotna gospodarska rast in ko se povprečna plača v državi viša, je opozoril Židan.

Ideoloških zadržkov pri sodelovanju z NSi nimajo

Predsedujoči SD je še dejal, da se v SD zavzemajo za čim širšo koalicijo in nimajo ideoloških zadržkov pri sodelovanju z NSi.

Židan je sicer še pojasnil, da so z največjo stranko v veliki meri usklajeni na področju zdravstva. Kot je dejal, vsi zagovarjajo javno zdravstvo in prenos dopolnilnega v obvezno zavarovanje. Podrobnosti o tem bodo po njegovih napovedih usklajevale pogajalske skupine. Do privatizacije medtem v SD ostajajo »zelo zadržani«, pri čemer je zanje glavni kriterij ohranitev delovnih mest in možnost ustvarjanja novih.

Pojasnil je še, da bodo na podlagi današnjih pogovorov v začetku prihodnjega tedna predvidoma obveščeni o nadaljevanju pogovorov, obenem pa torej pričakujejo tudi drugi osnutek koalicijskega dogovora. Takrat bo po njegovih besedah tudi bolj znan obris prihodnje koalicije.

NSi sicer še ne zapira vrat v koalicijo, a se od nje oddaljuje

Novakova je pojasnila, da so bili danes pogovori nekoliko bolj vsebinski, vendar pa v NSi ugotavljajo, da njihovih konkretnih predlogov v SMC »niso najbolj upoštevali«. Bolj natančno se bodo do tega, v kolikšni meri SMC upošteva reformne predloge NSi, lahko opredelili prihodnji teden, ko bodo prejeli drugi osnutek koalicijske pogodbe, je povedala.

»Zato za zdaj ne moremo reči, da smo ravno na poti v koalicijo, še vedno pa nismo zaprli vrat. Še vedno je možen dogovor,« je poudarila Novakova. Na vprašanje, koliko so še pripravljeni popuščati, je odgovorila, da je težava, ko gredo v različne smeri, »eni proti Mariboru, drugi proti Kopru«.

Eni proti Mariboru, drugi proti Kopru

»Prav to mi čutimo pri teh dogovarjanjih. Pri bistvenih zadevah, reformah, gremo v različne smeri,« je dejala. Če gredo pri bistvenih zadevah v različne smeri, je po njenih besedah težko popuščati pri malenkostih, ki v tem primeru sploh niso pomembne.

Tudi Tonin je pripomnil, da je popuščanje možno, ko gredo mnenja v smeri istega koncepta. Tako bi se NSi lahko pogajala, v kolikšni meri bi znižali DDV, ne morejo pa se pogajati, ali ga bodo ali ne.

Popolno nasprotje se je po Toninovih besedah pokazalo pri zdravstveni reformi, saj NSi zagovarja več konkurence in normalizacijo stanja v zdravstvu, v SMC pa še večji monopol zavoda za zdravstveno zavarovanje, kar je za NSi nesprejemljivo, je opozoril Tonin.

Dotaknil se je tudi različnih stališč v zvezi s socialno kapico. »Očitno SD vztraja na ravni parol in socialno kapico označuje kot stvar za pomoč bogatim,« je dejal. A če je znano, da se iz dohodnine letno zbereta dve milijardi evrov in tisti najbogatejši prispevajo sedem odstotkov, je »kristalno jasno, da ne gre za razbremenitev bogatih, pač pa za razbremenitev srednjega razreda«, je povedal Tonin.

Socialna kapica jabolko spora?

Tonin upa, da tudi ljudje razumejo, da pri socialni kapici ne gre za pomoč bogatim, pač pa za pomoč državljanom, da jih davčno razbremenijo, omejijo plačevanje visokih prispevkov in tako ustvarijo boljše priložnosti v Sloveniji.

»Vsi tisti, ki si v tem obdobju zelo prizadevajo, da bi NSi vstopila v to vladno koalicijo, morajo razumeti, da vanjo ne moremo, če ne upoštevajo naših programskih izhodišč,« je dejal Tonin. Če bi v koalicijo vstopili kljub temu, da njihovih petih reformnih predlogov ne upoštevajo, bi bili »popolnoma navadni politikanti, ker bi šli v vlado le zaradi ministrskih stolčkov, ne pa zaradi programa, ki smo ga obljubili«.

»Glede na vse slišano ocenjujem, da se NSi od te koalicije oddaljuje in gredo stvari vsaka v svojo smer,« je povedal Tonin. Če v čistopisu koalicijske pogodbe, ki ga bodo v SMC pripravili do torka, predlogi NSi ne bodo upoštevani, bo to po njegovih besedah pomenilo, da so zaprli vrata NSi. To bi v njihovi stranki obžalovali, saj bi ravno NSi v tej koaliciji predstavljala bistveni element za gospodarsko in reformno naravnanost prihodnje vlade, je še dodal.

ZaAB po pogajanjih s SMC zelo zadovoljna, izpostavljajo programsko sorodnost

V stranki ZaAB so z današnjimi pogajanji s SMC za vstop v vlado zelo zadovoljni. Po besedah predsednika sveta Stojana Pelka ugotavljajo, da so programski temelji za prihodnje pogovore zelo dobri. "Kljub temu, da smo se zelo trudili najti razlike, jih nismo našli," je dejal. A je obenem tudi pojasnil, da je bil danes le programski del pogajanj.

Kot je Pelko dejal v izjavi novinarjem po pogajanjih s SMC, so skupaj ugotovili visoko stopnjo programske sorodnosti. SMC je po njegovih besedah sprejela večino pripomb ZaAB pri poglavju o gospodarstvu, ki je temu primerno višje uvrščeno v koalicijski sporazum.

V ZaAB so poudarili, da je treba nekatera področja ali projekte še razdelati, med drugim vprašanje mladih in vprašanje umeščenosti turizma v gospodarstvo. Bolj podrobneje so po Pelkovih besedah razpravljali tudi pri poglavju o obrambno varnostnem sistemu in kulturi.

Nekaj zapletov zaradi položaja predsednika DZ

Cerar se je že v sredo sestal z Erjavcem. Po njegovih besedah ni še ni nič dokončno dogovorjenega, treba je še skozi vsebinska usklajevanja, da bo celotna stranka DeSUS usklajena s stranko SMC za koalicijo.

Nekaj zapletov med DeSUS in SMC je bilo sicer v minulih dneh zaradi imenovanja predsednika DZ. Sprva je bilo dogovorjeno, da bo za to mesto kandidiral Erjavec, ki pa si je premislil in je predsednik DZ postal podpredsednik SMC Milan Brglez. Erjavec je pozneje dejal, da vendarle vztrajajo pri tem, da to mesto zasede DeSUS.

Lahko se zgodi marsikaj

Cerar je danes poudaril, da so Brgleza kandidirali z resnim namenom, da bo to funkcijo opravljal za cel mandat. Je pa spomnil na izjavo Brgleza v pogovoru za STA, da bi v primeru, da bi interes države zahteval kaj drugega, bil pripravljen na spremembo.

»A s tem ni izrazil tega, da bi se želel umikati s tega mesta. V procesu, ki je politično lahko zelo turbulenten, se v prihodnjih mesecih ali letih lahko zgodi marsikaj,« je dejal Cerar. Vsekakor pa po njegovih besedah računajo, da bo Brglez uspešno in odgovorno opravljal to funkcijo.

Stranke po Cerarjevi oceni zagotovile dobro podlago za odločilno fazo pogajanj

Najverjetnejši mandatar Miro Cerar je tudi današnje pogovore s potencialnimi koalicijskimi partnerji označil za konstruktivne. Kot je pojasnil, so pripravili dobro podlago za prihodnjo, odločilno fazo pogajanj. Priznava, da je bilo med SMC in NSi opaziti nekaj vsebinskih razhajanj, vendar verjame, da bi jih bilo z dovolj volje mogoče premostiti.

Cerar je današnje pogovore v izjavi za medije po pogajanjih označil za konstruktivne, pri večini razpravljavcev je bilo po njegovih besedah čutiti optimizem. S potencialnimi koalicijskimi partnerji so opravili razpravo o številnih pripombah, usklajevali razlike in, tako Cerar, pripravili dobro podlago za prihodnjo, odločilno fazo pogajanj.

Pri nobeni stranki odločitev sicer še ni dokončna, se pa pri nekaterih ta že nakazuje, je povedal Cerar. Omenil je DeSUS, ki je po njegovi oceni pokazal veliko dobre volje v smeri povezovanja. "Mislim, da so tukaj velike možnosti, da se bomo povezali v koalicijo," je dejal.