Mirko Tuš se je z bankami upnicami, ki jim dolguje blizu 400 milijonov evrov, že drugič v treh letih sporazumel o pogojih finančnega prestrukturiranja obveznosti in svoj imperij rešil pred insolvenčnimi postopki.

»V Tušu so z bankami upnicami podpisali sporazum finančnega prestrukturiranja in čakajo samo še na sodno formalizacijo postopka preventivnega prestrukturiranja,« so včeraj sporočili iz Tuša. V sporazum so vključeni krovno podjetje Tuš Holding, trgovska družba Engrotuš, pod okriljem katere delujejo Planeti Tuš, Tuš Drogerije in zabavni centri, ter podjetje Tuš Nepremičnine, ki se ukvarja z oddajanjem trgovskih centrov Engrotušu. Ali so se v Tušu z bankami in lizinškimi družbami dogovorili (le) za odlog odplačila glavnic posojil ali pa tudi za znižanje obrestnih mer in zmanjšanje dolga, za zdaj še ni znano, saj vsebina dogovora ostaja skrivnost. V naslednjih dneh bo znano tudi, ali je Tuš prejel soglasno podporo bank ali pa so s postopkom zaobšli katerega od manjših upnikov. Za potrditev postopka je potreboval 75-odstotno podporo. Kot smo razkrili v Dnevniku, več kot 90 odstotkov dolgov skupine Tuš odpade na Abanko Vipo, SID banko, Gorenjsko banko, Hypo in Novo Ljubljansko banko (NLB).

Po nekaterih informacijah naj bi banke pričakovale prodajo Tušmobila. S prodajo mobilnega operaterja bi eden najbogatejših Slovencev dobil sveža sredstva, tudi več kot 50 milijonov evrov (brez prevzema dolgov), ki bi jih nato uporabil za znižanje zadolženosti skupine Tuš Holding. To bi pomagalo tudi Tušmobilu, ki bo v kratkem potreboval več deset milijonov evrov svežih sredstev, teh pa Tuš nima. V vsakem primeru bo moral bankam povedati, kakšen bo njegov nadaljnji poslovni model in kako ga bo popravil. Poslovanje skupine Tuš je namreč daleč od načrtov, na podlagi katerih so mu banke jeseni 2011 odobrile enoletni reprogram odplačila zapadlih dolgov. Engrotuš, tretja največja veriga trgovin v državi, je lani dosegla enega najslabših rezultatov doslej. Čisti prihodki so upadli za desetino, denarni tok iz poslovanja (EBITDA) pa za tretjino. Obenem se finančne obveznosti skupine v zadnjih dveh letih niso kaj dosti zmanjšale, tudi zaradi neprodaje Tušmobila. tm