Prodaja Trima, ki so ga banke s pretvorbo 13,2 milijona evrov posojil v kapital minuli mesec rešile pred stečajem, prehaja v naslednjo fazo, v kateri bodo potencialni kupci lahko opravili tudi skrbni pregled trebanjske skupine. Po neuradnih informacijah naj bi nezavezujočo ponudbo za nakup več kot 90-odstotnega deleža Trima oddala dva konkurenta, en dobavitelj in dva finančna investitorja.

V boj za nakup naj bi se po neuradnih informacijah ponovno podal tudi irski Kingspan, ki naj bi bil lani za premoženje, patente in tehnologijo Trima pripravljen odšteti okoli 40 milijonov evrov. Kdo so preostali snubci, ki trenutno že opravljajo skrbni pregled, za zdaj ni znano. V NLB, ki vodi prodajne postopke, so nam zgolj potrdili, da skrbni pregledi trenutno potekajo, medtem ko o podrobnostih niso želeli govoriti. Tako denimo niso želeli pojasniti, koliko potencialnih kupcev so poklicali, koliko ponudb so dobili in kolikim vlagateljem so omogočili dostop do virtualne podatkovne sobe.

Po nedavni sklenitvi dogovora o dolgoročnem reprogramu posojil in zadnji bančni dokapitalizaciji je trebanjska družba zagotovo bolj zanimiva za potencialne kupce kot še pred letom dni. Toda naši viri ne izključujejo, da bodo morale banke po prodaji bodisi pristati na dodaten odpis dela terjatev bodisi se bodo morale odpovedati delu kupnine. Skupina Trimo je namreč še vedno prezadolžena in bo s tekočim poslovanjem le stežka odplačala za okoli 40 milijonov evrov preostalih posojil.

Pri prodaji oziroma nakupu Trima bodo v nekoliko boljšem položaju zagotovo njegovi konkurenti in poslovni partnerji, ki družbo že poznajo in bi lahko po prevzemu tudi veliko lažje izkoristili morebitne sinergije. Toda na drugi strani si Trimovi konkurenti vsekakor ne želijo, da bi trebanjska družba dobila finančno močnega partnerja. Po ocenah poznavalcev sta namreč Trimova fasadna sistema Qbiss Air in Qbiss One tehnološko pet do sedem let pred konkurenti, s finančno močnim zaledjem pa bi lahko Trimo resneje posegel tudi na trge, kjer doslej zaradi svojih finančnih omejitev ni mogel resneje nastopati. Doslej je imel Trimo veliko preslabo pokrit nemški trg, saj je denimo na Nizozemskem ustvaril celo več prihodkov kot v največjem evropskem gospodarstvu. Čeprav je Trimo ponovno solventen in ima pozitiven kapital, pot do njegove dokončne sanacije še zdaleč ni končana, novo upravo pod vodstvom Igorja Kržana pa čakajo še številni izzivi. Med ključnimi bosta zagotovo ustavitev padca prodaje ter okrepitev poslovanja na nekaterih trgih, ki jih je Trimo v preteklosti preslabo pokrival. »Trenutno poslovanje je stabilno in poteka skladno z načrti, predvidenimi v procesu prestrukturiranja podjetja,« so nam povedali v Trimu in dodali, da jim prodajna realizacija trenutno raste. Podrobneje naj bi poslovanje v prvih šestih mesecih, načrte do konca leta in učinke sklenjenega dogovora z bankami predstavili v začetku septembra.

Do tedaj naj bi v Trimu predvidoma sklenili tudi dogovor s svojimi poslovnimi partnerji in dobavitelji, ki so jim račune v zadnjem letu dni plačevali z zamudo. Konec lanskega leta je imela matična družba Trimo za slabih 18 milijonov evrov kratkoročnih poslovnih obveznosti do dobaviteljev oziroma tri milijone evrov več, kot je imela na drugi strani zalog in kratkoročnih poslovnih terjatev do kupcev. »Dogovori z dobavitelji potekajo,« so bili kratki v Trimu. Kot smo že poročali, bodo morali po naših informacijah v določen diskont pri plačilu privoliti tudi dobavitelji, ki nameravajo tudi v prihodnje sodelovati s Trimom.