»Glede na napetosti v Sloveniji na levo in na desno bi si želel, da vlada postavi kriterije, pogleda, kdo jih izpolnjuje, naredi širši in ožji izbor ter ožji izbor imen pošlje predsedniku Evropske komisije v uporabo,« je povedal Peterle (EPP/NSi) za STA.

O imenih ne želi govoriti

Evropski poslanec ni želel govoriti o imenih, češ da je treba na prvo mesto postaviti merila: evropske reference, znanje jezikov, dosežki, politične izkušnje. Čudi ga, da nekateri poudarjajo, da bi kandidat moral biti nestrankarski in tehnokrat.

»Ne bi želel nekoga, ki nima evropskih referenc ali je celo slab v jezikih, ne bi šel na neznanca ali človeka s kratko politično izkušnjo ... Države predlagajo izrazito močne osebnosti, ne nestrankarskih tehnokratov, ne samo nekoga, ki je 'naš',« je poudaril Peterle.

Za ambiciozno in evropsko Slovenijo

Na vprašanje, ali ga osebno zanima ta položaj, Peterle odgovarja, da je stranka te dni omenjala njegovo ime in da ni a priori proti. »Mislim, da imam potrebne reference, ampak se ne samokandidiram,« je dejal.

Predvsem pa bi si Peterle želel, da bi bila Slovenija ambiciozna in evropska, da bi vedela, kaj bi želela delati in da bi pri izbiri upoštevala nacionalni interes. »Moj kriterij je - poiščimo tistega, ki bo v danih okoliščinah, strukturah prispeval največ,« je sklenil.

Po nekaterih neuradnih tolmačenjih v slovenski desni sredini bi bilo za Slovenijo dobro, če bi bodočemu predsedniku komisije Jean-Claudu Junckerju, ki prihaja iz desnosredinske Evropske ljudske stranke, predlagala nekoga iz te opcije.