Zgodnja poroka povezana tudi z nasiljem v družini

Po podatkih Unicefa se je okoli 700 milijonov žensk, ki je trenutno poročenih, poročilo pred 18. letom starosti, kar tretjina teh (ali okoli 250 milijonov) pa se je poročila pred dopolnjenim 15. letom. Veliko deklet, ki se poročijo pred 18. letom, nikoli ne dokonča šole, poleg tega pa podatki kažejo, da obstaja večja verjetnost, da bodo živele v družini, kjer bo nasilje del vsakdana, kažejo raziskave Unicefa.

Okoli 130 milijonov deklet je v 29 državah zlasti Afrike in na Bližnjem vzhodu, kjer je ta praksa najpogostejša, preživelo neko vrsto obrezovanja spolovila. Poleg hudih fizičnih in psihičnih bolečin med posledice obrezovanja spadajo še dolgotrajno tveganje za krvavitve, infekcije, neplodnost in v nekaterih primerih tudi smrt, opozarjajo pri Unicefu.

»Deklice niso nikogaršnja last«

Vendarle številke kažejo, da se je število obrezanih deklet v zadnjih 30 letih znižalo za kar tretjino, kar jim je v nekaterih državah uspelo s spremembo zakonodaje in opozarjanjem aktivistov na grozljive posledice te prakse. V večini držav, kjer je obrezovanje del kulture in tradicije, mnogi menijo, da bi morali z njim nehati (veliko ljudi pa svoje hčere še vedno obrezuje zaradi pritiska lokalne skupnosti).

Na Unicefu opozarjajo, da čeprav številke z leti upadajo, to še ne pomeni, da smo na cilju. Do leta 2050 naj bi bilo tako obrezanih še vedno okoli 63 milijonov deklet. »Številke še vedno kažejo, da moramo nadaljevati te akcije, nikakor pa ne smemo pozabiti, da te številke predstavljajo življenja deklet,« je poudaril direktor UnicefaAnthony Lake. »Čeprav je to globalna težava, pa je rešitev v lokalnih skupnostih in družinah teh deklet. Ravno družine in dekleta morajo spremeniti način, na kakršnega gledajo tako na obrezovanje kot na poroke otrok, saj bodo le tako lahko prekinile krog,« je dodal. »Dekleta namreč niso lastnina nikogar. Imajo pravico, da sama določajo o svoji usodi,« je zaključil.