Sodna taksa marsikomu, ki mora stvari urejati na sodišču, pomeni velik strošek. V celoti so ga trenutno oproščeni le tisti, ki prejemajo denarno socialno pomoč. Ljudje, ki te pomoči ne prejemajo, a bi bili do nje upravičeni, če bi zanjo zaprosili, pa morajo del sodne takse vseeno plačati. To se mora spremeniti, je odločilo ustavno sodišče.

Državni zbor mora del zakona o sodnih taksah, ki ni v skladu z ustavo, spremeniti v letu dni. Do odprave protiustavnosti bodo morala sodišča stranke v celoti oprostiti plačila sodnih taks, čeprav ne prejemajo socialne pomoči, a bi bile do nje upravičene, če bi zanjo zaprosile. Sodišča pa bodo morala sama ugotavljati, ali bi bila stranka do denarne socialne pomoči upravičena ali ne.

Namesto pomoči raje potrpijo

Sodna taksa je prispevek za delo sodišč, ki ga mora stranka, če ga ni oproščena, plačati ne glede na izid sodbe, vendar pa lahko ta denar dobi nazaj, če se sodba konča njej v korist. Takso je treba plačati v določenem roku, njena višina pa je različna, pojasnjuje pravnica Zveze društev upokojencev Slovenije Branka Kastelic. Odvisna je od vsebine primera in lahko sega tudi čez sto evrov, dodaja.

Do denarne socialne pomoči so upravičeni posamezniki, katerih prejemki, če živijo sami, mesečno ne presegajo dobrih 265 evrov. A ker morajo dediči prejemnika socialne pomoči precejšnji del le-te vrniti v zapuščinski razpravi pokojnika, če ta zapusti premoženje, se ji mnogi odpovedo. Med njimi je največ lastnikov nepremičnin, ki raje potrpijo, saj ne želijo, da bi nepremičnina po njihovi smrti postala last države, temveč njihovih potomcev.

Pred zakonom niso vsi enaki

Da bi morale biti tudi stranke sodišč, ki so v slabem premoženjskem stanju, a denarne socialne pomoči ne prejemajo, v celoti oproščene sodnih taks, je ustavne sodnike opozorilo Višje sodišče v Mariboru. Ustavni sodniki v svoji odločitvi poudarjajo, da ima vsakdo ustavno pravico do učinkovitega sodnega varstva. To po njihovem pomeni, da mora država zagotoviti možnost za učinkovito izvrševanje pravice vsakomur, ne glede na okoliščine in ovire socialne narave.

Ob tem ustavno sodišče opozarja tudi na splošno načelo enakosti pred zakonom, ki zakonodajalca zavezuje, da bistveno enake položaje obravnava enako. Sedanja ureditev namreč polno oprostitev plačila sodne takse onemogoča le zato, ker posameznik ni želel uveljaviti pravice do denarne socialne pomoči. Zgolj to pa po mnenju ustavnih sodnikov ne more biti razumen razlog za razlikovanje oseb, ki so v slabšem premoženjskem stanju, pri dostopu do sodišča. pe, sta