Voditelji so strokovnjake pozvali, naj seznam podjetij in oseb, ki bodo na podlagi razširjenih meril kaznovane z zamrznitvijo premoženja oziroma prepovedjo potovanja v uniji, pripravijo do konca julija.

Sankcije bi lahko vključevale tudi ruske oligarhe

Pozvali so tudi k preučitvi možnosti novih sankcij z zamrznitvijo premoženja oziroma prepovedjo potovanja v unijo proti podjetjem ali posameznikom, ki materialno ali finančno podpirajo ruske odločevalce, odgovorne za priključitev Krima Rusiji ali destabilizacijo vzhoda Ukrajine, kar pomeni, da bi lahko sankcije vključevale tudi ruske oligarhe.

Poleg tega so se odločili za zamrznitev finančnih operacij z Rusijo v okviru Evropske investicijske banke ter Evropske banke za obnovo in razvoj.

Prav tako bodo preučili možnosti zamrznitve posameznih programov sodelovanja EU z Rusijo, na primer programov regionalnega sodelovanja ali sodelovanja v okviru programa Erasmus, za katere je v obdobju 2014-2020 namenjenih okoli 450 milijonov evrov.

V sklopu politike nepriznavanja priključitve Krima Rusiji so Evropsko komisijo in evropsko diplomatsko službo pozvali, naj predlagata dodatne ukrepe, zlasti za omejitev investicij. Pred tem so se že odločili za prepoved uvoza blaga s Krima.

»Rusko vodstvo bo znova spoznalo, da imajo dejanja posledice«

Ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da je sankcije proti nekaterim največjim podjetjem in finančnim ustanovam Rusije potrdil zaradi nadaljevanja provokacij v Ukrajini. »Vedno znova sem opozarjal Rusijo, da mora zaustaviti pretok orožja in borcev čez ukrajinsko mejo, da pritisne na separatiste naj izpustijo talce in sprejmejo premirje, sprejme pogovore z mednarodnim posredovanjem in sprejme opazovalce na meji,« je povedal Obama.

»To sem dal jasno vedeti neposredno gospodu Putinu, vendar pa Rusija doslej ni sprejela nobenega od ukrepov, ki sem jih omenil. Sankcije so bistvene, vendar tudi usmerjene. Prirejene so tako, da bodo imele maksimalni učinek na Rusijo in minimalni učinek na ameriška podjetja. Rusko vodstvo bo znova spoznalo, da imajo dejanja posledice,« je dejal Obama, pri čemer je predvsem mislil na kolega predsednika Vladimirja Putina.

Agresivna in neprofesionalna zunanja politika ZDA

»Brez dvoma vodijo rusko-ameriške odnose v slepo ulico in jim povzročajo zelo resno škodo,« se je med obiskom v Braziliji odzval Putin. Ob tem je izrazil prepričanje, da bodo ukrepi škodili dolgoročnim nacionalnim interesom ZDA in ameriškega naroda.

Putin je še dejal, da si bo Moskva vzela čas in pretehtala morebitne posledice novih sankcij, preden se bo odločila za odgovor. »Treba je pogledati, kaj so te sankcije, jih temeljito preučiti, brez naglice, v miru.«

Ruski predsednik je ZDA obtožil, da se obnašajo agresivno, pri čemer je omenil Irak, Libijo in Afganistan. Ameriške oblasti po njegovih besedah vodijo »agresivno zunanjo politiko, pri čemer so precej neprofesionalne«.

Obenem je izrazil upanje, da bo prevladal zdrav razum in da bosta državi vse spore rešili po diplomatski poti. »Žalostno je, da gredo naši partnerji sami po tej poti. Vendar mi nismo zaprli vrat pogajalskemu procesu, da bi izšli iz te situacije,« je dodal.

Konec junija ultimat Rusiji

Od mednarodnih finančnih institucij pa pričakujejo, da ne bodo financirale nobenih projektov, ki eksplicitno ali implicitno priznavajo nezakonito priključitev Krima Rusiji.

Vrh EU je konec junija Rusiji postavil ultimat, da mora v nekaj dneh konkretno ukrepati za umiritev razmer v Ukrajini, sicer pa napovedal nove sankcije. Doslej je unija po izteku ultimata ukrepala z razširitvijo kazenskega seznama z 11 osebami, tako da je sedaj na njem 72 oseb.

EU od Rusije pričakuje dogovor o prekinitvi ognja in učinkovitem nadzoru meje, vrnitev treh mejnih prehodov ukrajinskim oblastem, izpustitev talcev ter začetek pogajanj o izvedbi mirovnega načrta ukrajinskega predsednika Petra Porošenka.

Ker Rusija štirih pogojev še ni izpolnila, so voditelji tokrat prižgali zeleno luč za pripravo naslednjega vala sankcij in ponovili, da so se pripravljeni sestati kadar koli, če bodo razmere to terjale.