Bodoči mandatar je storil vse prav. Včeraj deset pred sedmo zvečer je zagorel in z urejeno deško pričesko stopil pred kamere, ob svojo partnerico in pred sodelavce. Malo čez sedem je dvignil kazalec in sredinec v znak zmage. »Edinemu političnemu zaporniku v EU« ni le ukradel vse pozornosti, ampak tudi gesto. Znak »V« je obkrožil Slovenijo s prenovljenim pomenom. Miro Cerar se je svetil v lučeh in veliko govoril. Vlekli so ga na vse strani.

Profesor z ljubljanske pravne fakultete je kamer vajen. »Odgovornost je velika, mislim, da se bomo morali zelo potruditi. Temu smo se zavezali že v volilni kampanji in še prej, ko smo bili še civilna družba,« je v dvorani ljubljanskega hotela Union govoril v živopisne mikrofone. Ni rekel, kot nekoč Zoran Janković, da ni politik. Bilo pa je očitno, da se hoče distancirati od politike, kot jo poznamo. A včeraj je bilo že prepozno. Vse, kar bo rekel poslej, bo merjeno s političnim vatlom. Iz vsake nianse se bo sklepalo o sklepanju (slabih) kompromisov. »Najti moramo prave poti in se ne smemo pustiti zapeljati koruptnim skušnjavam, ki jih prinaša politika,« je bil všečen. »Držali se bomo sporočila iz predvolilne kampanje, da država potrebuje več urejenosti. Le to nam bo omogočilo izhod iz krize.« Gesla mu gredo gladko z jezika.

Selitve po dvorani

V preteklih letih je Cerar veljal za enega tistih, ki radi nastopajo. Kadar koli se je pojavil nov moralno-politični problem – in ni jih bilo malo, je bil pripravljen reči, da se določeno ravnanje ne spodobi, ni primerno, ni legitimno. Ker je v predvolilni kampanji nastopal kot profesor, z veliko teorije in manj praktičnimi rešitvami, je bil včeraj za petintrideset odstotkov volilcev dokaj varna izbira.

Ob robu hrumeče množice mož v kravatah in žena v večernih oblekah, za vsemi pladnji z vinom in prigrizki, so v kotu dvorane na nizki mizici nekoliko osamljeni ležali Cerarjevi prospekti. V njih so bila predstavljena »temeljna vodila« – svoboda, dostojanstvo, ustvarjalnost, »strankine vrednote« – pravna država, inovativnost, družbena odgovornost, »temeljna izhodišča« – strpnost, spodbujanje sprememb, država blaginje. Takšen prospekt bi lahko natisnila katera koli stranka. Bistveno je bilo, da je v levem zgornjem kotu stal podpis Mira Cerarja. »Verjamem, da bomo sestavili vlado, v naši stranki imamo sposobne ljudi,« je zatrjeval novinarjem.

Za njim se je po dvorani, od kamere do kamere, selilo deset do dvajset »sposobnih ljudi«. Težko je bilo sproti razbrati, kdo so. Novinci. Slika je ustrezala zahtevi, ki je pred letom in pol odmevala po ulicah – da je politično elito treba zamenjati. Vendar SMC ni protestniška stranka in v resnici ne uživa apriornih simpatij. Ko ljudstvo nekomu čez noč podeli toliko politične moči, je jasno, da mu jo lahko čez noč tudi odvzame.

»Razumljivo je, da veliko od teh, ki so danes z mano, ni mogoče poznati,« je Cerar odgovarjal na preprosto vprašanje, kako bodo presegli vtis, da je voditelj »one-man stranke«. Ta vtis je znan iz (nekdaj prav tako meteorske) Jankovićeve stranke. Pušča grenak priokus. »Volilna kampanja je bila zelo kratka. Čas, ki je minil od ustanovitve stranke, je bil kratek. Vendar me to ne skrbi. Vsi bodo nosilci naše politike in v prihodnjih tednih bodo postali prepoznavni.«

Intimne vrednote

Obdobje spoznavanja bo potekalo tudi v nasprotni smeri. Miro Cerar je veliko govoril o načelih, a nihče ne ve, kako se bo opredelil do vprašanj, kot so udejanjanje (ne le zagovarjanje) družbene enakosti, uravnoteževanje odnosa med socialno-ekonomskimi sloji, skrb za tiste, ki imajo že po zakonu manj pravic, denimo priseljence ali izbrisane, pa tudi do vprašanj o vlogi cerkve, vere ali »svetosti življenja«. »Nismo se veliko menili o tem, kakšne so njegove intimne vrednote,« je včeraj dejal eden od šestintridesetih novoizvoljenih Cerarjevih poslancev, Kamal Izidor Shaker. »Prepričan pa sem, da je Miro Cerar liberalen in da bomo vsem družbenim podskupinam lahko zagotovili enake pravice. Tako mora biti.«

Seveda bo vse, kar bodo počeli, treba znati na koncu speljati skozi parlamentarne ovinke. Lotevanje politike ob tako izurjeni opoziciji, kot jo bodo imeli, zahteva dobro obvladovanje parlamentarnih manevrov, postopkov, rokov. Cerar je doslej svetoval državnemu zboru, vendar z varne razdalje. »Pomagali si bomo s svetovalci, ki tehnološke zadeve obvladajo,« je dejal član izvršnega odbora stranke, profesor s FDV Milan Brglez. »Ljudi bomo usposobili,« je zagotovil. Čas imajo do konca avgusta, potem bo šlo zares. SDS je že napovedala oster spopad.