Z izjemo Čemšenika, kjer so volilno komisijo po pomoti zaklenili in s tem volilcem za dvajset minut onemogočili stik z volilnimi skrinjicami, so včerajšnje predčasne državnozborske volitve minile razmeroma mirno. A le po tehnični plati, po izidih so prinesle precejšnje pretrese. Poražencev je veliko več kot zmagovalcev, izgovori, zakaj je komu spodletelo, pa so zelo slikoviti.

Niti superman ne bi pomagal

»Glede na specifične volitve, ki so se zgodile, bi lahko bil na mestu predsedujočega naši stranki tudi superman, pa ne bi mogli vzdržati tega tempa,« je v bran predsedujočemu SD Dejanu Židanu povedal vodja poslancev te stranke Matjaž Han. Ker sta bila Židan in Han med kolovodji strmoglavljenja prejšnjega predsednika SD Igorja Lukšiča, potem ko je stranka na majskih evropskih volitvah prepolovila svoj izid, je morda novo zamenjavo na čelu SD, ki je včeraj močno okrnila tudi svoje zastopstvo v slovenskem parlamentu (namesto deset naj bi imela po novem le šest poslancev), pričakovati tudi tokrat. Židan na vprašanje, ali ostaja predsedujoči SD, včeraj ni želel odgovoriti, Han pa nam je dejal: »Želim si, da Dejan nadaljuje.«

Poslanka SD Ljubica Jelušič meni, da je bila zamenjava Lukšiča z Židanom na vrhu stranke prava poteza. »S tem smo obrnili trend padanja. Zavedali smo se, da nam gre zelo slabo, evropske volitve so to jasno pokazale, zato smo se tokrat borili, da sploh ostanemo v parlamentu. Zgodovinsko gledano je to slab rezultat, toda glede na trenutne razmere nam je uspelo izid vsaj stabilizirati,« je poudarila Jelušičeva in stresla nekaj pikrih na poslanske kolege iz drugih strank, ki so zadnji mesec več hodili po terenu med volilci kot sedeli na svojem delovnem mestu v državnem zboru. »Veste, da smo zadnje čase komaj zagotavljali sklepčnost. Poslanci SD smo bili vselej prisotni na sejah, drugi pa so skrbeli za to, da so pravočasno obnovili stike z volilci,« nam je enega od razlogov za neus peh SD na državnozborskih volitvah omenila Ljubica Jelušič.

Erjavec: Dobili smo bronasto kolajno, naslednja bo srebrna

Nikola Damjanić, direktor agencije Ninamedia, ki opravlja javnomnenjske raziskave tudi za naš časopis, ugotavlja: »Za SD je bil smrtni poljub, ko je šla v predvolilno koalicijo z DeSUS. Karl Erjavec je njihove volilce nagovarjal z besednjakom, ki bi ga morali uporabljati socialni demokrati. Stranka DeSUS je ostanek nečesa, za kar bi bilo zelo dobro, če bi izginilo s tega političnega prizorišča.« A se Damjaniću želja najverjetneje ne bo uresničila, kajti prvak DeSUS Karl Erjavec je po tretjem mestu, ki ga je zasedla njegova stranka, že napovedal, da bodo na prihodnjih volitvah naskakovali srebrno kolajno.

Damjanić poudarja, da je SD bistven del pogače v prvi fazi odvzela Stranka Mira Cerarja (SMC), na koncu pa košček tudi koalicija Združena levica (ZL), katere predstavnik Luka Mesec je tri dni pred volitvami po njegovem imenitno izkoristil navzočnost v televizijskih soočenjih in ZL popeljal v državni zbor.

»Naše analize so pokazale, da je od 25 do 32 odstotkov tistih, ki so na prejšnjih volitvah glasovali za SD, zdaj volilo SMC. To je zelo veliko in zato je prišlo do prestrukturiranja. Cerarjeva zmaga je briljantna, njegovo volilno telo pa izrazito levo, kar bo verjetno moral upoštevati pri vodenju vlade,« ocenjuje Damjanić. In poudarja, da je SMC tako močna, da bo moral njen prvak in najverjetnejši mandatar priti na dan z močnimi rešitvami. »Ne bo se mogel izgovarjati na šibko koalicijo. S prepričljivo zmago je v položaju, v kakršnem je bila leta 2000 LDS, ko je dobila 36 odstotkov glasov,« pravi Damjanić.

»SDS je najbolj čudaška zgodba«

Volitve je v medijskem središču v Cankarjevem domu spremljalo več kot 300 domačih in tujih novinarjev, Bojan Kavčič, ki dela za francosko tiskovno agencijo AFP, pa takole vidi njihov razplet: »Očitno bo Slovenija lahko dobila stabilno koalicijo, a s tem žal ne bo konec negotovosti. Nisem namreč prepričan, ali so sodelujoči v SMC pravi ljudje za zelo težko situacijo, v kakršni je država. Te dni smo v enem od komentarjev lahko prebrali, da smo s SMC dobili srečko na lotu, ne vemo pa še, kaj to pomeni.«

Za Nikolo Damjanića pa je SDS, ki je včeraj zbrala 20 odstotkov glasov volilcev, najbolj čudaška volilna zgodba. »Tega, da petina prebivalstva vehementno glasuje za nekoga, ki leži v zaporu, in v njem vidi rešitelja, ne razumem. V tem pogledu smo svetovni čudež.«