Nizozemska je lovila četrto uvrstitev v veliki finale SP (evropska ekipa je bila doslej v zaključnih bojih v letih 1974, 1978 in 2010), južnoameriška pa peto (1930, 1978, 1986 in 1990), pri končnem izkupičku pa je Argentina uspešnejša: prvakinja je bila v letih 1978 in 1990, Nizozemska pa še nikoli.

Na koncu pa so si vstopnico za Maracano in nedeljski zadnji obračun mundiala priborili Argentinci, ki so veliko bolje izvajali enajstmetrovke.

Na prvem polfinalu na igrišču ni bilo največjega brazilskega zvezdnika Neymarja, kar so prireditelji SP na koncu boleče občutili. Pri Argentini je bil Lionel Messi povsem nared za nastop, res pa je, da četa Alejandra Sabelle ni mogla računati na poškodovanega Angela di Mario, zamenjal ga je Enzo Perez.

Na nizozemski strani pa je kljub drugačnim napovedim zaigral tudi Nigel de Jong, ki je bil po podatkih iz nizozemske ekipe precej resno poškodovan vse od tekme z Mehiko, zdaj pa je seveda dobil priložnost v začetni postavi, kjer je bil tudi kapetan Robin van Persie, še v torek vprašljiv zaradi želodčnih težav.

Ekipi nista želeli tvegati

Današnja tekma je bila povsem drugačna od strelskih vaj Nemčije v Belo Horizonteju. Ekipi nista popolnoma nič tvegali, torišče igre sta postavili v trdni obrambi, začetno otipavanje, v katerem si nihče ni priigral niti ene polpriložnosti, je trajalo kar deset minut, šele v 12. minuti je Wesley Sneijder prvič poskusil s strelom, a je žoga končala daleč od vrat Sergia Romera.

V zapiranju igre so bili še posebej uspešni Nizozemci, saj so večinoma že daleč od kazenskega prostora onemogočili Messija - edino nevarnejšo akcijo je imel prvi zvezdnik modro-belih po prostem strelu v 14. minuti, po katerem pa je bil na pravem mestu vratar Jasper Cillessen -, pa tudi drugi argentinski napadalci so bili večinoma brez možnosti, da bi pokazali svoje znanje.

Status quo tudi v drugem polčasu

Skoraj nič se ni spremenilo v nadaljevanju tekme, ekipi sta še naprej vzdrževali status quo iz prvega dela. Le de Jong vendarle ni zdržal do konca, že v 62. minuti ga je zamenjal Jordy Clasie. K umirjanju igre sta prispevala še močan naliv in razmočeno igrišče, če pa se je že kateri od nogometašev znašel v obetavni akciji, so sodniki pokazali prepovedan položaj.

V 80. minuti je argentinski trener izvedel dvojno menjavo in v igro namesto Higuaina poslal Sergia Aguera; nizozemski selektor Louis van Gaal pa je še varčeval s tretjo menjavo in puščal odprta ugibanja o tem, ali morda spet stavi na vratarsko menjavo pred streli z bele točke.

Na najlepšo priložnost so ljubitelji nogometa po svetu morali čakati vse do sodnikovega dodatka, ko po prodoru Arjen Robben ni padel v kazenskem prostoru, ampak nevarno meril, njegov strel pa je v zadnjem trenutku blokiral Javier Mascherano.

Zmagovalca odločile enajstmetrovke

V podaljšku je nato omagal tudi van Persie (zamenjal ga je Klaas-Jan Huntelaar) in jasno je bilo, da rezervni vratar Tim Krul tokrat ne bo mogel ponoviti predstave s tekme s Kostariko. Razplet pa je vse bolj kazal na nove enajstmetrovke, saj se igra tudi v dodatne pol ure ni bistveno spremenila, nevaren je bil le Rodrigo Palacio z glavo v 116. minuti, a je žogo Cillessen ukrotil.

Pri enajstmetrovkah so se Nizozemcem zašibila kolena; vratar Romero je ubranil strela Ronu Vlaarju in Sneijderju, na drugi strani pa so bili natančni vsi štirje, Messi, Garay, Aguero in Maxi Rodriguez, ter tako poskrbeli za veliko slavje navijačev v modro-belem.

Poraženca polfinalnih obračunov se bosta v soboto v Brasilii pomerila za tolažilno nagrado in končno tretje mesto na SP, medtem ko bo veliki finale - brez Brazilije - na sloviti Maracani v nedeljo ob 21. uri.

Polfinale:

Nizozemska - Argentina 2:4 (0:0, 0:0) - po enajstmetrovkah

    

Začetni postavi:

Nizozemska: Cillessen, Vlaar, de Vrij, Martins Indi (Janmaat/46.), Blind, de Jong (Clasie/62.), Kuyt, Wijnaldum, Robben, Sneijder, van Persie (Huntelaar/96.).

Argentina: Romero, Garay, Demichelis, Rojo, Zabaleta, Mascherano, Biglia, Perez (Palacio/81.), Messi, Lavezzin (Rodriguez/101.), Higuain (Aguero/82.). 

Enajstmetrovke (2:4):

Nizozemska: Vlaar (X), Robben (O), Sneijder (X), Kuyt (O)

Argentina: Messi (O), Garay (O), Aguero (O), Rodriguez (O)

O-Uspešno

X-Neuspešno

Drugi podaljšek:

120' Ena najlepših priložnosti na srečanju se je v 116. minuti ponudila Rodrigu Palaciu, ki se je po predložku sam znašel pred nizozemskim vratarjem in ga skušal premagati z glavo, vendar pa je bil njegov poskus preslab. Le minuto kasneje je z volejem po podaji Messija poskušal še Maxi Rodriguez, a je Cilessen njegov strel brez težav ukrotil. Tik pred koncem rednega dela so zapretili še Nizozemci, a je izid ostal nespremenjem. Finalista bodo odločile enajstmetrovke.

Prvi podaljšek:  

105' V podaljšek so podjetneje vstopili Nizozemci, razigral pa se je Arjen Robben, ki je gavčem povzročal nemalo težav. Že v 96. minuti je sicer postalo jasno, da tokrat ne bo nastopil junak četrtfinala vratar Tim Krul, saj je kot zadnja menjava Luisa Van Gaal v igro vstopil Klaas Jan Huntelaar, ki je zamenjal kapetana Robina van Persieja.

Drugi polčas:

90' Ob koncu srečanja se je igra le nekoliko razživela, vendar do spremembe izida pričakovano ni prišlo. Ekipi sta se po rednem delu razšli brez zadetkov, finalista pa bodo tako odločili podaljški ali morda celo kazenski streli. 

  

75' Strel Messija s prostega strela v prvem polčasu je bila tudi po 75 minutah igre edina prava priložnost na srečanju. Že tako prav nič kaj navdihnjenim nogometašem pa je dodatne težave povzročalo še močno razmočeno igrišče. Vredno je omeniti zgolj še priložnost Gonzala Higuaina, ki je zatresel zunanji del mreže tulipanov, a je bil pri tem v prepovedanem položaju.

  

60' Na pričetku drugega polčasa je bil ritem igre za odtenek intenzivnejši kot tisti v prvi polovici srečanja. Kljub temu je bil skupni imenovalec obeh ekip sila previden in netvegan pristop. Več od igre je imela vseeno Argentina, ki je v napadu delovala ustvarjalneje.

 

Prvi polčas:    

45' V zadnjih petnajstih minutah polčasa so se v napadu uspeli opogumiti tudi Nizozemci. Svoje priložnosti so iskali z visokimi predložki v nasprotnikov kazenski prostor, a je bila obramba Argentincev na mestu. Moštvi sta se sicer v prvih 45 minutah bolj kot napadalni igri posvečali nalogam v obrambi in na priložnost za zadetek prežali zlasti iz protinapadov.

 

30' V nadaljevanju so na žogo močneje stopili igralci v modro-belih dresih in prevzeli pobudo na zelenici. Nizozemcem je kar nekaj nevšečnosti povzročal na desnem boku navdihnjeni in razigrani Ezeqiel Lavezzi, ki je po poškodbi Angela di Marie dobil priložnost v začetni enajsterici.

 

15' Za razliko od sinočnjega dvoboja v Belo Horizonteju, je bil pristop Nizozemcev in Argentincev v uvodnih minutah bistveno previdnejši. Tekma se je odvijala predvsem na sredini igrišča in je bolj kot na nogometno igro spominjala na šahovsko partijo. Navijačem na stadionu v Sao Paulu je tako dih prvič zastal šele v 15. minuti, ko je s prostega strela s približno 18-metrov zapretil Lionel Messi. Če je zvezdnik Barcelone živi zid še uspel premagati, mu nizozemskega vratarja ni uspelo pretentati.