Vodilni kadri skupine ACH so imeli očitno vrsto let posebno obravnavo pri Factor banki, ki smo jo lani z 258 milijoni evrov morali reševati državljani. Za posojila, s katerimi so financirali svoje zasebne naložbene podvige, so se dogovarjali neposredno z upravo pod takratnim vodstvom Borisa Pesjaka, ob zapadlosti posojil pa teh niso vračali, temveč so sklepali vedno nove anekse k pogodbam.

A z imenovanjem izredne uprave pod vodstvom Klausa Schusterja so v banki, ki jo je vrsto let lastniško obvladoval ACH, očitno ostali brez zaveznikov. Factor banka je tako pred dnevi že začela rubež nekdanjega direktorja beograjske borznoposredniške družbe AC Broker Milana Đorovića, ki je banki dolžan kar 3,71 milijona evrov. Ta dolg nameravajo v Factor banki zdaj izterjati s prodajo Đorovićevega stanovanja v Ljubljani, rubežem sredstev na transakcijskih računih ter prodajo njegovega enoodstotnega deleža v družbi Protej, večinski lastnici ACH. Iz dokumentov, ki nam jih je uspelo pridobiti, je razvidno, da Đorović od leta 2009 Factor banki ni plačeval niti obresti na nekaj več kot trimilijonsko posojilo, ki ga je najel septembra 2009. Preden se je banka odločila za rubež, ji je bil namreč dolžan že 419.000 pogodbenih in 200.000 evrov zamudnih obresti. Sprva bi moral Đorović posojilo vrniti že v začetku leta 2010, vendar je nato z banko podpisal kar šest aneksov, s katerimi se je rok plačila podaljšal do lanskega julija, obrestna mera pa znižala na vsega dva odstotka.

Podobne privilegije je imel tudi direktor družbe AC-Sin Rado Šuštar, ki je zadnjih pet let Factor banki plačeval le obresti, ne pa tudi glavnice posojil, vendar očitno (še) ne bo delil usode Đorovića. Lanskega februarja, ko je Factor banka še mrzlično iskala investitorja, ki bi ji zagotovil dodaten kapital, se je namreč s takratnim predsednikom uprave Cirilom Dragonjo dogovoril za znižanje obrestne mere na pet odstotkov ter podaljšanje 1,3-milijonskega posojila do leta 2017. A kljub temu je moral letos to posojilo dodatno zavarovati in pri Factor banki zastaviti svoje stanovanje v Portorožu, 0,6-odstotni delež Proteja in dodatne delnice srbske zavarovalnice Takovo. S tem je pred bankrotom rešil tudi svojo srbsko družbo Infinitiv, prek katere je med drugim investiral v delnice propadle Agrobanke in ki jamči za vračilo posojila Factor banki. Toda v zameno za dodatna zavarovanja so se v Factor banki zavezali, da do konca prihodnjega leta Šuštarja ne bodo več pozvali k predložitvi dodatnih zavarovanj oziroma zaradi nezadostnih zavarovanj ne bodo zahtevali predčasnega poplačila posojila.

Še nekoliko večje privilegije pa je imela Vera Mihatović, prva finančnica ACH in vrsto let nadzornica Factor banke. Kot smo razkrili v Dnevniku, je že leta 2011 prek svojega ciprskega holdinga Pegasus pri Factor banki najela 1,1-milijonsko posojilo, nato pa se konec leta 2012 z banko dogovorila za znižanje obrestne mere na 3,5 odstotka in podaljšanje roka za vračilo posojila za devet let. Prvega od šestih obrokov v višini nekaj manj kot 200.000 evrov bi torej Pegasus moral Factor banki plačati šele decembra 2016, zadnjega pa leta 2021, ko bi morala biti likvidacija banke že davno zaključena.

Za kaj so Đorović, Šuštar in Mihatovićeva uporabili skupno več kot šest milijonov evrov posojil Factor banke, za zdaj ostaja nepojasnjeno. V kreditnih pogodbah namreč namen posojil sploh ni določen, čeprav je običajno to eden od ključnih elementov pogodbe. Mihatovićeva posojila pri Factor banki ni želela komentirati, češ da gre za njene osebne finance, medtem ko nam z Đorovićem v ni uspelo stopiti v stik, Šuštar na pa naša vprašanja do zaključka redakcije ni odgovoril. Vsi trije so svoja posojila pri Factor banki zavarovali predvsem z delnicami srbskih bank in drugih podjetij, vendar pa so te po dostopnih podatkih kupili, še preden so najeli posojilo pri Factor banki. Prav tako so bili po neuradnih informacijah vsi prek svojih podjetij tudi solastniki ciprskega holdinga Qwest Investment, prek katerega se je ACH praktično na vrhuncu borzne evforije podal na balkanski trg in s posojili Factor banke in Probanke kupoval delnice različnih srbskih podjetij. Qwest je pred tedni prevzela družba tveganega kapitala Elements Capital, ki je z diskontom odkupila tudi terjatve Probanke in Factor banke, medtem ko so lastniki za svoje delnice dobili le nekaj centov.