Uradnik za preprečevanje goljufij je vsem britanskim univerzam poslal sporočilo, v katerem je študente opozoril, da je laganje v življenjepisu kaznivo dejanje goljufije zaradi lažnega predstavljanja in se kaznuje z do desetimi leti v zaporu.

Brošura, ki jo je oblikovala državna agencija za preprečevanje goljufij CIFAS, navaja: »Vaša sanjska služba zahteva povprečje 2:1, vaše je 2:2 – zato samo malce spremenite vaš življenjepis. Strah vas je, da nimate dovolj delovnih izkušenj – zato treking v Nepalu spremenite v pomoč v odvetniški pisarni. Konec koncev, nihče ne bere življenjepisov, kajne? To je samo mala laž. Napačno! To je goljufija.«

V brošuri je še navedeno, da je nekdanji študent, ki se je zlagal glede končanega magisterija, pristal za zapahi, kjer bo sedel kar 12 let. Neka druga študentka pa je bila za šest mesec zaprta, ker si je izmislila priporočila. »Nevednost ni izgovor, ko vas ujamejo,« je poudaril izvršni direktor CIFAS Simon Dukes.

Po vladnih podatkih naj bi se število različnih goljufij v Veliki Britaniji med letoma 2012 in 2013 povečalo za 60 odstotkov. Ni pa znano, kakšen delež pripada lažnim navedbam v življenjepisu. Napetost med študenti je sicer velika, saj je prostih delovnih mest vedno manj. Po zadnjih podatkih naj bi samo eden izmed desetih študentov po zaključenem študijo dobil delo. Za eno delovno mesto se ponavadi poteguje 85 diplomantov.

Odzivi uporabnikov na Twitterju so bili polni jeze, saj mnogi menijo, da naj politiki najprej pometejo pred svojim pragom, preden se začnejo spravljati na študente. Po njihovem so si veljaki nakradli veliko več denarja kot kakšen študent, ki je lagal v svojem življenjepisu zato, da lahko zdaj pošteno dela.