Glasovali na zahtevo Camerona

Na zahtevo predsednika britanske vlade Davida Camerona so voditelji o Junckerju glasovali. Proti sta bili Velika Britanija in Madžarska. Po pravilih sicer kandidat potrebuje kvalificirano večino voditeljev, a ti običajno odločitve o vodilnih položajih sprejemajo s soglasjem.

Cameron je kandidaturo Junckerja po navedbah britanskih medijev pospremil z besedami, da je to žalosten trenutek za Evropo in da je razočaran nad napačno odločitvijo, češ da je to zelo resna napaka, ki bo Britance potisnila bliže k izhodu iz EU.

Madžarski premier Viktor Orban pa je svoj glas proti pred vrhom pojasnil z besedami, da gre za načelno odločitev, ker nasprotuje federalističnim spremembam pogodbe, a izpostavil, da si bo kljub temu prizadeval za dobro sodelovanje z Junckerjem, ki ga je opisal kot razumnega in mirnega človeka.

Juncker potrebuje še absolutno večino v Evropskem parlamentu

Juncker za izvolitev na položaj potrebuje še absolutno večino v Evropskem parlamentu, ki bo o tem predvidoma glasoval 16. julija. Na isti dan naj bi bil v Bruslju izredni vrh unije, na katerem bodo odločali še o drugih vodilnih položajih v uniji.

Luksemburžan lahko v parlamentu pričakuje pozitiven rezultat, saj sta mu največji politični skupini, desnosredinska Evropska ljudska stranka (EPP) in evropski socialdemokrati (S&D) že izrekli podporo. Obe skupaj imata dovolj glasov za njegovo izvolitev.

Vrh je danes tudi potrdil strateški načrt prednostnih nalog unije v prihodnjih petih letih, ki naj bi ga uresničeval Juncker. To so rast, delovna mesta in konkurenčnost, zaščito državljanov, energetsko unijo, unijo svobode, pravice in varnosti ter krepitev vloge unije v svetu.