»Sem med kritiki,« je Pahor komentiral strateški načrt prednostnih nalog v prihodnjih petih letih, s katerimi naj bi unija vse bolj evroskeptične Evropejce prepričala, da je njihova blaginja na prvem mestu.

Načrt ne vsebuje institucionalnih sprememb

»Dokumentu se vidi, da je pisan v razmerah, ko Evropa po hudih letih krize izkazuje svojo moč in nemoč, je minimalen dogovor o tistem, kar naj bi Evropa v prihodnjih petih letih storila za oživitev gospodarske rasti, ustvarjanje novih delovnih mest in blaginje,« meni Pahor.

Kot dobrega poznavalca unije predsednika bode v oči ena pomanjkljivost strateškega načrta - da ne vključuje institucionalnih sprememb, potrebnih za uresničitev zastavljenih ciljev.

Pahor meni, da je za to potrebna sprememba pogodbe. Predlagane prioritete po njegovem mnenju izražajo šibkost predlagatelja, odhajajočega predsednika Evropskega sveta Hermana Van Rompuya, ki mu je sicer slovenski predsednik zelo naklonjen.

Pahor zelo naklonjen Junckerju

Zelo naklonjen je Pahor tudi Junckerju. »Kar mu nekateri očitajo - 20 let eksekutivnih izkušenj, je njegova prednost, ne slabost. Gre za zmernega politika z občutkom za realnost, ki mu ne gre odrekati ambicioznosti in smelosti, ko gre za poglede na prihodnost,« je prepričan Pahor.

Ob tem je predsednik republike spomnil, da je podporo Junckerju za predsednika komisije izrekla že premierka Alenka Bratušek, ki opravlja tekoče posle, ter ocenil, da bi bila izvolitev Junckerja za predsednika komisije za Slovenijo dobrodošla, tudi zato, ker razume male države.

Pahor je prioritete unije in evropska kadrovska vprašanja komentiral v Bruslju pred odhodom na srečanje voditeljev članic unije v Ypresu, kjer bo zastopal Slovenijo.