Čeprav je na Grke malokdo računal, pa so ti poskrbeli za njihov največji uspeh na svetovnih prvenstvih. V izdihljajih tekme so prišli do zmage nad Slonokoščeno obalo, ki jih je popeljala v osmino finala. Grki so bili sicer večino tekme precej konkretnejši tekmec, med drugim so tudi trikrat zatresli okvir vrat. Grki se bodo v osmini finala merili s Kostariko.

Uvodne minute niso bile posebej razburljive, velja pa omeniti, da so Grki že po 24 minutah morali menjati dva igralca zaradi poškodb. Igro sta morala zapustiti Panagiotis Kone in vratar Orestis Karnezis. Kljub menjavam pa so bili Grki tisti, ki so v prvem polčasu izvedli konkretnejše akcije.

V 33. minuti je najprej Hristos Holebas z roba kazenskega prostora zadel prečko, minuto pozneje pa je prosti strel Georgiosa Karagunisa obranil Boubacar Barry.

Ta pa je klonil v 42. minuti. Ismael Tiote je slabo podal nazaj proti soigralcu, žogo je prestregel Giorgios Samaras, jo podal proti rezervistu Andreasu Samarisu, ki je potegnil v kazenski prostor in ob razredčeni obrambi brez težav ukanil vratarja Slonokoščene obale.

Grki so napadali tudi v drugem polčasu. V 54. minuti je proti kazenskemu prostoru lepo prodrl Lazaros Christodulopulos, a na koncu za malo zgrešil cilj. Štiri minute pozneje je z roba kazenskega prostora sprožil še Dimitrios Salpingidis, Barry pa je bil na mestu. V 69. minuti so - za razliko od "slonov", ki praktično niti enkrat niso resno ogrozili vrat Grkov - znova zagrozili Grki, Karagunis pa je od daleč zatresel prečko.

Malce zatem je nekaj decimetrov nad prečko meril še Christodulopulos s prostega strela, v 74. minuti pa so iz prve resne akcije zadeli afriški nogometaši. Salomon Kalou je podal na rob kazenskega prostora do Gervinha, ta je žogo oddal na desno stran do Wilfrieda Bonyja, ki je žogo z dobrih desetih metrov poslal v mrežo.

Vasilis Torosidis je v 80. minuti znova zatresel okvir vrat Slonokoščene obale, v prvi minuti sodniškega dodatka pa je Giovanni Sio v kazenskem prostoru storil prekršek nad Samarasom, taisti igralec pa je nato uspešno izvedel najstrožjo kazen za uvrstitev med najboljših 16.

Kolumbijski zmagoviti ples za potrditev 1. mesta v skupini C

Kolumbijska nogometna reprezentanca si je že z zmago proti Slonokoščeni obali priigrala uvrstitev med najboljših 16 reprezentanc na svetovnem prvenstvu. Z novo zmago in s polnim izkupičkom devetih točk po treh tekmah predtekmovanja pa bo v osmino finala mundiala napredovala kot zmagovalka skupine C. "Kofetarji" (Los Cafeteros) so drugič po letu 1990 na svojem petem svetovnem prvenstvu napredovali v osmino finala prvenstva.

Modri samuraji so tekmo začeli podjetno, saj bi Japonce le zmaga, pa še to le v primeru poraza Slonokoščene obale proti Grčiji, rešila pred zgodnjim slovesom od Brazilije. Takšen scenarij se ni odvil. Japonska pa bo tako kot pred štirimi leti v Južnoafriški republiki prvenstvo končala že po skupinskem delu. Iz skupine C je napredovala še Grčija, Slonokoščena obala pa se je pridružila Japonski na poti domov.

Kljub uvodnemu pritisku je kolumbijska mreža ostala nedotaknjena, zato pa so si vodstvo z 1:0 na tekmi prvi priigrali Kolumbijci. Japonski branilec Jasajuki Kono je v kazenskem prostoru podrl Adriana Ramosa in portugalski sodnik je pokazal na najstrožjo kazen. Priložnost je dobil Juan Cuadrado, ki jo je tudi izkoristil ter z bele točke premagal vratarja Eidžija Kavašimo in po treh podajah vpisal prvenec na prvenstvu.

Japonci pa se niso predali. Ko je že kazalo na kolumbijsko vodstvo ob polčasu, je mojstrsko posredoval Šindži Okazaki, ki je v izdihljajih prvega polčasa, v drugi minuti sodnikovega dodatka, izenačil na 1:1. Okazaki je po podaji Keisukeja Honde v kazenski prostor z glavo preusmeril žogo ter matiral nemočnega kolumbijskega vratarja Davida Ospino.

V drugem polčasu pa so Kolumbijci lepo pokazali, zakaj so najmočnejša ekipa skupine C. V 55. minuti je napadalec Porta Jackson Martinez po podaji Jamesa Rodrigueza z diagonalnim strelom premagal Kavašimo za še drugo kolumbijsko vodstvo na tekmi. Do konca tekme so Kolumbijci še dodobra napolnili japonsko mrežo, Martinez je bil uspešen v 82. minuti, Rodriguez pa v sodniškem dodatku tik pred koncem.

Japonski upi so se tako razblinili kot milni mehurček, kolumbijski selektor pa se je v 84. minuti odločil zamenjati vratarja Ospino, na igrišče pa je poslal slovitega 43-letnega čuvaja mreže Faryda Mondragona. Mondragon je tako postal najstarejši nogometaš, ki je zaigral v zgodovini svetovnih prvenstev.