Derbi nekdanjih svetovnih prvakov je veselje prinesel urugvajskemu taboru. Na veliko presenečenje se moštvi v Natalu nista pomerili za prvo mesto v skupini, temveč za obstanek na mundialu. V "skupini smrti" je zablestel nogometni malček Kostarika, ki je skupinski del po današnjem remiju z Anglijo (0:0) končal na prvem mestu v skupini, Italija pa se je po porazu z Urugvajem pridružila že prej odpisani Angliji na poti domov.

Visok ritem igre nadomestila jalova preigravanja

Italijani so tekmo začeli z nekoliko boljšim izhodiščem, saj jim je za napredovanje v osmino finala SP zadoščal že remi, medtem ko je Urugvaj v vsakem primeru moral zmagati. Moštvi sta že v uvodnih taktih tekme začeli narekovati visok ritem igre, v nevarnem položaju so se najprej znašli Urugvajci. Izkušeni italijanski veteran Andrea Pirlo je nevarno zapretil iz prostega strela, meril je pod prečko, a je bil urugvajski trener Fernando Muslera na mestu.

V 33. minuti je moral čuvaj italijanske mreže Gianluigi Buffon iz gola, najprej je odbil poskus Luisa Suareza z leve strani, nato pa je odbitek skušal proti italijanskim vratom usmeriti Nicolas Lodeira, a je bil Buffon še enkrat na mestu.

Tekma se je nato nekoliko umirila, moštvi pa sta se izmenjavali z jalovimi preigravanji, a do enega ali drugega kazenskega prostora se žoga ni prebila. Urugvaj si je večjo priložnost priigral v zadnji minuti prvega polčasa, ko je Suarez prosti strel poslal v kot, nato je še poskusil iz kota, a žoga ni našla poti v mrežo. Prvi rumeni karton na tekmi je padel v 22. minuti, ko je zvezdniški napadalec Milana Mario Balotelli ob skoku s kolenom podrl Alvara Pereiro. Italijanski selektor Cesare Prandelli je v 2. polčasu živčnega Balotellija pustil kar na klopi, saj ni želel tvegati.

Rdeči karton Marchisia

Groba igra z veliko prekinitvami se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. V 51. minuti mehiški sodnik Marco Rodriguez ni dosodil enajstmetrovke, ko je po rokoborbi z Leonardom Bonuccijem na tleh pristal Edinson Cavani. Konec 58. minute je poskusil Cristian Rodriguez, a je žoga zletela mimo italijanskih vrat. Od 60. minute so Italijani ostali le z desetimi nogometaši na igrišču, potem ko je mehiški sodnik pod prho po hitrem postopku zaradi nevarne igre v napadu poslal Claudia Marchisia, ki je s podplatom šel v nogo Arevala Riosa. Pritisk Urugvajcev ni pojenjal, po hitri akciji je v 66. minuti Suarez streljal proti golu, a je Buffon odbil žogo z roko.

Godin urugvajski junak

Tekma je bila odločena v 81. minuti, ko je bil po strelu iz kota v gneči pred italijanskimi vrati najvišji Diego Godin, ki je žogo mojstrsko preusmeril proti vratom, Buffon pa je bil nemočen. Kljub prizadevanjem azzurrov za izenačenje se izid ni spremenil.

Angleži mundial sklenili brez zmage

Tekma med Kostariko in Anglijo je minila v senci drugega obračuna skupine D v Natalu med Urugvajem in Italijo, saj so se Kostaričani z zmagama tako nad Italijo kot Urugvajem že pred današnjim dvobojem uvrstili v osmino finala, medtem ko je bilo že pred tekmo na stadionu Mineirao jasno, da se Angleži po dveh porazih poslavljajo že po predtekmovanju.

Angleže je kot kapetan na zadnjo tekmo prvenstva popeljal Frank Lampard, ki je kapetanski trak prevzel od Stevena Gerrarda; ta je tekmo začel na klopi. Selektor Roy Hodgson je povsem premešal ekipo, ki je minuli četrtek z 1:2 izgubila proti Urugvaju, in v začetni enajsterici naredil kar devet sprememb.

Medtem pa je Jorge Luis Pinto v začetni enajsterici naredil le dve spremembi, Kostaričani pa so se morali le izogniti porazu, da so končali na vrhu skupine D, ki so jo mnogi pred začetkom mundiala imenovali skupina smrti.

Kostaričani brez težav nadzorovali potek srečanja

Prvi polčas je tako minil brez pravega žara, čeprav je bilo pričakovati, da bodo angleški nogometaši skušali popraviti vtis z uvodnih dveh tekem. A v prvem delu niso veliko pokazali. Daniel Sturridge je imel nekaj poskusov; najprej je v 12. minuti po podaji Jacka Wilshera nevarno streljal proti golu, a je žoga zgrešila cilj, nato pa še v 35. minuti, ko je bil prav tako blizu zadetka. Angleži so nekje v 15. minuti sicer rahlo prevzeli pobudo, a je bila ta jalova, saj so manjkale zaključne podaje v konico napada.

Še najlepša priložnost je bila na strani ticosov, ko je v 23. minuti Celso Borges iz prostega strela odlično meril, a se je angleški vratar Ben Foster žoge ravno toliko dotaknil, da jo je odbil v vratnico, ki je rešila Angleže pred zaostankom. Kostaričani so brez težav nadzorovali potek srečanja.

Tudi Rooney Angležem ni prinesel tako želene zmage

Angleški nogometaši se tudi v drugem polčasu niso izkazali, saj niso našli pravih rešitev proti kostariški obrambi. V 49. minuti je bilo sicer nevarno pred vrati kostariškega vratarja Keylorja Navasa, a je ta prestregel Sturridgea in lepo razčistil. Pri tem je sicer v boju za žogo prejel udarec, a je lahko po krajšem zdravniškem posredovanju tekmo nadaljeval.

V 65. minuti so si angleški nogometaši prek Wilshera in Sturridgea priigrali najlepšo priložnost na tekmi dotlej. Omenjena sta izpeljala lepo akcijo, po napaki kostariške obrambe in dvojni podaji je do strela prišel Sturridge, a je njegov strel končal mimo gola.

Hodgson je 15 minut pred koncem v igro poslal še Wayna Rooneyja, ki je sicer nekoliko poživil angleški napad, a vseeno ni prinesel tako želene zmage.