Odločitev o sestanku vrha G7 v Bruslju namesto načrtovanega vrha G8 v Sočiju je padla marca v Haagu ob robu jedrskega vrha. Sedmerica je Rusijo izključila iz kluba, ker je s priključitvijo Krima prekršila mednarodno pravo ter vrednote in načela skupine.

Voditelji ZDA, Nemčije, Kanade, Francije, Italije, Japonske in Velike Britanije ter institucij EU bodo v Bruslju razpravljali o štirih sklopih tem: zunanjepolitičnih, gospodarskih in trgovinskih, energetskih in podnebnih ter razvojnih vprašanjih, so pojasnili diplomatski viri v Bruslju.

Največ pozornosti bodo namenili ukrajinski krizi, predvsem nedavnim volitvam, na katerih je bil za predsednika izvoljen čokoladni baron Petro Porošenko, nasilju na vzhodu države in vprašanju umika ruskih vojakov z meje z Ukrajino.

Krepitev prizadevanj

Pričakuje se, da bodo Kremelj pozvali k sodelovanju z novim ukrajinskim predsednikom in krepitvi prizadevanj za ustavitev nasilja na vzhodu Ukrajine ter ponovili pripravljenost na uvedbo gospodarskih sankcij proti Rusiji, če se bodo razmere zaostrovale.

Sprožilca za uvedbo gospodarskih sankcij mednarodna skupnost ne želi podrobno opredeliti in na sploh poudarja, da so sedaj prioriteta diplomatska in politična prizadevanja, da se po volitvah izkoristi priložnost za neposredne pogovore Rusije in Ukrajine.

Poleg tega bodo voditelji po pričakovanjih izpostavili potrebo po reformah v Ukrajini. EU, ki je pred kratkim podpisala politični del sporazuma o krepitvi vezi z Ukrajino, še vedno načrtuje podpis preostalih delov sporazuma ob robu junijskega vrha unije.

Vrh G7 bo preučil tudi svoj odnos z Rusijo in predvidoma v izjavi ponovil, da je ta s priključitvijo Krima prekršila vrednote in načela skupine ter da se lahko v klub vrne le, če bo te vrednote in načela spoštovala.

Rusija je postala članica kluba najrazvitejših držav na svetu leta 1998. G7, ki je tako postal G8, jo je s tem nagradil za demokratično delovanje po razpadu Sovjetske zveze.

V zunanjepolitični razpravi bodo poleg Ukrajine na dnevnem redu tudi Sirija, Iran, Libija in Bližnji vzhod.

Razprava o globalnih gospodarskih in trgovinskih vprašanjih bo po pričakovanjih osredotočena na pozitivne obete glede globalne rasti in izziv brezposelnosti ter na trgovinska pogajanja EU z ZDA, Japonsko in Kanado.

V energetsko-podnebnih pogovorih bo poudarek na zagotavljanju energetske varnosti v kontekstu ukrajinske krize ter na priprave na mednarodno podnebno konferenco, ki bo prihodnje leto v Parizu.

Neformalni pogori

Ob robu vrha G7 je pričakovati tudi neformalne pogovore najvplivnejših voditeljev v uniji o imenovanjih na visoke položaje v institucijah EU ter razna dvostranska srečanja.

Srečanj skupine G7 se udeležujejo voditelji ZDA, Nemčije, Kanade, Francije, Italije, Japonske in Velike Britanije ter v imenu EU predsednik Evropske komisije in predsednik Evropskega sveta. EU je članica skupine G7 oziroma G8, a ker je to edinstvena večnacionalna organizacija, ne suverena država, klub ohranja svoje ime.

Edinstvenost unije ponazarja tudi odgovor bruseljskih virov na vprašanje, kdo bo vodil srečanje G7 v Bruslju, ki se začne v sredo zvečer. Odhajajoče britansko in prihajajoče nemško predsedstvo G7 ter institucije EU odlično sodelujejo, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy si zelo dobro delita delo, so dejali.