Zapletom, preobratom in novim okoliščinam glede postopkov imenovanja generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenije (RTVS), ki jih je v zadnjih mesecih na zelo netransparenten način vodil programski svet javnega zavoda pod vodstvom Mitje Štularja, ni videti konca.

Nataša Pirc Musar, ki bi morala po rezultatu aprilskih volitev včeraj prevzeti položaj generalne direktorice RTVS, vendar so svetniki na to mesto zadnjih hip postavili vršilca dolžnosti Marka Fillija, je namreč v soboto prejela sklep upravnega sodišča, s katerim se je v zadevi imenovanja generalnega direktorja RTVS izreklo za stvarno nepristojno in jo napotilo na delovno in socialno sodišče. S tem, da imenovanje generalnega direktorja javnega zavoda ni podvrženo nadzoru upravnega sodišča, se je po njenem mnenju izkazalo, da se določila zakona, ki ureja upravni postopek, ne uporabljajo.

Če se v osmih dneh ne bodo odzvali...

Spomnimo, da so se programski svetniki, ki so zahtevali obnovitev postopka imenovanja generalnega direktorja in ga prejšnji petek tudi uspešno izpeljali, sklicevali na mnenje pravnika Rajka Pirnata. Ta je v njem med drugim zapisal, da lahko programski svet s smiselno uporabo upravnega postopka obnovi postopek izbire med kandidati za generalnega direktorja. Po mnenju Pirc-Musarjeve pa odločitev upravnega sodišča pomeni, da ne gre za tako imenovano javnopravno stvar, kot je v utemeljitev svojega postopanja zapisala skupina programskih svetnikov, ampak za razmerje, ki ga ureja civilno pravo. Informacijska pooblaščenka je zato že včeraj na RTVS naslovila zahtevo za sklenitev delovnega razmerja. »Če se v osmih dneh na mojo zahtevo ne bodo odzvali, bom varstvo prisiljena poiskati na delovnem sodišču,« je v včerajšnjem odzivu še zapisala Pirc-Musarjeva.

Kaj pravi še drugo pravno mnenje?

Ob tem velja dodati, da je že Pirnat v svojem mnenju zapisal, »da gre v primeru obravnavanih vprašanj za povsem novo in zelo kompleksno pravno problematiko, o kateri zakonske določbe niso jasne, o teh določbah pa tudi ni sodne prakse«. Čeprav ni izključil niti možnosti, da bo katero od sodišč v morebitnem postopku sodnega varstva odločilo drugače, kot je navedeno v tem mnenju, je večina svetnikov s predsedujočim Štularjem na čelu na vrat na nos »uresničila« svojo namero in brez zadržkov »povozila« tudi mnenje zakonodajnopravne službe DZ. Ta je namreč ugotovila, da lahko svetniški mandat preneha z dnem odločitve DZ in velja od tistega dne dalje. V času prvih volitev za generalnega direktorja RTVS sta torej Matjaž Sterže in Miha Klun imela mandat in glasovalno pravico.

Sicer pa na Dnevniku še vedno čakamo na odgovore s Kolodvorske, ali je bilo v tem obdobju naročeno pravno mnenje tudi pri odvetniški družbi Ošabnik, Klofutar in partnerji, kdo je zanj zaprosil in koliko je to morebitno naročilo stalo RTVS. Po nekaterih informacijah naj bi bilo to mnenje v nasprotju s Pirnatovim.