Spor med Sonjo Gole in Vero Mihatović so se očitno odločili končati kar ključni lastniki ACH na čelu z bivšim generalnim direktorjem holdinga Hermanom Rigelnikom. Ti zdaj tudi uradno zahtevajo razveljavitev spornega prenosa večinskega deleža Adrie Mobila z ACH na Protej (večinski lastnik ACH), zaradi katerega so banke odpoklicale vsa posojila in skupno vložile skoraj 50 izvršb.

Toda medtem ko se ACH izteka čas za dogovor z bankami, še vedno ni natančno znano, kdo je sploh zakoniti zastopnik holdinga. Goletova razrešitve z mesta generalne direktorice ne priznava, medtem ko je Mihatovićeva prepričana, da je bilo njeno imenovanje za vršilko dolžnosti zakonito. Goletova je tako v sodnem registru še vedno vpisana kot direktorica ACH, na sodišče pa je že nemudoma po razrešitvi vložila zahtevo za začasno odredbo. A kot so nam pojasnili na ljubljanskem okrožnem sodišču, o tej zahtevi še niso odločali, saj še čakajo na odgovor ACH.

Te razprtije pa so za lastnike Proteja nesprejemljive in zahtevajo, da se v ACH nemudoma vzpostavi stabilno vodstvo. »Situacija ogroža ugled ACH in drugih podjetij v skupini, poleg tega pa lahko negativno vpliva tudi na postopek preventivnega prestrukturiranja in nadaljnji obstoj družbe,« so zapisali. Pod zahtevo za sklic skupščine Proteja naj bi se poleg Rigelnika podpisali tudi direktorji vseh treh avtomobilskih distributerjev, Rasto Oderlap (Autocommerce), Damijan Vuk (Avto Triglav) in Dušan Mikuž (AC-Mobil), namestnik predsednika nadzornega sveta Adrie Mobila Janez Kastelec in nekdanji direktor AC Auto Janko Šemrov.

Na skupščini Proteja bodo njegovi družbeniki odločali tudi o vrnitvi Adrie Mobila iz Proteja v last ACH, kot to zahtevajo banke. Kako natančno nameravajo to izpeljati, za zdaj še ni znano. Po neuradnih informacijah pa naj bi v DUTB že pristali na umik svojih zastavnih pravic s 66-odstotnega deleža novomeške družbe. V naslednjem koraku naj bi na Adrio Mobil zastavno pravico vpisale vse banke (sorazmerno z njihovimi deleži terjatev), pri čemer bi bile terjatve do Proteja v podrejenem položaju. To pomeni, da bi se lahko DUTB kot upnica Proteja poplačala šele, ko bi bile v celoti poplačane vse banke upnice ACH.

Časa za dogovor z bankami v ACH sicer nimajo več veliko. Če jim najkasneje do srede avgusta ne uspe skleniti dogovora o dolgoročnem reprogramiranju posojil in se z bankami dogovoriti o umiku izvršb, bo namreč ACH končal v stečaju. Bančniki prav tako zahtevajo imenovanje novega vodstva, saj sta tako Goletova kot tudi Mihatovićeva s prenosom Adrie Mobila na Protej izgubili njihovo zaupanje. Da je bil ta posel sporen, se očitno obe zavedata. Goletova je namreč prav tako med podpisnicami zahteve za sklic skupščine Proteja, medtem ko je Mihajlovićeva pred dnevi že zahtevala tudi sklic nadzornega sveta Proteja, da bi odločali o razveljavitvi tega posla.