BBC-jeva nagrada Longitude Prize 2014 si za izziv zastavlja rešiti eno od šestih najbolj perečih vprašanj sodobnega časa - pomanjkanje hrane in pitne vode, probleme s področja medicine, kot so paraliza, demenca in učinkovitost antibiotikov, ter problem onesnaževanja okolja pri prometu, zlasti na daljše razdalje.

Pipistrel si je za izziv postavil vprašanje, kako leteti, ne da bi onesnaževali okolje. »Če bodo izpusti CO2 iz letalskega prometa še naprej naraščali kot doslej, bo čez 50 let njihova posledica že 15 odstotkov vsega globalnega segrevanja zaradi človekovih dejavnosti,« so prepričani v Pipistrelu.

To težavo je potrebno odpraviti, če želimo ustaviti podnebne spremembe in njihov škodljiv vpliv na okolje, so prepričani v ajdovski družbi. Izziv je zgraditi letalo z nič ali kar se le da malo ogljikovimi izpusti in posledično škodljivimi učinki na naš planet. Letalo mora biti po kriterijih Longitude nagrade sposobno preleteti razdaljo od Londona do Edinburgha s hitrostjo, ki je primerljiva drugim sodobnim letalom.

Letošnja nagrada Longitude obeležuje 300-letnico prvotnega priznanja, ki ga je leta 1714 razpisala britanska vlada za tistega, ki bi izumil zanesljivo metodo za določanje zemljepisne dolžine ladij na čezoceanskih potovanjih. Osvojil jo je John Harrison za metodo s kronometrom šele leta 1765.