Tradicionalnega, že 19. tabora SLS se je po ocenah organizatorjev udeležilo okoli 6000 ljudi, med njimi vsi najvišji predstavniki stranke, pa tudi predstavniki vodstva NSi, s katero SLS skupaj kandidira na letošnjih evropskih volitvah. Zbranim se je v Zrečah predstavila tudi vsa osmerica kandidatov skupne liste za evropski parlament na čelu z Lojzetom Peterletom.

Bogovič je v nagovoru med drugim poudaril prav sodelovanje med obema sorodnima strankama, ki ima sicer v preteklosti res »kakšno prasko ali dve«, a za boljšo prihodnost je po njegovem treba sodelovati. Prav močna SLS in močna NSi sta po njegovem pot za izhod iz krize, zato je napovedal, da bosta stranki iskali pot sodelovanja tudi pred bližajočimi se lokalnimi in parlamentarnimi volitvami.

Nerazčiščeni problemi iz preteklosti

Prvak SLS je dejal, da je Slovenija 26 let po ustanovitvi Slovenske kmečke zveze in 25 let po Majniški deklaraciji dosegla in presegla cilje, ki so si jih na znamenitih taborih v 19. stoletju zadali slovenski domoljubi. To so veliki dosežki, je dejal, a se država še vedno sooča z nekaj nerazčiščenimi problemi iz preteklosti.

»Še vedno nismo razčistili matere vseh afer - orožarske afere iz časa osamosvajanja. Slovenci še vedno ne vedo, kdo je pokradel premoženje, ki so ga ustvarjali desetletja. Ljudje se še vedno sprašujejo, ali sta v Sloveniji dve pravni državi in ali sploh lahko popolnoma zaupajo pravosodju ter organom pregona,« je dejal Bogovič in dodal, da je pravosodje potrebno reformirati.

Zbrane je nagovoril tudi prvi mož Evropske ljudske stranke Joseph Daul in jih pozval, naj prihodnjo nedeljo oddajo svoj glas, ki je tudi glas za njihovega kandidata za predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja. Kot je poudaril, gre pri prihajajočih volitvah tudi za vprašanje, kakšne Evrope si vsi skupaj želimo - Evrope skrajnežev, kot jo predlagajo populisti, ali Evrope miru, ki bo lahko premostila tudi krize, kakršni smo trenutno priča v Ukrajini.

Le kdo bo plačal vse dolgove?

»Ne želimo si niti Evrope socialistov, ki zagovarjajo, da bi trošili več kot imamo in lahko prihranimo. Želijo si, da bi ustvarjali nove in nove dolgove, za katere bi plačal nekdo drug. V Evropski ljudski stranki novemu zadolževanju nasprotujemo,« je bil jasen Daul, ki se je zavzel za Evropo vrednosti in dela ter za trdno Evropo.

Spomnil je še na države, ki so se soočile z najhujšo krizo na Stari celini, in pri tem izpostavil, da so takrat vlade Grčije, Potrugalske, Španije in Irske vodile socialistične vlade. Vse te so po njegovem krizo le še poglobile, šele vlade, ki so jih zamenjale in so prišle iz vrst EPP, so omogočile, da so se te države znova znašle na poti rasti. Zato je tudi v Sloveniji potrebno umakniti levičarske voditelje, je še dodal Daul.