V BiH so razmere med drugim izredno kritične v Bijeljini na vzhodu države, kjer je popustil nasip ob reki Savi in je voda zalila to drugo največje mesto v Republiki srbski. Tu na evakuacijo po besedah župana Mića Mičića čaka okoli 10.000 ljudi. Zaradi narasle Save je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina ogrožena tudi celotna Bosanska posavina, še posebej Bosanski Šamac in Domaljevac, ki sta že pod vodo.

V omenjenih treh krajih potekajo evakuacije prebivalstva. V Doboju in Maglaju, ki sta še vedno pod vodo, se je mogoče premikati le s čolni in nimajo niti elektrike niti pitne vode. V številnih delih BiH varnost ogrožajo tudi zemeljski plazovi, ki so se začeli sprožati zaradi dolgotrajnega deževja. Nemoten promet je le južno od Sarajeva.

Po besedah pomočnika ministra BiH za zaščito in reševanje Samirja Agića je na takšen ali drugačen način ogroženih najmanj 1,2 milijona ljudi. Število smrtnih žrtev se nenehno dviguje, spletni portal Klix.ba poroča že o 16 mrtvih v poplavah.

Tako kot Srbiji so številne države priskočile na pomoč v poplavah tudi BiH, v izvajanje evakuacij prebivalstva so se vključile tudi sile Eufor. Med drugim so pomoč napovedale Slovenija, Hrvaška, Luksemburg, Avstrija in ZDA.

Slovenci tudi s helikopterjem

Slovenija je v BiH poslala dve enoti s čolni za reševanje in z 12 pripadniki civilne zaščite, helikopter vojske s posadko ter policijski helikopter z dvema posadkama. Kot je za STA povedal vodja ekipe Jernej Hudohmet, so danes opoldne prispeli v Banja Luko, od koder jih bodo lokalni pristojni poslali v kraje, kjer jih najbolj potrebujejo.

Zaradi nadaljnjega naraščanja Save pri obmejnih Slavonskem Šamcu in Sikirevcih so danes razglasili izredne razmere tudi v Brodsko-posavski županiji na vzhodu Hrvaške. Ogrožen je tudi Slavonski Brod, kjer beležijo rekordne vodostaje.

Ogrožena območja je danes obiskal hrvaški premier Zoran Milanović in se zahvalil vsem, ki so se priključili akciji utrjevanja nasipov. Kot je dejal, je država zaenkrat naredila največ, kar je mogla, za razbremenitev tega območja, med drugim pa je poslala tudi reševalne ekipe v Srbijo in BiH.

Pomoč prizadetim v poplavah tudi prek humanitarnih organizacij v Sloveniji

Humanitarno pomoč prizadetim v poplavah v Srbiji ter Bosni in Hercegovini zbirajo tudi humanitarne organizacije v Sloveniji. Poleg denarnih nakazil v ta namen je dobrodošla tudi materialna pomoč. Ljudje na ogroženih območjih najbolj potrebujejo hrano, oblačila, odeje, plenice, sveče.

Pomoč prizadetim v poplavah aktivno zbira Srbski kulturni center Danilo Kiš. Odziv na poziv k solidarnosti je, kot so navedli, odličen.

Nesterović in Dragić za prizadete v poplavah v Srbiji in BiH

Pobudi dobrih ljudi, ki zbirajo sredstva za prizadete v poplavah v Srbiji in BiH, sta se pridružila tudi slovenska košarkarska zvezdnika Rašo Nesterović in Goran Dragić. Vse, ki bi radi pomagali prizadetim, pozivata naj prinesejo oblačila ter druge predmete na zbirno mesto v kulturno-pastoralni center ob srbski pravoslavni cerkvi v Ljubljani.

Akcija zbiranja sredstev - gre predvsem za oblačila, odeje ter vsakdanje potrebščine (izvzeta so denarna sredstva) - se bo začela v nedeljo, 18. maja, in bo trajala vsaj en teden. Osebno se jo bosta udeležila tudi slovenska športna asa, prvak lige NBA 2005 Rašo Nesterović ter član Phoenix Suns in dobitnik letošnjega priznanja v ligi NBA za največji napredek v sezoni Goran Dragić.

"Takoj, ko sva slišala za pobudo, sva sklenila, da bova tudi sama pomagala po najboljših močeh. Boli me pri srcu, ko spremljam poročila s prizadetih območij, hkrati pa se zavedam in tako tudi pravijo, da najhujše šele prihaja. Spominjam se, kako hudo je bilo nam Slovencem, ko smo se v preteklih letih srečali s podobnimi katastrofami," pravi Nesterović.