Pet let po tem, ko smo v Dnevniku razkrili, kako so izginili milijoni, ki jih je propadli Prevent Global vložil v posel z laserskimi karticami, bosta na zatožno klop sodišča v Slovenj Gradcu sedla nekdanji predsednik uprave Jože Kozmus in poslovnež Anton Kuhar, solastnik novozelandskega podjetja Global Investments Group (GIG). Temu je Prevent za projekt kartic nepovratno nakazal skoraj 25 milijonov evrov.

Kot so nam potrdili na sodišču, je obtožnica zoper Kozmusa in Kuharja postala pravnomočna konec oktobra lani. V zadnjih mesecih so razpisali dve glavni obravnavi, a so morali obe preklicati. Na sodišču pričakujejo, da bo vnovična glavna obravnava razpisana še ta mesec. Tožilstvo Kozmusu očita zlorabo položaja ali pravic, Kuharju pa napeljevanje k temu kaznivemu dejanju. Oba za pojasnila v zadnjih dneh nista bila dosegljiva.

Že leta 2009 smo v seriji člankov razkrili, da je bil projekt laserskih kartic finančna jama brez dna, ki je skupaj s spori med lastnikoma Nijazom Hastorjem in Jankom Zakeršnikom pozneje pomagala pokopati slovenjegraško skupino, nekoč enega od največjih slovenskih izvoznikov. V poslu z laserskimi karticami je namreč Skupina Prevent izgubila skoraj 25 milijonov evrov, s katerimi bi se leta 2010 verjetno lahko izognila stečaju. Številni dokumenti, ki smo jih pridobili z Nove Zelandije, so dokazovali, da je Prevent Global pod Kozmusovo taktirko tamkajšnji družbi GIG denar posojal brez zavarovanj. Za nameček ga v GIG v pomembni meri sploh niso porabljali za razvoj kartic, ampak so ga zgolj prenakazovali podjetjem, ki jih je prek Avstralije in pacifiške državice Vanuatu obvladoval Kuhar. Še dva milijona evrov je GIG vložil v razvoj prototipa regatne jadrnice, ki naj bi družbi pomagala pri promociji laserske kartice, več milijonov evrov pa tudi za razna svetovanja.

Prevent Global kljub visoki finančni izpostavljenosti v GIG ni imel nobene lastniške ali upravljalske vloge. V laserske kartice je Prevent Global vložil vse svoje razpoložljive vire, tudi terjatve. Petim milijonom evrov terjatev do Hastorjevega nemškega podjetja Prevent Dev se je odrekel na podlagi tripartitne asignacijske pogodbe. Hastorjevo podjetje je denar, ki ga je dolgovalo Preventu, v treh obrokih nakazalo na račun GIG. To pa nakazuje, da je Hastor, nekdanji ključni solastnik Preventa, vedel za način poslovanja v projektu kartic.

Kmalu po propadu projekta je Kuhar, ki je še konec leta 2009 napovedal, da bo GIG ves denar vrnil, za njim začel brisati sledi. Že leta 2011 je sodišče na Novi Zelandiji izbrisalo GIG iz poslovnega registra, pred tem pa je ugasnila tudi njegova slovenska podružnica. V stečaju je končalo tudi podjetje Loc, prek katerega je Kozmus želel nadaljevati projekt kartic. Za ta namen je od državnega podjetniškega sklada prejelo za 30.000 evrov nepovratne subvencije. Na pogorišču Preventove avanture je tako ostalo le 450.000 kartic, ki jih je iz stečajne mase družbe Prevent Loc leta 2010 za vsega skupaj 20.000 evrov kupilo podjetje Inter Expo Igorja Rakuše. Slednji je v zadnjem letu najbolj znan kot posrednik finančnega sklada Emkaam Investments iz Dubaja, ki je iz stečajne mase Radeče Papirja odkupilo proizvodno enoto. Kot nam je dejal Rakuša, sicer predsednik Športne strelske zveze Slovenije, je do zdaj za akreditacije na strelskih tekmovanjih porabil polovico laserskih kartic.