Kaj je botrovalo k razrešitvi Goletove, zaenkrat še ni znano. Kot smo že poročali, pa so banke zaradi prenosa večinskega deleža Adrie Mobil iz ACH na družbo Protej (v lasti sedanjih in nekdanjih menedžerjev Skupine ACH) že pred meseci zahtevale menjavo vodstva ACH. Toda Goletova se z razrešitvijo ne strinja in sklepa nadzornega sveta ne priznava. Kot so v naknadnem sporočilu za javnost sporočili iz ACH, je Goletova še vedno generalna direktorica, imenovanje Vere Mihatovič pa nezakonito. Na seji nadzornega sveta so bili prisotni le trije od šestih članov, poleg Tadeje Hočevar, ki je vodila sejo, še Andrej Prebil in Mojca Novak. Za razrešitev Goletove sta glasovala le Hočevarjeva in Prebil, medtem ko naj bi Novakova sejo pred odločanjem želela zapustiti, vendar naj bi ji bilo to "fizično onemogočeno." Te očitke preostala nadzornika zavračata in zatrjujeta, da se je Novakova z razširitvijo dnevnega reda strinjala, vendar nato sredi glasovanja želela zapustiti sejo, kar pa ni bilo mogoče, saj je glasovanje že potekalo.

Ob tem so prvotno sporočilo za javnost, označili še kot lažno in neverodostojno, češ da ni bilo poslano iz njihovega strežnika, prav tako pa ga ni pripravila in poslala pooblaščena oseba za odnose z javnostmi ACH.

Prvotnona vest o razrešitvi se je sicer glasila tako:

Nadzorniki so se za Mihatovičevo odločili glede na izjemno zahtevnost sanacijskega procesa družbe ACH in zaradi zagotavljanje transparentnost poslovanja. »S svojim znanjem, izkušnjami in s poznavanjem dosedanjega delovanja družbe je sposobna sestaviti vodstveno ekipo, ki bo znala uresničevati interese vseh deležnikov,« so poudarili.

Kot so sporočili iz ACH, je nadzorni svet želel »zagotoviti, da upravljanje družbe vodi ekipa, ki bo s svojo strokovnostjo zagotavljala vse potrebne standarde ravnanja v skladu s pravili poslovno-finančne stroke ter stroke upravljanja podjetij«.

Le tako bo namreč omogočeno sprejetje vseh ukrepov, potrebnih za obvladovanje tveganj, ki jim je bila izpostavljena skupina ACH, ter izvedba nujno potrebnih ukrepov za zagotavljanje kapitalske ustreznosti in odpravo kolizije v delovanju.

ACH, katerega del obveznosti do bank je bil konec lanskega leta prenesen tudi na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), je z nekaterimi poslovnimi potezami v zadnjem letu oteževal nujno potrebne sanacijske poteze v dobro podjetij v skupini in deležnikov, so poudarili.

Dodali so, da je bila najbolj izpostavljena odločitev o prenosu lastništva 65,723-odstotnega deleža Adria Mobila v družbo Protej, obvladujočo družbo ACH, ter še nekaj drugih potez, vključno z delitvijo dobička.

»ACH je edini finančni holding, ki ima perspektivo in možnost poplačila vseh svojih obveznosti ter lahko zagotovi poenotenje bank upnic. Ne gre prezreti, da skupina zaposluje preko 2000 zaposlenih in da je stabilizacija holdinga ključna prioriteta za nemoteno poslovanje družb,« so poudarili v ACH.

Mihatovičeva je ob nastopu mandata izpostavila, da bo v okviru svojih pristojnosti najprej skrbno poskrbela za enakopravno obravnavo vseh deležnikov. »Posamezne odločitve bo treba izboljšati, saj je zaupanje v naše potenciale in transparentnost poslovanja temeljni pogoj za poslovanje v prihodnosti,« je dodala.

Mihatovičeva je bila v ACH dolga leta finančna direktorica in v zadnjih dveh letih pomočnica generalne direktorice za korporativne finance. Kariero je na vodilnih delovnih mestih začela v Gorenju, nadaljevala v Metalni Maribor, zadnji dve desetletji pa je bila najprej v Autocommercu in po njegovi reorganizaciji v ACH.

Goletova, ki sicer vodi Adrio Mobil, je ACH po upokojitvi Hermana Rigelnika vodila od septembra 2012.

Okrožno sodišče v Ljubljani je marca začelo postopek preventivnega prestrukturiranja ACH. Z začetkom postopka ni več možno izdati sklepa o izvršbi ali zavarovanju za izterjavo finančnih terjatev, družba pa je pridobila dodaten čas za dogovor z bankami. ACH je tako pridobil pet mesecev časa za nadaljevanje pogovorov s 16 bankami upnicami in sklenitev pogodbe o dolgoročnem reprogramu posojil.