Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je začela prodajo terjatev, ki sta jih na njo prenesli Nova Ljubljanska banka (NLB) in Nova KBM. Najprej je na sporedu prodaja terjatev podjetij, v katerih je lastnik Aha Skupina: Aha Plastik, Aha Emmi, Paron, Midas in Aha Secaplast. Ta podjetja poleg odvetnice Mojce Lukančič lastniško obvladuje njen življenjski sopotnik Peter Nigel Buxton. Izklicna cena za terjatve v višini 17 milijonov evrov, ki sta jih na DUTB prenesli NLB in NKBM, znaša 10,9 milijona evrov. Kot so pojasnili na DUTB, so izhodiščno ceno oblikovali na podlagi ocene kakovosti zavarovanj terjatev.

Sam način prodaje terjatev Aha Skupine nakazuje, da DUTB resno računa na prodajo. Po nekaterih informacijah naj bi DUTB k prodaji Skupine Aha spodbudile ravno javne napovedi Lukančičeve, da je našla strateškega partnerja, ki bo dokapitaliziral Skupino Aha. V njo se uvršča tudi Aha Mura, za katero je Durs februarja predlagal začetek stečaja, njene obveznosti pa niso bile prenesene na DUTB. Če Aha Mura v prihodnjih nekaj dnevih ne bo dokapitalizirana, bo murskosoboško sodišče odločalo o njenem stečaju.

Po tistem, ko je DUTB na svojih spletnih straneh objavila, da prodaja terjatve Skupine Aha, se rok za oddajo zavezujočih ponudb izteče že prihodnji torek. Ker bo od dneva začetka do zaključka prodaje minil le en teden, lahko upravičeno sklepamo, da je DUTB z možnim kupcem že v stiku. Da gre za investitorja, ki je dodobra seznanjen s poslovanjem podjetij Skupine Aha, katerih terjatve so naprodaj, pa nakazuje dejstvo, da DUTB v paketu prodaja terjatve podjetij, ki delujejo v različnih panogah. V DUTB so pojasnili, da za nakup terjatev lahko konkurira vsak zainteresiran ponudnik pod enakimi pogoji. Poleg najvišje ponujene cene bodo upoštevali tudi najugodnejše plačilne pogoje.

Naglica pri prodaji terjatev Skupine Aha pa je sicer presenetljiva zaradi tega, ker naj bi DUTB terjatve načeloma prodajal šele po prestrukturiranju podjetij. V tem primeru bi od njihove prodaje lahko iztržil višjo kupnino. Ravno za slovenjebistriško družbo Aha Emmi, katere terjatve prodaja, je DUTB prejšnji mesec predlagal postopek poenostavljene prisilne poravnave. Od dobrih 15 milijonov evrov terjatev je DUTB lastnik več kot polovice terjatev Aha Emmi. Po zadnjih javno dostopnih podatkih je ta družba leta 2012 dosegla 42,4 milijona evrov prihodkov od prodaje. Aha Emmi, ki se ukvarja s predelavo aluminija in lesa, zaposluje 337 delavcev.

In kdo bi lahko odkupil terjatve Skupine Aha? Lukančičeva že dalj časa pojasnjuje, da potekajo pogajanja z možnimi investitorji iz Nemčije. Po naših informacijah gre za nemški finančni sklad Peacock, v katerem naj bi bil eden večjih lastnikov prav tako nemški finančni sklad Union Trust. Kot smo že poročali, so predstavniki nemškega sklada Peacock že obiskali DUTB in se pozanimali, s kakšnim diskontom bi lahko odkupili terjatve. Poslovanje Peacocka naj bi nadzoroval tudi Nigel Peter Buxton, torej eden od obstoječih lastnikov Aha Skupine. Eden od nadzornikov Peacocka je še Andreas de Forestier, ki je bil v preteklosti med drugim eden od direktorjev Deutsche Bank. Foreister je tudi predsednik nadzornega sveta berlinskega finančnega sklada RECP Real Estate Capital Partners, ki se ukvarja z naložbami v nepremičnine. Ta sklad pa vodi Torsten Schuppenhauer, sicer prvi mož Peacocka.

Ravno številne nepremičnine naj bi Peacocku vzbudile zanimanje za Skupino Aha. Iz zadnjega konsolidiranega letnega poročila za leto 2012 je razvidno, da je imela Skupina Aha konec istega leta v lasti za 53 milijonov evrov zemljišč in zgradb. Za skoraj pet milijonov evrov je imela v lasti še naložbenih nepremičnin, torej nepremičnin, ki jih je oddajala. Na drugi strani so konsolidirane obveznosti znašale približno 60 milijonov evrov. Če upoštevamo, da DUTB zdaj skoraj dve tretjini terjatev Skupine Aha prodaja z več kot tridesetodstotnim diskontom, se račun Peacocka več kot izide.

Nemški Peacock je sicer konec marca z minimalno potrebnim ustanovitveni kapitalom v Sloveniji registriral podjetje Peacock. Za direktorja slovenskega Peacocka je bil imenovan Jernej Polanc, po neuradnih informacijah svak Lukančičeve. Ali pozna Polanca, Lukančičeva včeraj ni želela komentirati.

Podatki o lanskoletnem poslovanju za vsa podjetja, katerih terjatve prodaja DUTB, še niso vsi objavljeni. Je pa znano, da so se prihodki Aha Midasa, ki v središču Ljubljane prodaja oblačila, znižali za 40 odstotkov, na 1,3 milijona evrov, pri čemer je izguba znašala 1,2 milijona evrov. Podobno velja tudi za Aha Hojo, ki je del Skupine Aha, njene terjatve pa niso naprodaj. Družbi so se prihodki lani znižali za skoraj 40 odstotkov, na 682.000 evrov. Pri tem je izguba znašala skoraj toliko kot prihodki, in sicer 615.000 evrov. Laški družbi Aha Ems pa so se prihodki lani znižali skoraj za polovico, na 164.000 evrov, medtem ko je izguba znašala 214.000 evrov.