Sporne smrtne obsodbe je izreklo sodišče v mestu Minja v osrednjem delu Egipta, kjer so na smrt 529 ljudi obsodili že 24. marca. Posledično so 492 obsojenim smrtno kazen spremenili v dosmrtno ječo, ko gre za preostalih 37, pa mora polno izvršitev kazni odobriti še pristojen mufti. Za izvršitev smrtne kazni je namreč potrebna odobritev verske avtoritete.

Po mnenju poznavalcev bodo tudi slednjim smrtno kazen odpravili, v veliki meri pa v prizivnih postopkih tudi novim 683 obsojenim, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

V ponedeljek izrečene smrtne obsodbe so ogorčenje povzročile tudi v mednarodni skupnosti. Obsodili so jih med drugim v Washingtonu, Londonu in Parizu, ogorčeni so bili tudi Združeni narodi, kjer menijo da gre za kršitev mednarodnega prava brez primerjave v nedavni zgodovini. Organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International pa je posvarila pred tem, da bi egiptovsko pravosodje postalo del represivnega aparata.

Širši sodni proces vključuje skupno več kot 1200 podpornikov lani strmoglavljenega islamističnega predsednika Mohamed Mursija.

Mursija, prvega demokratično izvoljenega predsednika Egipta, je vojska odstavila julija lani po množičnih protestih proti njegovi vladavini. V nasilju po Mursijevi odstavitvi je bilo ubitih več sto njegovih privržencev, več tisoč pa so jih zaprli.

Egiptovska vlada je decembra lani Muslimansko bratovščino prepovedala in jo razglasila za teroristično organizacijo.