Po navedbah tiskovne predstavnice Mateje Jazbec sodni red posredovanja takšnih informacij ne predvideva, dodala pa je, da »začne zastaranje teči s pravnomočnostjo sodbe, ne teče pa v času, ko se sodba po zakonu ne sme izvršiti«. Po naših neuradnih informacijah naj bi do zastaranja v resnici prišlo junija, toda kakor koli že: Zavašnik je na dobri poti, da se uspešno izogne prestajanju petletne zaporne kazni zaradi tragedije, ki se je na predbožični večer leta 2005 zgodila pred njegovo diskoteko Lipa v Spodnjih Pirničah pri Medvodah.

Ker Zavašnik ni poskrbel za varnost prireditve, ki se je tisto noč odvijala v lokalu in so zato v gneči pred njim umrla tri mlada dekleta, še pet obiskovalcev pa je bilo poškodovanih, je bil leta 2008 obsojen za kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti. Da je petletna zaporna kazen primerna in pravična, je leto pozneje pritrdilo tudi višje sodišče in sodba je s tem postala pravnomočna, čeprav je Zavašnikov zagovornik Milan Vajda kasneje (neuspešno) iskal pravico tudi na vrhovnem sodišču. Junija 2009 bi tako moral obsojenec prestopiti prag največjega slovenskega zapora na Dobu, a se je namesto tega raje skril pred roko pravice. Zato je sodišče najprej odredilo prisilno privedbo, ker pa ga policistom ni uspelo najti, se je z mednarodno tiralico in evropskim pripornim nalogom iskanje razširilo tudi prek naših meja. Toda vse do zdaj brez uspeha.

Za zdaj ves trud zaman

Iskali so ga v nekdanjih jugoslovanskih republikah, še posebej na Hrvaškem, sploh po tistem, ko so završale govorice, da naj bi ga videli v Umagu, kjer naj bi imeli Zavašnikovi tudi stanovanje. Sumili so tudi, da se skriva v Nemčiji, rojen je bil namreč v Münchnu in obvlada nemški jezik, preverjali so še informacijo, da živi v Franciji. Nobena od sledi se se ni izkazala za pravo, čeprav naj bi po nekaterih podatkih ta čas v Umagu celo posloval prek svojega podjetja Zavašnik, d. o. o., registriranega za opravljanje trgovinske in turistične dejavnosti.

Prav tako se je govorilo, da naj bi se ves ta čas enostavno skrival v domači hiši v Spodnjih Pirničah, kjer je Lipa lanskega avgusta s pomočjo njegove matere in njenega podjetja spet odprla vrata za obiskovalce. A tudi odločitev policije, padla je lanskega decembra, da za informacije, ki bi pripomogle k izsleditvi enega najbolj razvpitih slovenskih ubežnikov, ponudi denarno nagrado, ni bila uspešna. Je pa ob tem treba poudariti, da gre Zavašniku krepko na roko tudi naša zakonodaja, ki policiji onemogoča, da bi zoper sorodnike pobeglih uporabila prikrite preiskovalne ukrepe, na primer prisluškovanje telefonskim pogovorom.

Izjavil, da ne bo šel v zapor

V času, ko je Zavašnik zakrivil kaznivo dejanje in tudi ko je bil obsojen, je veljal zakon, da obsojenemu na petletno zaporno kazen ni treba več za rešetke, ko od obsodbe mine pet let. Po novem in sedaj veljavnem kazenskem zakoniku pa je zastaralni rok še enkrat daljši – v tem primeru bi na izvršitev Zavašnikove zaporne kazni lahko »pozabili« šele sredi leta 2019. Na vprašanje, kateri zakon je treba v konkretnem primeru upoštevati, so nam s sodišča odgovorili, da tistega, ki je za storilca milejši. Če torej policija v kratkem tako iskanega obsojenca vendarle ne izsledi, bo sodišče izdalo sklep o zastaranju ter preklicalo mednarodno tiralico in priporni nalog.

Ob tem je treba dodati, da vseh teh težav in slabe volje danes sploh ne bi bilo, če bi pristojni malo bolj resno vzeli Zavašnikove besede, ki jih je izrekel še pred zaključkom sodnega postopka na ljubljanskem okrožnem sodišču, na katerem za tragedijo pred Lipo ni pokazal niti kančka obžalovanja. Javno je namreč izjavil, da tudi v primeru obsodbe ne namerava oditi v zapor. In naredil je vse, da svoje besede tudi uresniči.