Nekdaj valilnica talentov, ki je znala mešati štrene pri vrhu slovenske košarkarske lige in v ligi ABA, je danes drugoligaš. To je realnost košarkarskega društva Slovan, ki je bilo v preteklosti odskočna deska za marsikaterega slovenskega igralca. Moštvo s Kodeljevega se je sicer do zadnjega borilo za obstanek v ligi Telemach, a se na koncu enostavno moralo sprijazniti s krutim dejstvom – vsaj leto dni ga ne bo med slovensko košarkarsko elito.

Seznam igralcev je dolg in zgovoren. Mirza Begić, Jaka Blažič, Vladimir Boisa, Nikolos Ckitišvili, Goran in Zoran Dragić, Slavko Duščak, Benjamin Eze, Jurica Golemac, Jaka Klobučar, Jaka Lakovič, Marko Maravič, Stipe Modrić, Radoslav Nesterović, Sašo Ožbolt, Emir Preldžić, Soumaila Samake, Uroš Slokar, Vladimir Stepania, Jan Vesely, Gašper Vidmar, Miha Zupan. In še kakšnega smo verjetno izpustili. Igralci, pri katerih je Slovan odigral eno ključnih vlog pri razvoju in jim omogočil, da so se izstrelili na evropski in nekateri kasneje tudi na ameriški košarkarski zemljevid. Tako ni potrebno posebej poudarjati, kaj moštvo s Kodeljevega pomeni za slovensko košarko in kakšne posledice lahko nosi dejstvo, da je izpadlo v 2. SKL.

Janeza Rajglja boli srce

Ogromno zaslug za dobre izide v preteklosti in razvoj marsikaterega igralca ima nekdanji direktor Janez Rajgelj, ki je v klubu s Kodeljevega deloval med letoma 1998 in 2007. Rajgelj je imel nos za iskanje talentiranih igralcev po vsej Evropi, hkrati so se zaradi dobrega slovesa za prihod k Slovanu odločali tudi slovenski obetavni igralci. »Škoda je, da je klub po mojem odhodu prišel do te točke, kjer je zdaj. Hudo mi je. Upam, da se bo našel kakšen pameten človek, ki bo želel priti zraven in narediti kaj pametnega,« je s težkim srcem ob našem klicu razlagal Rajgelj. Ni mu lahko, ko mora gledati, kam je potonil klub, ki je v sezonah 2004/05 in 2005/06 bil enakovredno bitko z Union Olimpijo in le za las zgrešil naslov državnega prvaka. Zmaji so namreč oba finala takrat dobili s 3:2 v zmagah. »Obrnimo se tudi malo v daljno preteklost. S Tomom Mahoričem je bil Slovan daleč najmlajša ekipa v državnem prvenstvu in takrat osvojil tretje mesto v veliko močnejši konkurenci. Bili smo za Olimpijo in Krko. Povprečna starost moštva pa je bila 18,6 leta. Če primerjamo mlade takrat in danes, je to ogromna razlika.«

Rajgelj v izpadu Slovana iz lige Telemach vidi katastrofo za celotno slovensko košarko. »V reprezentanci, ki je na lanskem evropskem prvenstvu združila Slovenijo, je bilo sedem igralcev, ki so šli skozi Slovanovo šolo. To je več kot jedro reprezentance. Tu je še Miha Zupan, ki ga ni bilo zraven, dodamo pa lahko še Jana Veselyja, ki je igral za Češko, in Emirja Preldžića, ki je nastopal za Turčijo. Ve se, kdo je kaj naredil. Res je škoda tega Slovana.«

Rajgelj je prepričan, da slovenska košarka ob trenutnem delu, izjema je nekaj solidnih klubov, v prihodnje ne bo razvila veliko vrhunskih košarkarjev. Moti ga, da se pri obetavnih igralcih vse preveč gleda na to, od kod prihajajo. »Pred dnevi se je v Ljubljani mudil Emir Sulejmanović. Ko sva se dobila, sem ga vprašal, kakšno imajo pri Barceloni kaj linijo pod košem? Rekel je, da imajo Senegalca, Šveda, Bosanca... Pet jih je, niti eden ni Španec. V Sloveniji pa ne moreš imeti v kadetski ali mladinski ekipi več kot dva. Pri nas gre očitno košarka na čudna pota.«

Rašo: Včasih je slabo lahko dobro

V izpadu Slovana v drugo ligo pa večje tragedije ne vidi otrok kluba s Kodeljevega Radoslav Nesterović. Kasneje prvak lige NBA s San Antonio Spurs se je pred kratkim aktivno želel vključiti v delovanje Uniona Olimpije, a z vodilnimi ni našel skupnega jezika. Da bi se pridružil Slovanu, za zdaj ne razmišlja, vseeno pa je povedal svoje mnenje o trenutni situaciji. »Kar je, je. Zdaj se je treba reorganizirati in se v čim krajšem možnem času znova vrniti v prvo ligo. Včasih so tudi slabe stvari dobre, da se kaj popravi in obrne na bolje. Treba je sestaviti konkurenčno ekipo za drugo ligo, se prebiti v prvo in zraven ustvariti igralca ali dva,« je jasen Rašo, ki pravi, da mora klub vztrajati na začrtani poti, če misli, da ima pravi načrt in vizijo. A tu se postavlja vprašanje, saj naj bi se po naših podatkih klub nahajal v rdečih številkah. Dolga naj bi bilo za okoli 180.000 evrov, poleg tega tudi mlajše klubske selekcije niso več niti približno tako dominantne kot v preteklosti.

»Stvari so se v slovenski košarki spremenile. Včasih se je pot večine mlajših igralcev, če so bili obetavni, vedela vnaprej. Najprej je bil Slovan, nato Olimpija, potem pa Evropa. Zdaj mladi hitro odidejo v tujino,« še izpostavi Nesterović. Moštvo s Kodeljevega bo v prihodnji sezoni kljub izpadu še vedno vodil Simon Petrov, je potrdil predsednik Miloš Paravinja, ki je še dodal, da se bo klub na najhitrejši možen način poskušal vrniti v prvoligaško druščino. A pot vsekakor ne bo lahka, Paravinja ob poudarjanju dejstva, da so imeli Kodeljevčani najmlajšo zasedbo v ligi, ne sme pozabiti, da samo mladost ni dovolj. Potrebna je tudi kakovost.