Bratuškova pravi, da gre njena vlada pri uravnoteženju javnih financ po drugačni poti

Poslanka SDS Romana Tomc je namreč premierko vprašala, s katerimi ukrepi bo vlada zagotovila doseganje ciljev in udejanjenje zavez, zapisanih v treh strateških dokumentih: nacionalnem reformnem programu in programu stabilnosti ter v koalicijski pogodbi.

Bratuškova pravi, da gre njena vlada pri uravnoteženju javnih financ po drugačni poti, kot je šla prejšnja vlada, in sicer ne dela samo na odhodkovni strani, pač pa tudi na prihodkovni. Tako vlada sledi cilju zmanjševanja javnofinančnega primanjkljaja; letos pričakuje primanjkljaj v višini 3,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), v naslednjem letu pa 2,5 odstotka BDP.

Zadolževanje višje zlasti zaradi sanacije bank

Pritrdila je, da se je zadolževanje države v zadnjem letu povečalo, a je bilo to predvsem zaradi sanacije bank. Verjame pa, da bodo z dobrim upravljanjem premoženja, ki je bilo preneseno na slabo banko, uspeli dolg v višini 13 odstotkov BDP odplačati in ga ne bodo prenašati na mlajše rodove.

Strinjala se je tudi, da je treba trend zadolževanja zaustaviti. Ne drži pa, da je zadolževanja v državi čez noč lahko konec, je poudarila. Po njenem mnenju so takšne trditve zavajanje. Dotaknila se je tudi cene zadolževanja, ki je po njenem mnenju ključen pokazatelj, da je Slovenija na pravi poti. Opozorila je, da je obrestna mera najnižja, odkar je Slovenija vstopila v območje evra.

Podjetja se »ne prodajajo čez noč«

Na očitke o počasnih prodajah podjetij je Bratuškova odvrnila, da se podjetja na seznamu za privatizacijo, kot je na primer Telekom Slovenije, »ne prodajajo čez noč, sicer se lahko ponovi zgodba, kjer postopki niso bili transparentni in imamo danes zaradi tega težave«. Tako je vesela, da trgi in nadzorne institucije potrjujejo, da prodaja podjetij v Sloveniji na tako transparenten način še ni tekla.

Pritrdila je, da se je zadolževanje države v zadnjem letu povečalo, a je bilo to predvsem zaradi sanacije bank. Verjame pa, da bodo z dobrim upravljanjem premoženja, ki je bilo preneseno na slabo banko, uspeli dolg v višini 13 odstotkov BDP odplačati in ga ne bodo prenašati na mlajše rodove.

Strinjala se je tudi, da je treba trend zadolževanja zaustaviti. Ne drži pa, da je zadolževanja v državi čez noč lahko konec, je poudarila. Po njenem mnenju so takšne trditve zavajanje.

O zmanjševanju mase plač v javnem sektorju

Dotaknila se je tudi zmanjševanja mase plač v javnem sektorju. Premierka si želi, da se bodo s sindikati javnega sektorja uspeli dogovoriti o zmanjševanju števila zaposlenih in da ne bodo dodatno posegali v minimalno plačo.

Tomčeva z vsebino odgovorov ni bila zadovoljna, zato predlaga, da se o odgovoru premierke opravi splošna razprava.

Pri črpanju evropskih sredstev je vlada naredila vse, kar je bilo v njeni moči

Na vprašanje poslanca in predsednika SLS Franca Bogoviča o črpanju evropskih sredstev pa je Bratuškova odgovorila, da je vlada na tem področju v zadnjem letu naredila vse, kar je bilo v njeni moči. Kot je opozorila, se vlada že ukvarja z dokumenti, ki bodo omogočili že v letošnjem letu tudi črpanje sredstev iz nove finančne perspektive.

»V razmerah, v katerih naša država je, smo naredili maksimalno, kar smo lahko naredili za ljudi in za gospodarstvo,« je dejala Bratuškova. Dodala pa je, da ni prepričana, »da si vsi v tej dvorani želimo, da Slovenija še naprej ostane socialna država«. Ob tem je spomnila na pritiske, da mora vlada več narediti na odhodkovni strani.