»Sredi Ljubljane smo in še vedno uporabljamo betonske greznice namesto kanalizacije. Ob nalivih meteorna voda poplavi vse greznice na območju Hruševske ulice, tako da nam fekalije preplavijo skladišča, jaške in kleti. S tem nastaja nepopravljiva škoda na ozimnicah, dokumentih in zgradbah, širi pa se neznosen smrad, kar je grozno; tudi za okolje, saj gredo naše pretočne vode v podtalnico. V današnjem času bi morala biti kanalizacija prva na seznamu prioritet vsake občine. Mi pa obljube poslušamo že dvajset let,« pravi tamkajšnja prebivalka Marjana.

»Kaj dvajset, že sto let se obljublja,« jo dopolni Roman Klobasa, ki se boji – čeprav na Mestni občini Ljubljana zagotavljajo, da se bo kanalizacija začela graditi junija – da bo spet vse ostalo le pri obljubah. »V desetih letih so ljudje z občine že ničkolikokrat sklicali sestanke in nam razlagali podrobnosti gradnje, a naredilo se ni še nič. Zato sem skeptičen tudi zdaj, čeprav mi je gospod Janković osebno zagotovil, da bodo začeli gradnjo kanalizacije junija ob obnovi Litijske ceste,« razlaga Klobasa.

Občinarjev ne moti smrad med rekreacijo

Čeprav so začetek gradnje komunalne infrastrukture Hrušica v sklopu obnove Litijske ceste na mestni občini napovedali tudi v svojem februarskem glasilu, so tamkajšnji prebivalci nejeverni tudi zato, ker je bilo v proračunu za vso obnovo Litijske ceste sprva predvidenih 7,8 milijona evrov, po rebalansu proračuna pa 300 tisočakov manj. Za letos je bilo najprej namenjenih 2,9 milijona evrov, po sprejetju amandmaja pa le še 2,1 milijona evrov.

Zato so ustanovili civilno iniciativo za gradnjo kanalizacije in županu Zoranu Jankoviću poslali pismo, v katerem opozarjajo, da so tudi v težje dostopnih predelih Ljubljane že zdavnaj dobili kanalizacijo in da gre pri tem le za vprašanje volje. »Ravno z Golovca, na katerem se rekreirajo številni občinarji in župan, se ob obilnem dežju zlivajo večje količine padavinske vode, ki dvigne nivo podtalnice in hkrati še fekalije iz greznic. S tem se ogroža zdravje prebivalcev, predvsem otrok, prebivalci približno dvesto hiš pa smo prepuščeni sami sebi,« so zapisali v civilni iniciativi.

Mestna občina: Vse gre po načrtih

Potem ko se je z rebalansom proračuna odvzelo 500.000 evrov za obnovo Litijske ceste in se jih prerazporedilo za obnovo Slovenske ceste, so postali zaskrbljeni tudi v četrtni skupnosti Golovec. »Ali bo to vplivalo na gradnjo kanalizacije, odkrito rečeno ne vem, ker nisem strokovnjak. Na občini so nam zagotovili, da to nikakor ne bo vplivalo na projekt, ampak da gre samo za prerazporeditev denarja – da bodo lahko izpeljali še druge projekte, ki se sofinancirajo z evropskim denarjem,« je pojasnil predsednik četrtne skupnosti Aleš Dakić.

Enako so na mestni občini pojasnili tudi nam in zagotovili, da se projekt kanalizacije na območju Hrušice izvaja v skladu z zastavljenim načrtom. »Rebalans ne bo vplival na obseg projekta, saj se bodo dela zaradi narave obnove izvajala fazno. Izbor izvajalca bo potekal maja oziroma junija, dela pa se bodo začela junija oziroma julija,« so razložili na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet. Povedali so še, da se bo na novo kanalizacijsko omrežje priključilo približno 180 gospodinjstev.