"Zmeda je precej velika," je ob prihodu na pogajanja ugotavljal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Na podlagi nekaterih ministrovih današnjih izjav namreč sklepa, da bo šlo celotno znižanje na račun znižanja števila zaposlenih, kar bi pomenilo med 8000 in 10.000 ljudi.

Kot je pojasnil, pričakujejo, da se bo besedilo osnutka nacionalnega reformnega programa spremenilo. Če se ne bo, bo to namreč pomenilo, da so se na nek način odločili za politiko izvršenega dejstva in ravnali podobno, kot je konec leta 2012 takratna vlada Janeza Janše.

A ob tem Štrukelj ugotavlja tudi, da so programi, ki gredo v Bruselj, "ena vrsta maše in rituala, za katerega nismo čisto prepričani, kje in kako šteje". Zanje bo to sicer zelo pomemben signal, odločilno pa bo, kaj bo vlada predlagala na pogajanjih, ki naj bi sledila takoj, ko se bodo sklenila usklajevanja o vračilu preveč izplačanih plač.

Virant: V javnem sektorju je še dovolj možnosti za prihranke

Virant je pojasnil, da je s smerjo razprave o zapolnitvi proračunske luknje, ki je nastala zaradi razveljavitve nepremičninskega davka, "zelo zadovoljen". Da povišanja davka na dodano vrednost ne bo, je po njegovih besedah zdaj že realnost.

Po oceni Viranta se tudi premierka Alenka Bratušek zaveda vprašljivosti dviga DDV, zato meni, da bodo prihodnji ukrepi usmerjeni v iskanje denarja "tam, kjer je", torej na odhodkovni strani. "Verjemite, v ožjem in širšem javnem sektorju je še dovolj možnosti za prihranke," je poudaril Virant. Bo pa po njegovi oceni tudi te ukrepe mogoče izvesti tako, da "posegi v pravice ne bodo potrebni; niti v pravice javnih uslužbencev niti v pravice upokojencev".

O konkretnih alternativnih rešitvah Virant še ni govoril, saj je po njegovih besedah zdaj na potezi minister za finance Uroš Čufer. "Mislim, da bomo lahko našli soglasje okoli njih," je pojasnil. Kot je še napovedal, se bo v naslednjih dneh koalicija še enkrat sešla, rešitev pa naj bi našli v tednu ali desetih dneh.

Vlada v iskanju za državljane najblažjih ukrepov za nadomestitev izpada v proračunu

Erjavec ocenjuje, da bodo našli ustrezno rešitev, želi pa si, da bi poiskali takšno, ki bo »najblažja tudi za državljane«. Po njegovih besedah so se danes tudi dogovorili, da se bodo predsedniki koalicijskih strank na to temo še enkrat sestali.

Doslej namreč koalicijske stranke skupnega jezika o tem vprašanju niso našle. Potem ko je finančni minister Uroš Čufer ocenil, da se bo težko izogniti kombinaciji dviga davka na dodano vrednost (DDV) in dodatnih varčevalnih ukrepov, so v DL že izrazili nasprotovanje dvigu davka, v DeSUS pa posegom v pokojnine.

Predsednik DeSUS in zunanji minister Erjavec je še poudaril, da je današnji pogovor na vladi potekal v smeri trdnega namena vlade, da dokonča svoj mandat.

Ni pa se želel posebej opredeljevati do odnosov znotraj stranke PS, v kateri glede petkovega glasovanja o interpelaciji zoper notranjega ministra Gregorja Viranta niso povsem enotnega mnenja. Je pa zatrdil, da bodo v DeSUS notranjega ministra podprli.