Na terenu zahodno od Pertha, kjer zadnje dni iščejo morebitne ostanke že več kot tri tedne pogrešanega letala, je kar deset ladij in ravno toliko letal. Avstralsko mornariško ladjo, ki se bo iskalni akciji pridružila danes, so opremili s prefinjeno napravo za iskanje črnih skrinjic, kakor tudi s podvodnim lovilcem signalov, piše Reuters.

Baterije v črnih skrinjicah ponavadi zdržijo 30 dni, letalo pa je pogrešano že 22 dni. To pomeni, da imajo iskalne ekipe na voljo še osem dni, da ujamejo signal črne skrinjice.

V primeru iskanja letala Air France imeli več informacij

Kapitan ameriške mornarice Mark Matthews opozarja, da bi lahko pomanjkanje podatkov o tem, kje natančno je letalo strmoglavilo v Indijski ocean, zelo oviralo možnosti, da najdejo razbitine. »Trenutno je območje iskanja skorajda tako veliko kot celoten Indijski ocean, nepredstavljivo pa je, koliko časa bi vzelo iskanje na takšnem območju,« je dejal. »Če primerjate to z iskanjem razbitin letala Air France, smo imeli v tistem primeru veliko boljše informacije o tem, kje je letalo strmoglavilo,« se je navezal na nesrečo iz leta 2009, ko je letalo strmoglavilo blizu Brazilije, njegove ostanke pa so našli šele dve leti kasneje.

Zadnja dva dni so sicer v oceanu opazili številne predmete, ki bi lahko bili povezani z letalom, ki je z radarjev izginilo le uro po vzletu 8. marca. Po novi analizi poti letala se je iskalno območje v petek pomaknilo za okoli 1100 kilometrov severovzhodno. Novi podatki namreč kažejo, da je letalo družbe Malaysia Airlines letelo hitreje, kot so sprva mislili, in tako prej ostalo brez goriva ter strmoglavilo. Na letalu je bilo 227 potnikov in 12 članov posadke.

Zahtevajo dokaze, resnico in njihove družine

Kar 154 potnikov prihaja s Kitajske, kjer zadnje dni njihovi sorodniki protestirajo, od malezijskih oblasti pa zahtevajo dokaze o usodi njihovih ljubljenih. »Zahtevamo dokaze, resnico in naše družine,« je bil jasen Jiang Hui, vodja sorodnikov pogrešanih potnikov. »Zahtevamo, da malezijske oblasti priskrbijo dokaze o tem, kaj se je zgodilo, ter odgovorijo na naša vprašanja,« je povedal.

Želeli bi tudi, da se malezijske oblasti opravičijo, da so zadnje tedne izdajale nejasne informacije, kakor tudi, da so 24. marca oznanile, da je letalo bolj ali manj brez dvoma strmoglavijo v Indijski ocean česar pa da ni preživel nihče. Nekateri sorodniki so bili odeti v majice z napisom »Molite za MH370 … varno se vrnite domov«, Jiang pa je v imenu vseh še povedal, da so zadnje tri tedne ujeti le še v žalost in obup, ki se stopnjuje zaradi neplodnih sestankov tako z malezijskimi oblastmi kot predstavniki letalske družbe.